Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Davisov pohár získali Chorváti

Davisovho pohár získali tenisti Chorvátska, ktorí vyhrali nad Slovenskom 3:2. Rozhodujúci bod získal Mario Ančič po trojsetovom triumfe nad Michalom Mertiňákom 7:6, 6:3, 6:4.

04.12.2005 11:33 , aktualizované: 20:52
debata

O víťazovi 94. finále Davisovho pohára tak rozhodol skúsenejší Ančič. Ten svojou najväčšou zbraňou, výborným servisom, nedal Michalovi Mertiňákovi, ktorý je v rebríčku ATP o 133 miest nižšie, šancu.

Mertiňák posadil nie najistejšieho Ančiča na koňa zbabraným tajbrejkom v prvom sete, v ktorom získal jedinú loptičku. Chorvát si s istotou držal svoje podanie, slovenský tenista svoje stratil hneď v úvode druhého setu a rovnako sa mu na servise nedarilo ani v úvodnej hre tretieho setu. Šancu si ešte vybojoval, keď v šiestej hre prvý, ale aj posledný raz prerazil Ančičovo podanie. Vzápätí prišiel o vlastné a skúsenejší, 22. hráč sveta, si už ponúknutú šancu nenechal ujsť. Za stavu 40:0 mal tri mečbaly a druhý, po Mertiňákovom aute, využil.

Chorvátsko získalo Davisov pohár prvý raz a stalo sa dvanástou krajinou, ktorá vybojovala túto prestížnu trofej.

Slovensko – Chorvátsko 2:3
Piaty zápas: Michal Mertiňák – Mario Ančič 6:7(1), 3:6 4:6 za 170 minút

Mertiňák zvládol psychicky náročný úvod stretnutia, keď hneď v prvej hre musel čeliť dvom brejkbalom, ale s prehľadom ich odvrátil a ujal sa vedenia 1:0. Vzápätí mal raz rovnakú možnosť, Ančič však hrozbu zažehnal priamym bodom z podania. Slovenský reprezentant, 165. v rebríčku ATP Entry, sa snažil aktívnou hrou zatlačiť chorvátskeho protivníka, no kým 21-ročný rodák zo Splitu vyhrával svoje gemy pomerne ľahko, Mertiňák musel v piatej i siedmej hre opäť odvracať vždy po jednej brejkovej loptičke chorvátskej dvojky. Prvý set napokon vyústil až do tajbrejku, v ktorom mal jednoznačne navrch Ančič. Viedol v ňom 4:0 a potom dovolil súperovi uhrať už len jediný bod, a tak sa po 66 minútach mohol tešiť zo zisku setu v pomere 7:6 (1).

Svetová dvadsaťdvojka  zužitkovala z toho vyplývajúcu psychickú pohodu aj na začiatku druhého dejstva, keď po potvrdení brejku vyhrávala už 3:0. Mertiňák vzápätí znížil na 1:3 a mohol sa dotiahnuť aj na 2:3, ale brejkovú loptičku zahral volejom do autu. Ančič si servis udržal a podobne si počínal aj v ďalšom priebehu, takže set vyhral 6:3 a Chorvátsko tak od zisku „šalátovej misy“ delil už len posledný krok.

Tretí set vyzeral zo začiatku na jednoznačnú záležitosť Ančiča. Ten hneď v úvodnom geme čistou hrou prelomil podanie súpera. Dvadsaťšesťročného Mertiňáka ani to nezlomilo a vďaka snaživému bojovnému výkonu otočil z 1:3 na 4:3. Favorizovaného mladého Chorváta však ani chvíľkové zaváhanie nezaskočilo, keď vzápätí šnúrou troch gemov (6:4) – premenil druhý mečbal – spečatil osud nielen záverečnej dvojhry, ale i celého finále. Ančič napokon zaznamenal v stretnutí hranom na tri víťazné sety v tohtoročnej edícii Davisovho pohára prvé víťazstvo a mierne si vylepšil celkovú singlovú bilanciu v súťaži na 8:10. Mertiňák ju má aj po nedeľnajšej prehre vo dvojhre stále pozitívnu (4:3).

Hrdina Hrbatý – vyrovnal na 2:2

Ešte predtým Hrbatý uštedril Ljubičičovi vôbec prvú prehru v Davisovom pohári v tomto roku a znemožnil mu tak vyrovnať rekord Američana Johna McEnroea z roku 1982, ktorý vtedy vyhral všetkých osem daviscupových dvojhier. Dominik Hrbatý si pripísal na konto 23. víťaznú dvojhru v Davisovom pohári, z toho štvrtú v päťsetovom zápase (bilancia 4:2).

Dominik Hrbatý – Ivan Ljubičič 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4 za 200 minút

Úvod stretnutia dvoch daviscupových špecialistov vyšiel lepšie Chorvátovi. Ljubičič už v treťom geme Hrbatého brejkol a vzápätí to potvrdil pri svojom podaní na 3:1. Slovenský tenista (19. v ATP Entry) sa pomalšie rozbiehal a výborne podávajúci súper ho príliš nepúšťal do výmen. Ljubičič udržal výhodu jedného brejku do konca setu a za 34 min ho vyhral 6:4. Domáci hráč sa chytil až na začiatku II. setu, keď súperovi ušiel na 3:0. Za stavu 3:1 si aj s menšími problémami podržal servis a set dotiahol do úspešného konca na 6:3.

V úvodnom geme tretieho setu Ljubičičovi zlyhalo podanie, Hrbatý to využil a po druhý raz súpera brejkol. Potom sa 27-ročný Bratislavčan rozohral k výbornému výkonu. Dostal sa k svojmu typickému tlaku od základnej čiary a po 15 minútach vyhrával v III. sete 3:0. Chorvát pritvrdil a agresívnejšou hrou dokázal zmazať jeden z dvoch brejkov. V závere setu Ljubičič vyhrával svoje podania na nulu, ale servis si za fantastickej podpory publika držal aj Slovák. Po 123 minútach Hrbatý esom premenil prvý setbal a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

Štvrtý set sa zmenil na hru nervov. Obaja hráči po prvý raz začali podráždene reagovať na výkriky z hľadiska, ale napriek tomu si dlho s prehľadom držali podanie. V ôsmom geme však Hrbatý vyrobil dve dvojchyby v rade a po následnej dlhej loptičke z forhendu prehrával už 0:40. Dva brejkbaly ešte odvrátil, ale pri treťom zostala loptička z jeho rakety v sieti. Ljubičič zvýšil na 5:3 a potom už pri svojom podaní dotiahol set do úspešného konca, keď 18. esom premenil prvý setbal na 6:3. Po vyše dve a pol hodine sa začínalo odznovu.

V piatom sete mal Hrbatý výhodu v tom, že podával ako prvý a dlho ju aj využíval. Za stavu 5:4 bol Slovák pri súperovom podaní dve loptičky od víťazstva, ale deviaty hráč sveta ponúkol 28. a 29. eso a ujal sa vedenia 40:30. Hrbatý však vzápätí výborne returnoval súperov prvý servis a dal na zhodu. Potom sa z dlhšej výmeny, ktorú Ljubičič zakončil iba do siete, dostal k prvému mečbalu. Ljubičič ho zmazal výborným bekhendovým obhodením.  Potom odvrátil ešte aj druhý, ale pri treťom zahral z bekhendu len do siete a v hľadisku Sibamac arény NTC prepukla slovenská radosť. Ljubičič prehral vôbec prvý daviscupový duel v tomto roku a svoju bilanciu vo dvojhre upravil na 7:1.

Dominik Hrbatý: „Určite je to moje najvýznamnejšie víťazstvo v Davisovom pohári, veď som ho dosiahol vo finále tejto prestížnej súťaže a navyše, keby som neuspel, prehrali by sme aj celé stretnutie. Bol som pod veľkým tlakom. Veľmi si cením, že som to zvládol. Za stavu 4:4 som sa sústredil, aby som si podržal servis. Potom pri Ljubičičovom podaní som sa zase zameral na returny. Usiloval som sa vrátiť každú loptičku, chcel som ho dostať do výmen, v ktorých som veril, že som lepší. Atmosféra bola neskutočná, diváci fantastickí. Povzbudzovali ma aj po prvom sete, keď som pôsobil nerozdýchaným dojmom, ako aj po prehratom štvrtom dejstve. Ďakujem im za to, bojoval som aj za fanúšikov a vyšlo to.“