Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hrbatý senzačne zdolal Blakea, Slováci zmietli USA 3:0

Slovenský tenista Dominik Hrbatý si na Hopmanovom pohári v austrálskom Perthe nečakane poradil s Jamesom Blakeom 6:3, 4:6, 7:6 (1) a už pred záverečnou štvorhrou rozhodol o víťazstve Slovenska nad USA v stretnutí základnej A-skupiny. Hrbatý mal v súboji so svetovou desiatkou v rozhodujúcom tajbrejku k dispozícii až šesť mečbalov. Prvý bod pre slovenský tím vybojovala Dominika Cibulková, ktorá splnila proti Meghann Shaughnessyovej úlohu veľkej favoritky a v prvom vzájomnom zápase tejto dvojice zvíťazila hladko 6:2, 6:2. Hrbatý s Cibulkovou napokon zvíťazili aj vo štvorhre a pripísali si jednoznačný výsledok 3:0,

05.01.2009 12:41 , aktualizované: 18:17
Dominik Hrbatý Foto:
Dominik Hrbatý.
debata

Blakovi sa Hrbatý revanšoval za trojsetovú prehru z 2. kola na augustových OH v Pekingu. Čerstvo 31-ročný Bratislavčan, momentálne 250. v počítačovom poradí, získal skalp člena aktuálnej hornej desiatky renkingu premiérovo od 8. augusta 2007. Vtedy si na podujatí ATP Masters Series v kanadskom Montreale poradil so Španielom Tommym Robredom, siedmym v hodnotení.

Devätnásťročná Cibulková, momentálne 19. vo svetovom rebríčku WTA, povolila v úvodnom sete o desať rokov staršej niekdajšej 11. hráčke renkingu Shaughnessyovej (teraz však až 871. pozícia v počítačovom poradí) zníženie z 0:3 na 2:3, odvtedy však získala 4 gemy v rade, vrátane brejku na 1:0 v druhom dejstve. Američanka síce rebrejkom okamžite vyrovnala, ale zverenkyňa Vladimíra Pláteníka predviedla ďalšiu sériu štyroch hier v jej prospech a udržala si kontrolu nad vývojom.

Štvorhra, ktorá bola už len formalitou, výsledok prikrášlila. Hrbatý s Cibulkovou zvíťazili 6:4, 7:6 (4), hoci v úvodnom sete prehrávali 1:4. V druhej časti sa im napokon nevypomstilo premrhanie náskoku 6:5 s brejkom.

Dominika Cibulková. Foto: SITA
Dominika Cibulková Dominika Cibulková.

V úvodnom zápase  A-skupin& zvíťazili Nemci nad domácimi zástupcami tesne 2:1, keď rozhodla až štvorhra. V nej Sabine Lisická a Nicolas Kiefer zdolali Casey Dellacquovú a Lleytona Hewitta za 101 minút 6:7 (2), 6:3, 10:5 (zápasový tajbrejk). Hostia viedli 1:0 zásluhou triumfu Lisickej nad Dellacquovou za 122 minút 4:6, 6:2, 7:5 napriek manku brejku v treťom sete, ale potom Hewitt zdolal Kiefera za 162 minút 6:7 (6), 6:3, 6:2 a vyrovnal tým na 1:1.

V základnej B-skupine Hopman Cupu 2009, neoficiálnych MS tímov pod hlavičkou medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), v sobotu Francúzsko (Alizé Cornetová, Gilles Simon) zdolalo Taiwan (Hsieh Su-wei, Lu Jen-hsun) hladko 3:0 bez straty setu a v nedeľu si Rusko (Dinara a Marat Safinovci) poradilo s Talianskom (Flavia Pennettová, Simone Bolelli) 2:1, keď malo nezvratný náskok po dvojhrách.

A-skupina:
SLOVENSKO – USA 2:0 po dvojhrách
Dominika Cibulková – Meghann Shaughnessyová 6:2, 6:2
Dominik Hrbatý – James Blake 6:3, 4:6, 7:6 (1)
Dominika Cibulková, Dominik Hrbatý – Meghann Shaughnessyová, James Blake 6:4, 7:6 (4)

AUSTRÁLIA – NEMECKO 1:2
Casey Dellacquová – Sabine Lisická 6:4, 2:6, 5:7
Lleyton Hewitt – Nicolas Kiefer 6:7 (6), 6:3, 6:2
Casey Dellacquová, Lleyton Hewitt – Sabine Lisická, Nicolas Kiefer 7:6 (2), 3:6, 5:10 (zápasový tajbrejk)