Čarnogurský skritizoval Havlov list, chce spájať Západ a Východ

Bývalý politik a disident Ján Čarnogurský dnes skritizoval list, v ktorom osobnosti strednej a východnej Európy vrátane niekdajších prezidentov Václava Havla a Michala Kováča vyslovili obavy z rastúceho vplyvu Ruska a žiadali amerického prezidenta Baracka Obamu, aby neopomínal strednú Európu.

21.07.2009 12:37
Ján Čarnogurský Foto: ,
debata

Slovensko by podľa Čarnogurského predstáv malo radšej spájať Západ a Východ, pokiaľ mu to dovolia možnosti, ktoré má ako člen EÚ a NATO.List Obamovi okrem Havla a Kováča podporili viacerí českí politici, pridal sa k nim i súčasný poľský prezident Lech Kaczyński.

Čarnogurský, tradičný zástanca zbližovania sa s Ruskom, autorom dokumentu vytkol nedostatok realizmu a spoliehanie sa na Spojené štáty, ktoré označil za „vzdialeného spojenca“. List podľa neho navyše prispieva k ochladzovaniu vzťahov s Ruskom, Nemeckom či Francúzskom, ale aj ku konfrontácii medzi východnou a západnou Európou.

„Takáto politika viedla ku katastrofe Československo v roku 1938 na Mníchovskej konferencii a Poľsko v roku 1939 pri vypuknutí druhej svetovej vojny,“ uviedol Čarnogurský. Čarnogurský za federácie zastával post slovenského premiéra a v prvej vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil ako minister spravodlivosti. S názorom, že Slovensko by malo spájať západnú a východnú Európu, vystupoval často, ostro kritizoval aj útok spojencov na režim Slobodana Miloševiča v bývalej Juhoslávii. V súčasnosti už aktívne v politike nepôsobí.

Slovensko má podľa bývalého disidenta a bojovníka proti komunizmu spomedzi okolitých krajín najväčšie predpoklady spájať Rusko a západnú Európu. Čarnogurský sa domnieva, že na rozdiel od Poliakov, Čechov či Maďarov totiž zo strany Ruska či Nemecka nezažilo žiadnu historickú traumu. Za tú nepovažoval ani sovietsku okupáciu v auguste 1968, keďže sa podľa neho až tak nedá prirovnávať napríklad k masakru viac ako štyroch tisícok poľských dôstojníkov Sovietmi v Katyńskom lese za druhej svetovej vojny či potlačeniu uhorskej revolúcie cárskym Ruskom v roku 1849.

debata chyba