Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Davisov pohár: Slováci sú vo finále!

Slovenskí tenisti postúpili do finále Davisovho pohára. V semifinále vyhrali nad Argentínou 4:1, keď v zápase jednotiek Hrbatý zdolal Coriu 7:6(2), 6:2, 6:3 a Kučerovi Puerta v treťom sete vzdal. Slovensko sa vo finále stretne 2.-4. decembra doma s Chorvástkom.

25.09.2005 17:21
debata

**====== Slovensko – Argentína 4:1Slovensko postúpilo do finále! ======

**

Slovensko – Argentína 4:1
Dominik Hrbatý – Guillermo Coria 7:6(2), 6:2, 6:3

Hrbatý začal hneď od začiatku naháňať svetovú osmičku Coriu po kurte, ale pri zakončení v útoku často chybil. Prvé tri brejkbaly súpera ešte odvrátil, ale štvrtý už Argentínčan premenil a ujal sa vedenia 2:1. Vzápätí čistou hrou Coria zvýšil na 3:1. Slovenský tenista znížil na 2:3 a potom sústredeným výkonom pri súperovom servise vyrovnal na 3:3. Vzápätí však svoje podanie opäť stratil, keď ho Juhoameričan skrátením hry najprv nalákal na sieť a tam ho potom prehadzoval resp. loboval. Ďalší dlhý gem sa skončil víťazstvom Coriu, ktorý zvýšil na 5:3. Vzápätí Hrbatý zapodával najlepšie v stretnutí a čistou hrou znížil na 4:5. Potom pri Coriovom servise zahral domáci hráč tri svetové krížne bekhendy a za ohlušujúceho diváckeho rámusu vyrovnal na 5:5. V eufórii poľahky zvýšil na 6:5, ale Coria posunul set do tajbrejku. V ňom urobil Argentínčan za stavu 2:3 chybu a povolil Hrbatému minibrejk na 2:4. Dominik to využil a potom už ľahko vyhral zostávajúce tri loptičky a napokon aj
 prvý set za 63 minút 7:6. Druhý set prakticky rozhodla piata hra, v ktorej Hrbatý po tretí raz súpera brejkol a zvýšil na 4:2. Coriovi nepomohlo ani premasírovanie svalov na lýtku. Nabudený Slovák už vzápätí bez problémov doviedol set do úspešného konca na 6:2. V treťom sete pokračoval Hrbatý v sústredenom výkone a za stavu 1:1 opäť zobral 23-ročnému súperovi podanie. Potom zvýšil na 3:1 a výhodu brejku si udržal až do konca. Za stavu 4:3 sa síce Coria pri Hrbatého servise dostal k dvom brejkbalom, ale domáci hráč vzápätí štyrikrát po sebe výborne zaservoval a nepripustil prípadný zvrat. Ďalšie svoje podanie už Coria za stavu 3:5 nezvládol a prehral ho na nulu. Hneď pri prvom mečbale Hrbatého poslal ľahkú loptu do siete a fakticky odštartoval slovenské oslavy.

Dominik Hrbatý: „Keď Beck s Mertiňákom získali v sobotňajšej štvorhre veľmi dôležitý bod, vedel som, že máme dobré šance dotiahnuť semifinále do úspešného konca. Pred duelom s Coriom som bol dosť strémovaný, poriadne som ani nespal. Dokázal som sa však skoncentrovať. Snažil som sa hrať to, čo viem a vyšlo to. Diváci boli fantastickí, takú atmosféru sme ešte nezažili. Publikum nás neustále povzbudzovalo a my sme siahli na dno síl. Vo finále proti Chorvátom sa máme na čo tešiť.“

Miloslav Mečíř (kapitán tímu SR): „Prežívame fantastické pocity. Pred začiatkom tohto ročníka Davisovho pohára sme nepredpokladali, že sa dostaneme až tak ďaleko. Je to príjemné prekvapenie. Pred nedeľňajšími dvojhrami sme boli trochu neistí, lebo sme nevedeli, koho postavia Argentínčania proti Hrbatému. Napokon nastúpil Coria, čo dodalo Dominovi sebavedomie, lebo s ním má pozitívnu bilanciu. Keď úspešne zvládol tajbrejk prvého setu, začal som veriť, že zápas dotiahne do víťazného konca.“

Karol Kučera – Mariano Puerta 4:6, 6:3, 2:1 skreč – Puerta vzdal

Obaja aktéri druhej nedeľňajšej dvojhry, ktorí nahradili pôvodne nominovaných Becka s Nalbandianom, si bez väčších problémov držali vlastné servisy až do deviateho gemu. V ňom sa Puerta dostal za stavu 40:30 k brejkbalu, ktorý v dlhej výmene využil víťazným bekhendovým volejom. Vzápätí nezaváhal pri svojom podaní a po 29 minútach esom spečatil osud prvého setu (6:4). Podobný priebeh malo aj druhé dejstvo. Tentoraz sa však tešil Kučera, ktorý v ôsmej hre pri zhode vytiahol zo svojho repertoáru dva víťazné údery od základnej čiary, po ktorých sa ujal vedenia 5:3. Tento brejk potom s prehľadom potvrdil (6:3). Tridsaťjedenročný Bratislavčan sa vo výbornom svetle predviedol aj hneď v úvode tretieho setu, keď po výborných returnoch opäť zobral Puertovi podanie. Vzápätí zvýšil svoje vedenie na 2:0, navyše aj v ďalšom geme mal znovu niekoľko brejkbalov. Argentínčan síce znížil na 1:2, ale potom súboj skrečoval.

Karol Kučera: „Domino, Karol a Merto predviedli výborný tenis a ja som rád, že k postupu som v závere mohol tiež prispieť. Dúfam, že procedúra so strihaním vlasom na obíde, lebo sa chystám na turnaj do Bangkoku, kam chcem odletieť ešte dnes. Toto víťazstvo je fantastické.“

Zverenci kapitána Miloša Mečířa tak dosiahli historický úspech. Favorizovaných Argentínčanov načal hneď v prvej dvojhre Karol Beck, ktorý si v troch setoch poradil so svetovou osmičkou Guillermom Coriom 7:5, 6:4, 6:4.

V druhej dvojhre potom nestačil Dominik Hrbatý na argentínsku dvojku Davida Nalbandiana a podľahol mu 1:3 na sety. Pre slovenskú jednotku to bola vôbec prvá prehra v NTC.

O druhý bod pre Slovensko sa postaral vo štvorhre pár Karol Beck, Michal Mertiňák, ktorý vyhral nad dvojicou David Nalbandian, Mariano Puerta 7:6(5), 7:5, 7:6(5).

O rozhodujúci bod sa postaral Dominik Hrbatý, ktorý sa v zápase s argentínskou jednotkou a svetovou osmičkou Guillermom Coriom pomalšie rozbiehal, ale v tajbrejku prvého setu sa chytil a potom už súperovi nedal najmenšiu šancu na zvrat.

„Sú to historické chvíle slovenského mužského tenisu,“ povedal ešte priamo na dvorci v Národnom tenisovom centre Dominik Hrbatý. „Ďakujem, boli ste fantastickí,“ adresoval divákom. „Toto víťazstvo patrí každému jednému Slovákovi,“ dodala slovenská tenisová jednotka.

Druhé semifinále

Chorvátsko – Rusko 3:2 – Chorvátsko postúpilo do finále
nedeľnajšie dvojhry:
Ivan Ljubičič – Nikolaj Davydenko 6:3, 7:6 (6), 6:4
Ivo Karlovič – Dmitrij Tursunov 4:6, 4:6

„Je to fenomenálne, je to neuveriteľné. Cesta do finále bola veľmi ťažká, teraz máme šancu vyhrať Davisov pohár,“ uviedol hrdina Ljubičič, ktorý v DP triumfoval vo svojom jedenástom stretnutí v rade. V druhom zápase, v ktorom už o nič nešlo, si Dmitrij Tursunov poradil s Ivom Karlovičom dvakrát 6:4. Chorváti sa prebojovali do finále najprestížnejšej súťaže mužských tenisových tímov po prvý raz. Na ceste do finále vyradili Američanov, Rumunov a teraz aj Rusov.