Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda SAV prof. Štefan Luby vo svojej pracovni.

Predseda SAV do Nového roka 2007

5. 1. 2007 | videné 3214-krát
Novoročný príhovor prof. Štefana Lubyho pod názvom Diskusia o poslaní a smerovaní vedy na Slovensku.

Vážené kolegyne a kolegovia,
pracovníci Slovenskej akadémie vied,


dovoľujem si vás na začiatku roka 2007 osloviť a zhrnúť hlavné údaje o činnosti našej inštitúcie v predošlom roku.

Môj príhovor začiatkom roka 2006 som nazval "Rok posunu a prísľubu do budúcnosti". Súvisel najmä so sformulovaním programu Minerva, ktorý reflektuje stratégiu konkurencieschopnosti Slovenska v rámci Lisabonského procesu. S odstupom jedného roka konštatujem, že program sa rozbehol iba v určitých smeroch, napr. financovaním projektov Agentúry na podporu vedy a výskumu, či už v oblasti vlastného výskumu, ľudských zdrojov alebo popularizácie. Zámer budovať centrá excelentnosti bol umŕtvený a nové štátne programy sa nerozbehli. Vítaným finančným zdrojom sa stali projekty Európskeho sociálneho fondu, no na druhej strane sme sa mohli presvedčiť, v akej miere nepružnosti môže administrovanie takéhoto programu uviaznuť. V duchu slovenských tradícií sa podarilo časť prostriedkov týchto projektov uvoľniť na poslednú chvíľu v závere roka.

Nástup novej vlády SR, ktorá vo svojom programe deklarovala podporu vedy, začal paradoxne viazaním rozpočtov jednotlivých kapitol, čo SAV postihlo sumou 48 mil. Sk. Až v decembri 2006 sa podarilo toto viazanie znížiť na 23 mil. Sk a 25 mil. Sk spätne rozdeliť organizáciám SAV a do centrálneho rozpočtu.

Aj rokovania o rozpočte 2007 boli turbulentné. Po dočasnom znížení voči sume plánovanej predošlou vládou o 80 mil. Sk a opätovnom zvýšení o 108 mil. Sk priamo na rokovaní vlády SR sa rozpočet ustálil na úrovni 1,589 mld. Sk, čo je oproti začiatku roka 2006 nárast o 45 mil. Sk. Približne to zodpovedá úrovni inflácie. Udržanie deficitu štátneho rozpočtu pod 3 % (2007 – 2,9 %, 2008 – 2,5 %, 2009 – 2 %), čo je východiskom pre vstup SR do menovej únie, naznačuje, že o rozpočte SAV v rokoch 2008 a 2009 bude treba znova energicky rokovať. Dôležitým zdrojom na výskum budú štrukturálne fondy EÚ a projekty 7. rámcového programu EÚ.

V polovici decembra 2006 odovzdalo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR zástupcom Európskej komisie Národný strategický referenčný rámec 2007 – 2013. Operačné programy by mali byť komisiou schválené do štyroch mesiacov. Následne sa budú vypracúvať harmonogramy výziev. Treba sa pripraviť na to, že prvé výzvy sa objavia v máji 2007.

Siedmy rámcový program EÚ pre výskum a technologický rozvoj po schválení Európskym parlamentom prijala Rada EÚ 18. decembra 2006 v štruktúre kooperácia – idey – ľudské zdroje – kapacity, s rozpočtom 50,5 mld. eur. SAV má svojich zástupcov v šiestich programových výboroch (výborov je spolu 19). Prvé výzvy na projekty sa majú objaviť na prelome rokov 2006/2007.

Využitie štrukturálnych fondov je pre Slovensko a SAV neopakovateľná šanca, získanie projektov 7. rámcového programu je povinnosťou a prestížou našich vedecko-výskumných inštitúcií.

S nástupom nového vedenia Ministerstva školstva SR sa objavil značný tlak na aplikácie v podnikovej sfére, na ktorú majú byť naviazané aj centrá excelentnosti. Je snaha prehodnotiť kritériá grantov VEGA a odpovedajúce zmeny urobiť aj v systéme APVV. SAV v súlade so svojím zákonom z roku 2002 považuje aplikovanie výsledkov výskumu za veľmi dôležité, aplikácie však vnímame podstatne širšie, s výstupmi do oblasti zdravia, životného prostredia, kultúry, vzdelávania, a nie iba do podnikovej sféry. Diskusie na túto tému začnú pomaly kulminovať.

V decembri 2006 schválili Predsedníctvo SAV a Snem SAV zásady tvorby rozpočtu rozpočtových organizácií a určenia výšky príspevkov príspevkovým organizáciám SAV v roku 2007. Vytvára sa v nich priestor na prerozdelenie 1 % mzdových prostriedkov podľa výsledkov ročného hodnotenia. Ďalšie úpravy rozpočtu budú možné po novej akreditácii vedeckých organizácií SAV, pripravenej na rok 2007. Jej zásady, špecifikácia a štandardizácia parciálnych indikátorov hodnotenia a dotazník sú už vypracované. Akreditácia sa uskutoční prostredníctvom troch komisií pre jednotlivé oddelenia vied, z ktorých každá navštívi všetky svoje ústavy. Harmonogram počíta s uzavretím tohto procesu 15. novembra 2007.

V doktorandskom štúdiu, ktoré prešlo v rokoch 2005/2006 na nový systém, sa už organizácie I. a II. oddelenia vied SAV dobre etablovali. Majú v priemere 2 až 3 akreditované programy, pričom najviac dohôd sa uzavrelo s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou. Organizácie SAV v III. oddelení vied výrazne zaostávajú, iba polovica z nich je akreditovaná, spravidla v jednom programe. Celkový počet programov je 106. Situácia v III. oddelení vied si vyžaduje úsilie a hľadanie a riešenie problémov nielen mimo, ale aj vo vnútri.

Rok 2006 bol v znamení ukončovania projektov 6. rámcového programu EÚ. Počet projektov, v ktorých participovala SAV, bol spolu 80, najviac v nanotechnológiách, udržateľnom rozvoji a mobilite. V prepočte na riešiteľské kapacity je to najväčšia účasť v SR a dobré východisko do 7. rámcového programu.

V oblasti medzinárodnej spolupráce treba z úspechov roku 2006, na ktorých sa podieľala aj SAV, spomenúť dovŕšenie prijatia Slovenskej republiky do European Molecular Biology Conference.

SAV rieši štyri vládne objednávky financované cestou Ministerstva školstva SR, resp. Ministerstva kultúry SR – Slovník súčasného slovenského jazyka, Encyklopédia Beliana, Knižnica slovenskej literatúry a Národný jazykový korpus.

Dôležitý pilier SAV – excelentnosť – má svoje vyjadrenie v činnosti centier excelentnosti SAV. Činnosť prvých šiestich bola uzavretá koncom roka 2006 s veľmi dobrými výsledkami, päť centier pokračuje a šesť nových bolo zriadených pre oblasti fyziky veľmi nízkych teplôt, nanoštruktúrnych materiálov, výpočtovej chémie, endokrinológie, výskumu kognícií a moderných slovenských dejín. Centrá prepájajú aktivity SAV a slovenských univerzít. O excelentnosti SAV svedčí aj miera ohlasu na naše práce. Počet indexovaných ohlasov je okolo 11 000 ročne, všetkých 18 000 ročne, a tento počet rastie aj vďaka prístupu do nových databáz, napr. SCOPUS-u.

O kvalite výskumu v SAV svedčia aj zverejnené výsledky hodnotenia agentúry ARRA, ktorá zistila, že organizácie SAV sú v hodnotených disciplínach na čelných pozíciách v SR a výskum sa blíži medzinárodnému štandardu. Neprimerane malý vo vzťahu k tomuto potenciálu je rozsah doktorandského štúdia v SAV. Preto hlavná pripomienka SAV v rámci pripravovanej novely vysokoškolského zákona smeruje k väčšej autonómnosti SAV v doktorandskom štúdiu.

Rok 2006 v SAV bol aj v znamení úspešného Týždňa európskej vedy. Mali sme vyše 300 rozličných akcií. Jeho súčasťou bola výstava Komunikácia 2007 v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.

Pracovníci SAV sa aktívne zapájajú do pedagogického procesu VŠ. Počet odučených hodín je okolo 35 000 ročne. V roku 2006 udelila Vedecká rada SAV šesť hodností DrSc.

V roku 2006 bola udelená v poradí desiata Medzinárodná cena SAV, ktorú prevzal. prof. Josef Jiricny zo Švajčiarska, a druhá Cena SAV za budovanie infraštruktúry pre vedu, ktorú získal Geofyzikálny ústav SAV za Národnú seizmickú sieť. Z medzinárodných ocenení našich pracovníkov treba spomenúť Humboldtovu cenu (J. Gálik) a Herderovu cenu (G. Kiliánová). V pondelok 1. januára 2007 udelil prezident SR štátne vyznamenania – Pribinove kríže prof. PhDr. Alexandrovi Ruttkayovi, DrSc., PhDr. Jozefovi Jablonickému, DrSc., a PhDr. Anne Procikovej.

Záverom možno konštatovať, že rok 2006 vyžadoval značné úsilie, opieral sa o spoluprácu orgánov SAV – Predsedníctva SAV, Vedeckej rady SAV a Snemu SAV, organizácií SAV a tiež Odborového zväzu SAV.

Prajem Vám úspešný rok 2007.

2. januára 2007


ŠTEFAN LUBY
predseda SAV