sk  |  en
Pondelok | 26.06.2017, 18:06 | meniny: Adriána; zajtra: Ladislav, Ladislava
  • | Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu

    Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 26. jún ako Medzinárodný deň proti nezákonnému užívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu, na pripomenutie cieľa, ktorý členské štáty prijali v tento deň v roku 1987- vytvoriť medzinárodné spoločenstvo bez drogových závislostí. UNODC (Úrad pre drogy a kriminalitu Organizácie spojených národov) volí každý rok ústrednú tému- posolstvo Medzinárodného dňa a iniciuje každoročnú kampaň na zvyšovanie povedomia o svetovom probléme drog.

  • | Medzinárodný deň OSN za podporu obetí týrania

    V roku 1997 bol 26.jún vyhlásený Organizáciou spojených národov za Medzinárodný deň OSN za podporu obetí týrania (International Day in Support of Victims of Torture). Úlohou tohto sviatku je ukázať solidaritu všetkým, ktorých myseľ,telo alebo duch bol obeťou mučenia.

doplňte alebo opravte informácie

Tomáš Plaszky ( 71 r.)

bábkoherec, klaun a kúzelník, principálom prvého súkromného bábkového divadla na Slovensku

Kategória: divadlo, film a TV

* 21.04.1946 Slovensko, Banská Bystrica

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 71 r.

Vzdelanie

Stredná priemyselná škola hutnícka v Tisovci

Životopis

V päťdesiatych rokoch musela jeho rodina opustiť Banskú Bystricu a boli vysídlení do pohraničnej obce Rimavská Seč. Ako malý päťročný chlapec tu pričuchol prvýkrát k bábkovému umeniu. Neskôr si začal vyrábať vlastné bábky a hral predstavenia pre celú dedinu. Kúzlam sa priučil u najväčšieho slovenského kúzelníka Colliniho, ktorý si ho obľúbil a zaúčal do tajov mágie.
V roku 1974 nastúpil do Bábkového divadla Košice ako umelecký rezbár a technológ bábok a od toho času sa venuje bábkovému umeniu profesionálne. Neskoršie tam pôsobil ako vedúci umeleckých dielní a zároveň ako bábkoherec. V tom čase už spolupracoval ako poradca, režisér a výtvarník s rôznymi bábkohernými súbormi na celom Slovensku. Bol spolu zakladateľom ochotníckeho bábkarského súboru "Štúdio X" pri DK Košice. V roku 1982 založil ochotnícky bábkový súbor "Naivná bábková scéna" pri ObKS Košice I., kde do roku 1991 pôsobil ako umelecký vedúci, režisér, výtvarník a herec. Sólovému bábkarstvu sa venuje od roku 1978.
V roku 1987 založil prvé súkromné divadlo na Slovensku - "Divadlo v kufri", pričom sám sa stal jeho jediným hercom a principálom. Ním vytvorené bábky boli okrem rôznych slovenských výstav prezentované aj v Japonsku. Navrhol a vytvoril nespočetné množstvo bábok pre rôzne amatérske súbory ako aj pre slovenskú televíziu do večerníčkov a iných inscenácií pre deti
S televíznymi štúdiami spolupracuje aj naďalej ako aj v dabingových štúdiách.
Tomáš Plaszky z Košíc je v Slovenskej knihe rekordov zapísaný ako držiteľ najstarších klaunovských topánok na Slovensku. Napriek vysokému veku ich Tomáš Plaszky ako skúsený klaun stále aktívne využíva. Ako vraví, za ten čas už s ním prešli kus sveta.

V roku 2006na festivale Miniteatro 2006 v českom Havířove získal cenu občianskeho združenia Werichovci a cenu za najlepší mužský herecký výkon. Detským divákom aj porote sa Divadlo v kufri prihovorilo hrou Šašoféria alebo cesta klauna Tina.

V roku 2008 získal Cenu mesta Košice.

V roku 2011 na festivale Miniteatro 2011 v českom Havířove získal cenu za najlepší mužský herecký výkon.

V októbri 2013 reprezentoval Slovensko na najväčšom festivale pre deti v USA vo Washingtone Kids Euro Festival v rámci prezentácie európskeho umenia 28 členských štátov RÚ.
"Stále som schopný hrať sa s hračkami."
zdroj: www.dvk.sk, spracovala Monika Martišková

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost