sk  |  en
Streda | 04.05.2016, 13:39 | meniny: Florián; zajtra: Lesia, Lesana
  • | Sviatok sv. Floriána – patróna hasičov (Medzinárodný deň hasičov)

    Sv. Florián, patrón hasičov, sa zobrazuje ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva oheň na horiacom dome. Stelesňuje vlastnosti každého hasiča ako je vytrvalosť, odvaha, česť, ochota nezištne pomôcť blížnemu a schopnosť sebaobetovania. Pri príležitosti tohto sviatku mnohé hasičské záchranné zbory organizujú Dni otvorených dverí. Verejnosť si tak môže prezrieť zázemie stanice, ale aj mobilnú požiarnu techniku. Medzinárodný deň hasičov sa pripomína od roku 1999. Vznikol na podnet pripomenutia si piatich obetí, hasičov, ktorí za tragických okolností zomreli pri požiari v Austrálii. V tento deň si ctíme obete a vyjadrujeme podporu a uznanie hasičov po celom svete, ktorí zasvätili svoj život k ochrane bezpečnosti nás všetkých.

  • | Výročie úmrtia M. R. Štefánika

    V tento deň spomíname na výročie smrti nášho hrdinu, vedca a politika Milana Rastislava Štefánika, ktorý tragicky zomrel pri zrútení lietadla neďaleko Ivánky pri Dunaji. Bojoval za slobodu svojho národa, za jeho jednotu proti utlačovateľom slovenského národa a pričinil sa o vznik prvej Československej republiky. Je vzorom vojenskej cnosti a hrdinstva

doplňte alebo opravte informácie

Peter Michalica ( 70 r.)

huslista

Kategória: hudba

* 10.07.1945 Slovensko, Kremnica

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie rak

čínske znamenie kohút

jubileum od narodenia 70 r.

 

všeobecné informácie

“V slovenskom koncertnom umení ide o jedného z najvýraznejších predstaviteľov nielen čo do počtu koncertných vystúpení a zahraničných ciest, ale i svojou umeleckou osobnosťou a dosahom názorov na hudobné umenie. Pre Michalicov umelecký prejav je charakteristický vysoký stupeň technickej suverenity, schopnosť vnútorne preniknúť k mnohovrstevnosti hudobného zápisu, zdôrazniť hlavné línie, zmysel pre formové proporcie i pre výrazové kontrasty. Jeho hra sa vyznačuje hudobným intelektom, vytríbeným štýlom, nadhľadom. Michalica v skladbe rešpektuje autora, ale zároveň si vyhradzuje priestor na vlastný interpretačný názor, ktorý nikdy nie je kontroverzný. Rovnováha medzi raciom a emóciou mu dáva do rúk silnú zbraň pri realizácii všetkých štýlových úsekov v husľovej literatúre. Jeho všestrannosť, rovnako v komornej ako aj koncertantnej literatúre, pramení v prirodzenej muzikalite a náročnej profesionálnej príprave. Má vynikajúcu hudobnú pamäť a mimoriadne rozsiahly repertoár.“ (Vladimír Čížik: Slovník slovenského koncertného umenia II., Hudobné centrum, Bratislava 2004, s. 105-110.)

Majstrovské kurzy: 1970, 1972 Henryk Szeryng 1970 Wolfgang Schneiderhan 1973, 1976, 1977, 1978, 1979 Béla Bartók Szeminárium Budapešť, Szombathely (André Gertler) 1978, 1979, 1980 International Konzertarbeitwoche Goslar (André Gertler) 1979 UNESCO Music Academy for Soloists, Wolfenbüttel, Nemecko (André Gertler)

 

vzdelanie a pôsobenie

1952 -
Hudobná škola Kremnica ((Rudolf Ország))
1959 - 1965
Konzervatórium Bratislava ((Ján Skladaný))
1965 - 1969
VŠMU ((Ján Skladaný))
1971 - 1974
Konzervatórium P. I. Čajkovského Moskva ((Jurij Jankelevič, Maja Samuilovna Glezarova))
1975 -
Kráľovské konzervatórium Brusel (Belgicko (na pozvanie pedagóga André Gertlera))
1964-1973
Peter Michalica sa venuje interpretácii sólovej husľovej tvorby a komornej literatúry. Pôsobil ako sólista a v komornom duu s Helenou Michalicovou, pf, neskôr aj s ďalšími slovenskými klavírnymi partnermi – s Ivanom Palovičom, Milošom Starostom, Danou Šašinovou-Satury, Tomášom Gálom a Vierou Bartošovou. Bol členom Klavírneho tria počas celého obdobia
1991-1993
Pravidelne nahráva pre STV a SRo ako aj pre nahrávace spoločnosti doma a v zahraničí (Španielsko, Nemecko, Bulharsko, ZSSR, India). Je autorom mnohých rozhlasových a televíznych relácií, napr. televízne Soiré Petra Michalicu
Pedagógom na VŠMU sa Michalica stal po ukončení štúdia v roku 1969, ale z ideologických dôvodov musel školu v roku 1972 opustiť.
1973
pôsobil ako sólista umeleckej agentúry Slovkoncert.
1982-1983
vyučoval ako hosťujúci profesor na Michiganskej štátnej univerzite v USA. V americkom Detroite
1985-1988
učil na Wayne State University
od 1989
pôsobí na VŠMU v Bratislave (od 2004 profesor).
od roku 2002
vyučuje tiež na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne a na bratislavskom Konzervatóriu.
2000
založil koncertný cyklus Hudba pod diamantovou klenbou, ktorý organizuje vo svojom rodnom dome v Kremnici. Pôsobil aj ako člen festivalovej rady BHS a je predsedom Správnej rady Nadácie Jána Cikkera.

 

Ocenenia:

Pribinov Kríž II. triedy

2013, husľový virtuóz

 

ostatné informácie

2004
je členom Rozhlasovej rady.

 

galéria

zdroj: Hudobné centrum
posledná aktualizácia 11.12.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost