Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Okamih slávnostného dekorovania - rektor TnUAD dekoruje prof. Štefana Lubyho slávnostnými insigniami.

Čestný doktorát prof. Lubymu

29. 6. 2007 | videné 3842-krát
V stredu 27. júna predseda SAV prof. Štefan Luby prevzal čestný doktorát Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Na slávnostnom zasadaní Vedeckej rady Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne a Vedeckej rady jej Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov rektor univerzity doc. Juraj Wagner odovzdal predsedovi SAV prof. Ing. Štefanovi Lubymu, DrSc. čestnú vedeckú hodnosť Doctor honoris causa  (Dr. h. c.). Rovnakej pocty sa na zasadaní dostalo aj rektorovi Ekonomickej univerzity v Bratislave prof. Ing. Rudolfovi Sivákovi, PhD.

Na slávnosti sa zúčastnili významní hostia – rektori a významní akademickí funkcionári viacerých českých aj väčšiny slovenských vysokých škôl a univerzít, zástupcovia Ministerstva školstva SR, prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, predseda Snemu SAV Karol Iždinský a ďalšie osobnosti, medzi hosťami zo zahraničia prodekan Fakulty manažmentu kvality Iževskej štátnej technickej univerzity prof. Jurij Nikitin. Prorektorka TnUAD Eva Grmanová na úvod ceremoniálu privítala aj zástupcov vedenia Trenčianskeho samosprávneho kraja, Trenčianskeho okresu, významných podnikov, ústavov aj ďalších inštitúcií, ako aj ostatných hostí.

"Je pre mňa cťou a zároveň milou povinnosťou predstaviť vám osobnosť prof. Štefana Lubyho, významného a úspešného vedca v elektrotechnike a vo fyzike, pedagóga aj manažéra a zároveň predsedu SAV," konštatovala na úvod laudácie na počesť prof. Štefan Lubyho prorektorka univerzity prof. Rozmarína Dubovská. Po stručnej charakteristike jeho profesionálneho vedeckého vývoja pri výskume tenkých vrstiev polovodičov, izolantov, kovov, supravodičov a odporových vrstiev pripomenula aj jeho manažérske skúsenosti – prof. Luby bol v rokoch 1984-92 riaditeľom Fyzikálneho ústavu SAV, kde sa skúmal a skúma difúziu v kovových sklách, kovové multivrstvy pre röntgenologickú optiku, silicidy, využitie excimerových laserov. Zaoberá sa aj nanočasticami a nanotechnológiami, ako aj obrovskou magnetorezistenciou. Laudátorka pripomenula, že prof. Luby je autorom a spoluautorom ôsmich monografií, spoluautorom ôsmich patentov a autorských osvedčení, spoluautorom 320 vedeckých článkov a publikácií s domácim aj zahraničnými autormi. Je zodpovedným riešiteľom 15 slovenských a 9 medzinárodných projektov. "Navyše je výborným popularizátorom vedy," dodala prof. Dubovská, ktorá pripomenula aj jeho zahraničné skúsenosti z popredných svetových pracovísk. "V SAV prešiel cez post vedeckého sekretára, podpredsedu, až po predsedu tejto najvyššej vedeckej ustanovizne. Je členom viacerých domácich aj zahraničných vedeckých spoločností," dodala laudátorka. "Zároveň je členom vedeckých a správnych rád na siedmich univerzitách na Slovensku, medzi ktorými sa nachádza aj TnUAD. Na univerzitnej Vedeckej rade, ktorej členom je od roku 2001, sa významnou mierou podieľa na procese orientácie univerzity vo sfére vedy a výskumu. Aj pričinením prof. Lubyho je úspešná kooperácia nielen medzi TnUAD a SAV, ale aj medzi ústavmi akadémie a univerzitnými fakultami a ústavmi," konštatovala prof. Dubovská, ktoré pripomenula aj jeho významný prínos pre prácu Správnej rady TnUAD.

"Prof. Štefan Luby vyše 20 rokov prednášal na vysokých školách. Viedol 22 diplomových prác a vyškolil 8 doktorandov, aj v súčasnosti vedie jedného doktoranda z našej univerzity," pokračovala prorektorka. "Za rozsiahle a významné výsledky dosiahnuté v oblasti vedy, výskumu aj pedagogike bol ocenený viacerými vyznamenaniami. V roku 2003 mu prezident SR udelil Kríž prezidenta SR 1. stupňa a o dva roky neskôr dostal štátne vyznamenanie Pribinov kríž 1. triedy," zdôraznila prof. Dubovská, ktorá zrekapitulovala aj čestné doktoráty oceneného zo zahraničných aj domácich univerzít a ďalšie pocty.

Potom prof. Lubyho oslovil prorektor univerzity prof. Juraj Slabeycius. "Za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedeckej a pedagogickej spolupráce medzi SAV a TnADU v Trenčíne a za celoživotné dielo v oblasti fyziky polovodičov rozhodla Vedecká rada TnUAD na základe návrhu rektora TnUAD na svojom zasadnutí dňa 12. apríla 2007 udeliť vám vedeckú hodnosť, čestný titul Dr. h. c. Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne," konštatoval prorektor.

Po zložení slávnostného sľubu, že ocenený bude naďalej rozvíjať vedecké styky a spoluprácu s TnUAD rektor doc. Juraj Wagner odovzdal prof. Štefanovi Lubymu diplom a dekoroval ho slávnostnými insígniami.

Prof. Luby sa v krátkom príhovore poďakoval za ocenenie a pripomenul, že je poctou nielen pre neho, ale aj pre SAV, Fyzikálny ústav SAV, ktorý je jeho kmeňovým pracoviskom. Zároveň vyzdvihol prácu TnUAD pre rozvoj považského regiónu aj celého Slovenska. Pripomenul užitočnosť vzájomnej spolupráce aj pre SAV, predovšetkým jej Fyzikálny ústav pri výskume pevných látok, osobitne magnetizmu a jeho aplikácií, nanotechnológií, spintroniky, s využitím javu obrovskej magnetorezistencie, avšak aj ďalšie spoločné projekty či formy spolupráce. V nadväznosti na svoj príhovor prof. Štefan Luby vystúpil s krátkou prezentáciou na tému jednej z foriem spolupráce pod názvom Nanotechnológie, nanočastice a magnetické nanočastice.

Po promócii prof. Rudolfa Siváka oceneným zablahoželal rektor TnUAD doc. Juraj Wagner, ktorý pripomenul, že TnUAD v tomto roku oslavuje 10. výročie svojho vzniku a preto sa rozhodla poctiť čestnými vedeckými hodnosťami, práve tie osobnosti, ktoré sa významnou mierou pričinili o jej úspešný rozvoj. "Je symbolické, že pri slávnostnom udeľovaní čestných titulov Doctor honoris causa  sa na pôde univerzity stretávame s ľuďmi, ktorí krátko po jej zrode pozoruhodným podielom prispeli k rozvoju vedeckej, technickej i vzdelávacej kultúry nielen našej univerzity, ale v našej republike vôbec," zdôraznil rektor TnUAD. "O oboch možno povedať, že prispeli ku vzdelanosti národa. Sú to osobnosti cítiace zodpovednosť za vedecký, výskumný, pedagogický, ale aj hospodársky a kultúrny rozvoj Slovenskej republiky," dodal doc. Juraj Wagner, ktorý ocenil aj vytrvalosť, húževnatosť aj odvahu ocenených v profesionálnej práci a poďakoval sa im za spoluprácu pri rozvoji univerzity aj vedy na Slovensku.