Dobré noviny
Prestížny Los Angeles Times vychválil Zuzanu Mauréry do nebies. Učiteľku zahrala brilantne
TASR
TASR

Prestížny Los Angeles Times vychválil Zuzanu Mauréry do nebies. Učiteľku zahrala brilantne

Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka.
Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka. — Foto: Facebook Film Učiteľka

Okrem kritika Los Angeles Time si na film posvietil aj denník The New York Times.

Washington 4. septembra (TASR) – Slovensko-český koprodukčný film Učiteľka je výnimočnou lekciou o korupcii v komunistickej spoločnosti s brilantnou Zuzanou Mauréry v hlavnej úlohe. Takto opísal film režiséra Jana Hřebejka americký denník Los Angeles Times. V kalifornskom meste premietajú film práve v týchto dňoch.

Spája ľudské charaktery so spoločenskými problémami

"Učitelia učia, ale to nie je všetko. Pre študentov sú diktátormi a pre rodičov sú tými, čo určujú budúcnosť ich dieťaťa. K tejto večnej dynamike pridajte istý provokatívny zvrat a výsledkom je výnimočná Učiteľka," napísal pre Los Angeles Times filmový kritik Kenneth Turan.

Turan ozrejmuje, že hoci je film v slovenskom jazyku, je dielom Čechov - režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského. Táto autorská dvojica spolupracovala aj na filme Musíme si pomáhať, ktorý získal nomináciu na Oscara.

Dej filmu je zasadený do Bratislavy v roku 1983, keď bol komunizmus stále silný a kritizovanie strany a jej aparátnikov určite nebolo nič, čo by sa bralo na ľahkú váhu, vysvetľuje Turan.

"Sila filmu spočíva v tom, že krásne funguje na paralelných úrovniach. Tak ako mnohé pozoruhodné filmy, ktoré východoeurópske krajiny pravidelne produkovali počas sovietskej éry, aj tento film spája príbeh o ľudských charakteroch so spoločenskými problémami. Je to šikovná parabola o skorumpovanej privilegovanej spoločnosti, ktorú nominálne vytvoril rovnostársky socializmus," napísal Turan.

Turan ďalej opisuje dej filmu, ktorého dve roviny – dianie v školskej triede a na triednych schôdzkach – je prepojené manipulačnými snahami učiteľky.

"Tvorcovia filmu to majstrovsky vykresľujú až do toho správneho finále. Učiteľka odovzdáva ponaučenie, ale robí to úžasne zábavným spôsobom," uviedol na záver svojej kritiky Turan.

Ďalšie hodnotenie filmu zverejnil denník The New York Times. Filmový kritik Ben Kenigsberg opisuje Učiteľku ako temnú satiru o vládnutí, politickej korupcii z prostredia školskej triedy a ľudskej povahe vo všeobecnosti.

Film podľa neho ukazuje, že kultúra kolaborácie – či už v Bratislave v 80. rokoch minulého storočia alebo v akomkoľvek politickom alebo pracovnom prostredí – si vyžaduje aktívnu spoluúčasť, hoci len podvedomú.

Už ste čítali?