sk  |  en
Piatok | 09.10.2015, 22:01 | meniny: Dionýz; zajtra: Slavomíra
  • | Svetový deň pošty

    Svetová poštová únia, UPU; v ten deň 1874 bola založená General Postal Union, ktorá v 1878 zmenila názov na Universal Postal Union

  • | Svetový deň vajec

    Svetový deň vajec bol vyhlásený na konferencii IEC (International Egg Commission) vo Viedni v roku 1996. Cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a význame prítomnosti vajec a vaječných produktov v strave. Telu dodávajú okrem plnohodnotných bielkovín aj množstvo vitamínov a minerálov.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Breiner (58 r.)

dirigent, skladateľ, klavirista, aranžér, publicista

Kategória: hudba

* 03.07.1957 Slovensko, Humenné

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie rak

čínske znamenie kohút

Životopis

Peter Breiner, jeden z najnahrávanejších hudobníkov sveta, sa narodil v roku 1957 v Humennom. Prvýkrát sa dotkol klavíra v štyroch rokoch. Keď mal deväť rokov, bol prijatý na konzervatórium v Košiciach, kde študoval hru na klavír, bicie nástroje, komponovanie a dirigovanie.

Peter Breiner sa neskôr presťahoval do Bratislavy, kde navštevoval Vysokú školu múzických umení a pokračoval v štúdiu komponovania s Alexandrom Moyzesom. Štúdiá ukončil v roku 1982.

Od marca roku 1992 žije v Toronte v Kanade.

Peter hral a dirigoval stovky koncertov a nahrávok (takmer 90 kompaktných diskov). Je známy v USA, Kanade, Českej a Slovenskej republike, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Holandsku, Francúzsku, Fínsku, Taliansku, Austrálii, Japonsku a Hong Kongu.

Ovláda sedem jazykov. Bol hosťom rozličných televíznych relácií a hudobných programov v rádiách.
V roku 1993 bol spoluorganizátor a hudobný riaditeľ najpopulárnejšej televíznej talk show na Slovensku, ktorú sledovalo viac ako 2 milióny divákov a to v krajine, ktorá má 5,5 milióna obyvateľov.
Aktívne pôsobí aj ako novinár. Peter má svoj vlastný stĺpik v jednom zo slovenských týždenníkov. Jeho prvá kniha Javorové listy vyšla v apríli 1998 a stala sa hneď najpredávanejšou slovenskou knihou.
V januári 2000 začal pripravovať svoju vlastnú talkshow, ktorá bola dvakrát zakázaná v priebehu troch mesiacov. Druhýkrát už nadobro.

Jedna z Petrových silných stránok je hrať a dirigovať súčasne. Vystupuje v klavírnych koncertoch od Haydna, Mozarta, Gershwina aj so svojimi vlastnými skladbami. Jeho vystúpenia s upravenými evergreenmi i so súčasnými populárnymi hitmi ako aj s ázijským folklórom sú u obecenstva veľmi obľúbené. Jeho repertoár obsahuje okolo 500 takých piesní. Mnohokrát robil turné v Ázii, hral okrem iného aj Gershwinovu Rapsódiu s Hong Kongským filharmonickým orchestrom pred sedemdesiattisícovým publikom.
V auguste 1997 bol na svojom ôsmom turné spolu s Národným orchestrom mesta Lille (Francúzsko).
Hral a dirigoval hudobné diela od Brahmsa, Schuberta, Čajkovského a v novembri 1998 usporiadal turné s ôsmimi koncertami v najväčších mestách Japonska, kde predniesol barokovú hudbu a svoje vlastné kompozície. Toto turné bolo veľmi úspešné a vyústilo do opätovného pozvania japonskou stranou v budúcej sezóne.

Pieseň "Beatles Go Baroque", ktorú napísal Peter Breiner bola hraná v Miláne, Taliansku v júli 1994. CD "Beatles Go Baroque" sa stalo medzinárodným bestsellerom, predalo sa viac ako 150 000 kusov. Stalo sa číslom 4 v rebríčku klasických hudobných skladieb v Japonsku, v Austrálii sa vyšplhalo až na miesto 6 (ABC Radio Top Twenty) a niekoľkokrát sa objavilo aj na zozname najlepších diel v Európe.

Petrova nahrávka Granados bola vybraná Audiophile Audition (pokrýva 135 klasických rádií v USA) za najlepšiu skladbu roku 1995. Túto cenu si Peter podelil s BSO, dirigentom Ozawom a s Berlin Phil, dirigentom Abbadom.

Je skutočne ťažké určiť, či je Peter Breiner skôr dirigent ako skladateľ alebo skôr klavírista ako aranžér. Ako sám hovorí - je jednoducho hudobník. V tomto stave vysokej špecializácie je ťažké nájsť niekoho, kto bude dirigovať s rovnakou ľahkosťou symfonický orchester v Barberovej symfónii, veľkú hudobnú skupinu na swingovom koncerte, komorný orchester s barokovým programom, zatiaľ čo hrá na harpsichord alebo skupina takmer 200 hudobníkov nahráva filmovú hudbu pre Universal Studios´ movie. Tiež nie je ľahké nájsť klavíristu, ktorý by hral recitál Mozarta a Bacha jeden večer a džezový recitál ďaľší večer. Jeho klavírne recitály, ak si dokonca obecenstvo vyžiada vlastný program, sa stávajú v súčasnosti ojedinelými.

Takmer všetky z Petrových skladieb a úprav boli nahrávané v rôznych nahrávacích spoločnostiach, ako aj vysielané prostredníctvom rádia a televízie. Jeho skladby a úpravy skladieb sa hrajú na koncertoch po celom svete. Filmy s jeho hudbou získali celosvetové uznanie. Jeho nahrávky boli uvádzané niekoľkokrát v Jay Leno´s Tonight Show, Saturday Night Live a Third Rock From The Sun.

Peter Breiner nahrával džez, pop, symfonickú hudbu, klavírne koncerty pre televíziu, rádio a nahrávacie spoločnosti ako dirigent, klavírista a skladateľ. Tri roky bol Peter Breiner členom európskej najstaršej hudobnej skupiny ako klavírista/dirigent/skladateľ a aranžér.

Ako autor dvoch muzikálov (The Magic Goblet podľa La Fontaina a The Brakes) a jedného televízneho muzikálu (The Stolen White Elephant podľa Marka Twaina) má skúsenosti aj v tejto oblasti.

Peter Breiner je zakladateľ a prezident spoločnosti Sympho Fun Incorporated, kanadskej spoločnosti zaoberajúcej sa nahrávaním klasickej a filmovej hudby.

  Mapa

kontaktujte nás