sk  |  en
Nedeľa | 14.02.2016, 17:41 | meniny: Valentín; zajtra: Pravoslav
  • | Sviatok sv. Valentína (deň zaľúbených)

    Na počesť dvoch kresťanských svätcov (jeden z nich sa určite volal sv. Valentín), umučených rímskym cisárom Claudiom II. Gothicusom. Svätého Valentína skrátili o hlavu, pretože neprestal oddávať mladé páry napriek tomu, že to Claudius zakázal. Cisár bol totiž presvedčený, že ženatí vojaci nie sú takí dobrí ako slobodní

doplňte alebo opravte informácie

Veronika Vadovičová (33 r.)

paralympionička, majsterka sveta v streľbe zo vzduchovej pušky

Kategória: individuálne

* 09.02.1983 Slovensko, Trnava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie vodnár

čínske znamenie prasa

Vzdelanie

- gymnázium, Bratislava
- štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu,odbor aplikovaná telesná výchova, Olomouc
- štúdium Sociálnej práce, Trnavská univerzita, Trnava

Životopis

Veronika Vadovičová je majsterka sveta v streľbe zo vzduchovej pušky a ľubovolnej malikalibrovky je zo švajčiarskeho mesta Sarganse (2006), majsterka Európy v tímovej streľbe (2005), nositeľka vyše 70 ocenení, účastníčka paralympiád v Sydney a v Aténach.
Slovenská paralympionička sa narodila v Trnave s rázštepom chrbtice. Býva v dedinke Šelpice, neďaleko Trnavy a má dvoch starších bratov. Študuje na Fakulte telesnej výchovy a športu v Olomouci, kde je momentálne v poslednom ročníku odboru aplikovaná telesná výchova. Na Trnavskej univerzite má za sebou prvý rok štúdia sociálnej práce. Ako dobrovoľníčka sa venuje práci v občianskom združení Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus (SBAH), ktoré pomáha ľuďom s rázštepom chrbtice integrovať sa do spoločnosti.
K športu sa dostala počas strednej školy, ktorú absolvovala v Bratislave na Mokrohájskej ulici. V streleckom krúžku sa dostala pod patronát Jozefa Širokého, ktorý je jej súčasným trénerom.
Svoj športový debut zažila na pretekoch v Handlovej, nasledovali preteky vo Vištuku, ktoré absolvovala ako pätnásťročná v roku 1998. Atmosféru pretekov v zahraničí si vyskúšala už o rok, keď na majstrovstvách Oceánie získala bronzovú medailu, ktorá bola miestenkou na premiérovú paralympiádu v Sydney. Veronika Vadovičová štartovala v streľbe zo vzduchovej pušky a skončila na 49. mieste.
Na paralympijských hrách v Aténach o štyri roky neskôr (2004) sa predstavila už v štyroch disciplínach, pričom si dvakrát vystrieľala účasť vo finále (8. miesto vzduchovka, 6. miesto v malokalibrovke 3x20 R8).
V súčasnosti sa venuje príprave na paralympiádu v Pekingu 2008.
Slovenská športovkyňa hovorí, že šport je najlepšia integrácia telesne postihnutých do života.

Najväčšie úspechy:

2005 majsterka Európy s družstvom, vo vzduchovej puške 60 (Wroclaw)
2006 majsterka sveta v jednotlivcoch 3x20 (Sarganse, Švajčiarsko)
2006 majsterka sveta v družstve R6 v malokalibrovke poležiačky (Sarganse, Švajčiarsko)
2007 majsterka Európy (Suhl, Nemecko), dve zlaté a dve strieborné medaily získala v individuálnej súťaži, v súťaži družstiev získala po jednej medaile z každého kovu

Je držiteľkou dvoch európskych rekordov v R2 (postojačky 394 a finálového 492,5) z ME v Suhle, v družstvách v R3 spolu s Malenovským a Širokým 1796 a v R6 1769 (zároveň aj svetový rekord), spoludržiteľka svetového rekordu v R3 600.
V súčasnosti (február 2008) je držiteľkou 148 celkových ocenení.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost