Čo po voľbách, hádali sa Fico s Dzurindom

Lídri najsilnejšej vládnej a opozičnej strany Mikuláš Dzurinda a Robert Fico si včera vošli do vlasov pre zmeny, ktoré ohlásil Smer po voľbách. Napriek nezhodám pri otázkach o daniach či zdravotnom systéme však ani jeden z nich nevylúčil budúcu povolebnú spoluprácu.

06.12.2005 00:00
debata

Na otázku, či si vie predstaviť povolebnú koalíciu so Smerom, odpovedal Dzurinda vyhýbavo. „Nebolo by poctivé, keby sme povedali , kto s kým pôjde po voľbách, málo poznáme zámery politických strán a už vôbec nie zámer občana. Prajem si ale ďalej spoločnú cestu pre pravý blok,“ uviedol premiér. Predtým kritizoval Fica za to, že chce zrušiť rovnú daň či zaviesť dobrovoľné sporenie na penziu. Zámery Smeru označil premiér za bezvýchodiskové a za návrat do socializmu. Na to mu zasa Fico odkázal, že je len nekvalifikovaný hovorca nadnárodných spoločností a finančných skupín, ktoré sa boja pripravovaných krokov. Fico už niekoľko mesiacov odmieta povedať, s kým by chcel po voľbách vytvoriť koalíciu, pričom zatiaľ nevylúčil nijakú z dnešných koaličných strán.

Smer sa v prípade nástupu do vlády chystá zrušiť rovnú daň, poplatky v zdravotníctve či zmeniť Zákonník práce do podoby, v akej platil pred troma rokmi. Podľa Fica sa tak pomôže ľuďom s nižšími príjmami. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zasa tvrdí, že také zmeny povedú k zníženiu životnej úrovne a ohrozia rast ekonomiky.

Na podobné riziko upozorňujú aj niektorí ekonómovia. Zníženie sadzieb DPH, ktoré Smer chce zaviesť na potraviny, lieky či knihy, podľa nich nemusí znamenať zníženie cien. Zrušenie 19-percentnej rovnej dane navyše podľa nich zneistí viaceré firmy, ktoré budú musieť meniť investičné plány.

„Zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané tovary je dosť nejednoznačné. Napríklad v Poľsku či Maďarsku neviedlo k zníženiu cien, ale len k tomu, že si obchodníci zvýšili marže,“ upozorňuje analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Podľa Michala Mušáka zo Slovenskej sporiteľne štát viac pomôže ľuďom s nižšími príjmami, ak zavedie daňový bonus, ktorý chystá SDKÚ, teda, že daňové úrady najslabšie zarábajúcim každý mesiac doplatia peniaze. „Zníženie DPH bude vlastne dotáciou pre bohatších, pretože tí majú vyššiu spotrebu,“ dodal Mušák.

Sociologička Zuzana Kusá nesúhlasí. „Na vysoké dane doplácajú aj ľudia, ktorí žijú na dávkach, a nemajú možnosť získať výhody daňového bonusu. Napríklad dôchodcovia či takí, ktorí si nemôžu nájsť prácu,“ povedala. DPH by sa podľa nej určite mala znížiť.

Zmeny v daniach a pracovnoprávnych vzťahoch, ktoré chce Smer, by podľa Šmála zneistili zahraničných investorov. „Prehodnocovanie a reformy reforiem je nešťastné. Postihlo by to najmä firmy, ktoré plánujú na niekoľko rokov dopredu,“ povedal. Za krok späť označil aj zníženie dane z príjmov pre nízkopríjmové skupiny.

Fico s tým nesúhlasí, pričom uviedol ako príklad západoeurópske krajiny. „Všetky naše návrhy sú veci, ktoré v Európe fungujú a vedú k vyššej životnej úrovni,“ povedal Fico. Zopakoval, že je o týchto veciach ochotný aj verejne diskutovať s premiérom, ale až potom, keď Dzurinda vysvetlí, ako je to s kupovaním poslancov a financovaním SDKÚ.

debata chyba