sk  |  en
Štvrtok | 11.02.2016, 03:10 | meniny: Dezider; zajtra: Perla
  • | Európsky deň 112 - linky tiesňového volania

    Linka tiesňového volania 112 je jednotné európske číslo tiesňového volania ktoré slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v prípade, keď je ohrozený ľudský život, zdravie, majetok alebo životné prostredie. Integrovaný záchranný systém je koordinovaný postup jeho zložiek pri zabezpečovaní ich pripravenosti a pri vykonávaní činností a opatrení s poskytovaním pomoci v tiesni.

  • | Svetový deň chorých

    vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. v 1992 na sviatok Panny Márie Lurdskej

doplňte alebo opravte informácie

Veronika Vadovičová (33 r.)

paralympionička, majsterka sveta v streľbe zo vzduchovej pušky

Kategória: individuálne

* 09.02.1983 Slovensko, Trnava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie vodnár

čínske znamenie prasa

Vzdelanie

- gymnázium, Bratislava
- štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu,odbor aplikovaná telesná výchova, Olomouc
- štúdium Sociálnej práce, Trnavská univerzita, Trnava

Životopis

Veronika Vadovičová je majsterka sveta v streľbe zo vzduchovej pušky a ľubovolnej malikalibrovky je zo švajčiarskeho mesta Sarganse (2006), majsterka Európy v tímovej streľbe (2005), nositeľka vyše 70 ocenení, účastníčka paralympiád v Sydney a v Aténach.
Slovenská paralympionička sa narodila v Trnave s rázštepom chrbtice. Býva v dedinke Šelpice, neďaleko Trnavy a má dvoch starších bratov. Študuje na Fakulte telesnej výchovy a športu v Olomouci, kde je momentálne v poslednom ročníku odboru aplikovaná telesná výchova. Na Trnavskej univerzite má za sebou prvý rok štúdia sociálnej práce. Ako dobrovoľníčka sa venuje práci v občianskom združení Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus (SBAH), ktoré pomáha ľuďom s rázštepom chrbtice integrovať sa do spoločnosti.
K športu sa dostala počas strednej školy, ktorú absolvovala v Bratislave na Mokrohájskej ulici. V streleckom krúžku sa dostala pod patronát Jozefa Širokého, ktorý je jej súčasným trénerom.
Svoj športový debut zažila na pretekoch v Handlovej, nasledovali preteky vo Vištuku, ktoré absolvovala ako pätnásťročná v roku 1998. Atmosféru pretekov v zahraničí si vyskúšala už o rok, keď na majstrovstvách Oceánie získala bronzovú medailu, ktorá bola miestenkou na premiérovú paralympiádu v Sydney. Veronika Vadovičová štartovala v streľbe zo vzduchovej pušky a skončila na 49. mieste.
Na paralympijských hrách v Aténach o štyri roky neskôr (2004) sa predstavila už v štyroch disciplínach, pričom si dvakrát vystrieľala účasť vo finále (8. miesto vzduchovka, 6. miesto v malokalibrovke 3x20 R8).
V súčasnosti sa venuje príprave na paralympiádu v Pekingu 2008.
Slovenská športovkyňa hovorí, že šport je najlepšia integrácia telesne postihnutých do života.

Najväčšie úspechy:

2005 majsterka Európy s družstvom, vo vzduchovej puške 60 (Wroclaw)
2006 majsterka sveta v jednotlivcoch 3x20 (Sarganse, Švajčiarsko)
2006 majsterka sveta v družstve R6 v malokalibrovke poležiačky (Sarganse, Švajčiarsko)
2007 majsterka Európy (Suhl, Nemecko), dve zlaté a dve strieborné medaily získala v individuálnej súťaži, v súťaži družstiev získala po jednej medaile z každého kovu

Je držiteľkou dvoch európskych rekordov v R2 (postojačky 394 a finálového 492,5) z ME v Suhle, v družstvách v R3 spolu s Malenovským a Širokým 1796 a v R6 1769 (zároveň aj svetový rekord), spoludržiteľka svetového rekordu v R3 600.
V súčasnosti (február 2008) je držiteľkou 148 celkových ocenení.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost