o projekte  | kritÚriß  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosŁ  | kontakt  
Nßrodnß agent˙ra ISSN pridelila portßlu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizovanÚ.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy mßte mo×nosŁ podporiŁ Osobnosti.sk svojimi darmi a prÝspevkami zaslanřmi na ˙Ŕet obŔianskeho zdru×enia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - ŔÝslo ˙Ŕtu obŔianskeho zdru×enia Osobnosti.sk
 
VÝtam aktivitu projektu osobnosti.sk a pßŔi sa mi. ╚astokrßt toti× zanedbßvame osobnosti vo vzŁahu k svojej vlastnej histˇriÝ aj vo vzŁahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznaj˙ nßrody a Ütßty. Osobnosti s˙ żudia, ktorÝ dokß×u robiŁ nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyÜe z ich prßce Ŕerpß celß spoloŔnosŁ.
Ivan GaÜparoviŔ, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti s˙ żudia, ktorÝ sa zapÝsali do dejÝn a s˙ autormi nieŔoho, Ŕo je trvalÚ a nemß pominuteżn˙ hodnotu. ╚as ukß×e najlepÜie, ako to vlastne v skutoŔnosti je. Preto×e ozajstnÚ osobnosti nezapadn˙ prachom.
Jßn Filc, Ŕlen VřkonnÚho vřboru SlovenskÚho zvńzu żadovÚho hokeja
 
Pre m˛a je osobnosŁou Slovensko ako takÚ. MyslÝm si, ×e Slovensko si zasl˙×i titul osobnosti. A na Slovensku s˙ to żudia, ktorÝ nßs takto reprezentuj˙.
Jßn RiapoÜ, predseda SlovenskÚho paralympijskÚho vřboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veżmi vß×im. Pova×ujem za dobrÚ, ×e vznikol a ×e sa etabloval v naÜom spoloŔenskom prostredÝ. NaÜi żudia sa takto pripomen˙ ´alÜÝm. Mo×no to bud˙ pre niekoho vzory, ktorÚ bud˙ chcieŁ dosiahnuŁ. Lebo tÝto żudia pomaly, ale isto zanikn˙.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekßrskej fakulty Univerzity KomenskÚho
 
Äijeme v dobe, kedy sa osobnosŁami stßvaj˙ produkty medißlnych kampanÝ a hviezdy r˘znych reality show. Naozajstnř vřznam pojmu osobnosŁ degraduje. SkutoŔnÚ osobnosti s˙ Ŕasto krßt v ˙zadÝ a mßlokedy poznßme prßve ich nßzor na r˘zne problematiky naÜej spoloŔnosti. Aj z třchto d˘vodov vznikla asi pred troma rokmi myÜlienka zrealizovaŁ projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

TlaŔovß konferencia k spusteniu internetovÚho portßlu Osobnosti.sk.


 
v menßch vÜade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDAN═

J├ín ├łi┼żm├ír
Ivan Bal├í┼ż Kr├í┬ż
Viktor Hidv├ęghy ml.
Jozef Majer├Ę├şk
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoloŔnosŁ
    . politika
    . kult˙ra a umenie
    . Üport
    . mÚdiß
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - dennÝk pre vÜetkřch
 Alexander Rudnay / cirkev / spisovatelia

Alexander Rudnay

Alexander Rudnay
cirkevn├Ż hodnost├ír, spisovate┬ż

* 04.10.1760 Sv├Ąt├Ż Kr├ş┼ż nad V├íhom (Pova┼żany)
ć 13.09.1831 Esztergom, Ma├»arsko
motto

ÔÇ×Slov├ík som a┬ákeby som bol i┬ána stolci Petrovom, Slov├íkom zostanem.ÔÇť

vzdelanie

Z├íklady ┼íkolsk├ęho vzdelania z├şskal v┬árodisku. V┬árokoch 1772-76 absolvoval ni┼ż┼íie gymnazi├ílne triedy na piaristickom gymn├íziu v┬áNitre. Teol├│giu a┬áfilozofiu ┼ítudoval v┬ásemin├íroch v┬áBratislave, Trnave a┬áv┬áBud├şne, kde r. 1784 z├şskal titul doktor teol├│gie.

×ivotopis

Za r├şmsko-katol├şckeho k├▓aza bol vysv├Ąten├Ż v┬ár. 1783 v┬áTrnave. P├┤sobil v┬áLask├íri, ├łastej, Hronskom Be├▓adiku, Trnave, Kru┼íovciach. V┬ároku 1805 bol menovan├Ż kanonikom ostrihomsk├ęho metropolitn├ęho chr├ímu a zast├íval tie┼ż funkciu rektora trnavsk├ęho Semin├íra sv. ┼átefana. Panovn├şckym dekr├ętom bol v┬ároku 1809 menovan├Ż dvorn├Żm radcom a┬áreferentom Uhorskej dvorskej kancel├írie vo Viedni.
Trnavu opustil a┼ż r. 1815, ke├» ho p├ípe┼ż Pius VII. Menoval sedmohradsk├Żm biskupom v┬áAlba Iulii.

Pri n├ív┼íteve R├şma roku 1819 ho cis├ír Franti┼íek I. navrhol za ostrihomsk├ęho arcibiskupa, ├Ęo Vatik├ín akceptoval a┬áe┼íte v┬átom istom roku vystavil o┬átom p├ípe┼żsk├║ bulu. V┬árokoch 1819-20 bol Rudnay ostrihomsk├Żm arcibiskupom v┬áTrnave, roku 1820 preniesol svoje s├şdlo do Ostrihomu. Roku 1828 z├şskal hodnos┬Ł kardin├íla. V┬áOstrihome zomrel a┬áje tam aj pochovan├Ż.

Patril medzi v├Żznamn├ę eur├│pske osobnosti zn├íme v┬ácirkevn├Żch i┬ápolitick├Żch kruhoch, ako reprezentant habsburskej monarchie bol ├║├Ęastn├şkom Viedensk├ęho kongresu. Roku 1822 zvolal a┬áviedol celouhorsk├║ cirkevn├║ synodu v┬áBratislave, kde roku 1830 korunoval za uhorsk├ęho kr├í┬ża Ferdinanda V., neskor┼íieho rak├║skeho cis├íra. V┬áOstrihome za├Ęal s┬ábudovan├şm monument├ílnej arcibiskupskej katedr├íly.

Alexander Rudnay venoval mimoriadnu pozornos┬Ł katol├şckemu ┼íkolstvu. Za svoje z├ísluhy sa stal spr├ívcom cel├ęho katol├şckeho ┼íkolstva v┬áSedmohradsku. Stal sa zakladate┬żom modern├Żch foriem charity ÔÇô naz├Żvali ho aj ÔÇ×ve┬żk├Ż almu┼żn├şkÔÇť.

Uvedomelo sa hl├ísil za Slov├íka, patril k┬ánajv├Żznamnej┼í├şm predstavite┬żom prvej f├ízy slovensk├ęho n├írodn├ęho obrodenia. Bol patr├│nom a┬áakt├şvnym ├Ęlenom bernol├íkovsk├ęho hnutia, zapojil sa do ├Ęinnosti Slovensk├ęho u├Ęen├ęho tovari┼ístva, ├║zko spolupracoval s┬ávrcholn├Żmi osobnos┬Łami obrodensk├ęho pohybu (A. Bernol├ík, J. Palkovi├Ę, J. I. Bajza, J. Koll├ír a┬áP. J. ┼áaf├írik).

Podporoval n├írodnokult├║rne snahy rak├║skych Slovanov, najm├Ą Chorv├ítov a┬á├łechov, bol uzn├ívanou autoritou s├║vek├ęho slovansk├ęho sveta.

Zasl├║┼żil sa o┬ávydanie prv├ęho slovensk├ęho prekladu Biblie. S├ím bol liter├írne ├Ęinn├Ż, venoval sa tvorbe n├íbo┼żenskej a┬áhomiletickej literat├║ry.

tvorba

1798 Pam├ítka nav┼ít├şve├▓├í P├ína... Trnava
1822 Salvatoris Posonii die 16. oct. 1822. Bratislava
1833 K├ízne pr├şhodn├ę... Trnava

Zauj├şmavosti
┼Żivot a dielo A. Rudnaya in┼ípirovalo predov┼íetk├Żm liter├írnych tvorcov, ktor├ş na jeho po├Ęes┬Ł nap├şsali 42 oslavn├Żch b├ísn├ş (medzi in├Żmi B. Tablic, J. Koll├ír, J. Holl├Ż) a zachovalo sa 32 panegyrick├Żch re├Ę├ş. Zn├ímy je aj Rudnayov portr├ęt z roku 1829 od F. Liedera.

V roku 2002 bola vydan├í pr├şle┼żitostn├í po┼ítov├í zn├ímka s portr├ętom kardin├íla Alexandra Rudnaya. Na zn├ímke s hodnotou 17 Sk je portr├ęt kardin├íla, erb, mot├şvy katedr├íly v Ostrihome a v Trnave a text "Medzin├írodn├í v├Żstava po┼ítov├Żch zn├ímok Slovensko 2002". Autorom v├Żtvarn├Żch n├ívrhov emisie je Du┼ían K├íllay, rytiny vytvoril Franti┼íek Horniak.

dopl˛te alebo opravte informßcie dopl˛te linky

Zdroj: Matica slovenská: Sto slávnych Slovákov. Zostavil Milan Ferko. Matica slovenská Martin 1997, www.tisk.cirkev.cz, Spracovala M. Remiašová


Verzia pre tlaŔ
       

  Dnes je 29.07.2015

  Narodeniny/vřroŔie  
  29.07.  Mojm├şr Mamojka
  29.07.  J├ín Cikker
  29.07.  J├ín Koll├ír
  30.07.  ┬╝udov├şt Rajter
  30.07.  J├ín Jankeje
  31.07.  Jozef Voz├ír
  31.07.  Jozef Vajda
  31.07.  Ferdinand Vok├íl
  31.07.  Ren├ę Matlovi├Ę
  31.07.  Marek Vargov├Ę├ík

  Dnes mß meniny
  Marta

  Zajtra mß meniny
  LibuÜa    za j˙l 2015

  Pavol Jan├şk (1606)
  O┬żga Jan├şkov├í (1567)
  O┬żga Chod├íkov├í (1554)
  Ivan Chod├ík (1545)
  Ivan Chod├ík (1533)
  Magda Pavelekov├í (868)
  Peter Sagan (652)
  Ladislav Chud├şk (603)
  Marcel Forg├í├Ę (437)
  J├ín Richter (429)
  Igor Neme├Ęek (427)
  Ivan Pal├║ch (404)
  Eduard Chmel├ír (374)
  Martin Jakubec (360)
  Peter Ka┼żim├şr (349)
  Juraj ┼áirok├Ż (343)
  Peter Pellegrini (323)


   pozrite si poradie TOP 51
   rebrÝŔek je zostavenř podża    nßvÜtevnosti osobnostÝ


  2303

  osobnostÝ
  v databßze portßlu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 ObŔianske zdru×enie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS