Dzurinda kritizoval zlyhanie KDH

Expremiér a šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda kritizoval kresťanských demokratov (KDH) za to, že po júnových voľbách nepodporili vytvorenie pravicovej vlády s účasťou ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Táto koalícia by udržala reformy, povedal Dzurinda novinárom.

06.07.2006 12:46 , aktualizované: 14:58
debata

Líder KDH Pavol Hrušovský, ktoré je dlhodobo proti spolupráci s ĽS-HZDS, Dzurindovu kritiku odmietol.

KDH nesúhlasilo s Dzurindovou iniciatívou, aby podporilo vládu zloženú zo SDKÚ-DS, Strany maďarskej koalície (SMK) a ĽS-HZDS. „Dnešná vláda nie je výsledkom vôle voličov, ale skôr výsledkom vôle KDH. KDH nebolo schopné zaujať akýkoľvek postoj,“ povedal Dzurinda.

Podľa Hrušovského Dzurinda prišiel s kritikou KDH preto, lebo sa mu nepodarilo udržať v úrade tretie funkčné obdobie za sebou. „Odmietam obviňovanie KDH za vznik súčasnej vlády,“ povedal novinárom.

Dzurinda naznačil, že na možnosti prípadného vytvorenia koalície s ĽS-HZDS sa dohodol s predstaviteľmi tejto strany; rokovania vraj prebehli aj po tom, čo Smer-sociálna demokracia oznámil snahu vytvoriť koalíciu s ĽS-HZDS a z nacionalizmu obviňovanej SNS. „Slovensko mohlo mať aj inú a podstatne lepšiu alternatívu. Nevôľa KDH túto alternatívu neumožnila,“ zdôraznil Dzurinda. „Nevidím veľký rozdiel medzi otvorenou koalíciou a tichou podporou,“ reagoval Hrušovský.

Mečiar novinárom potvrdil, že jeho strana viedla konzultácie s inými stranami s výnimkou KDH. Koalíciu s pravicou označil za nereálnu pre údajné rozpory medzi týmto blokom strán.

Dzurindovu vládu v utorok vystriedal kabinet Roberta Fica, ktorého strana Smer sa dohodla na spolupráci s ĽS-HZDS a so Slovenskou národnou stranou (SNS). KDH spoluprácu s ĽS-HZDS dlhodobo odmieta.

Podľa šéfa SDKÚ-DS by kľúčovou otázkou pre účasť ĽS-HZDS vo vláde bol jej postoj k zrušeniu takzvaných Mečiarových amnestií. V roku 1998 vtedajší premiér Mečiar ako zastupujúci prezident udelil amnestiu na prípady týkajúce sa zavlečenia syna niekdajšieho prezidenta Michala Kováča do cudziny. Návrhy KDH na zrušenie amnestií v minulosti nezískali v parlamente potrebnú podporu poslancov. Mečiar povedal, že o amnestiách ĽS-HZDS s ostatnými stranami nerokovala.

V opozícií chce SDKÚ-DS brániť reformy Dzurindovej vlády, ktoré si vyslúžili uznanie hlavne v zahraničí. Opozícia však v 150-člennom parlamente disponuje len 65 hlasmi. Nová koalícia už oznámila, že bude meniť niektoré reformy. Hrušovský poznamenal, že slovný výpad Dzurindu proti KDH nie je dobrým základom pre spoluprácu bývalých vládnych strán.

KDH odmieta spoluprácu s HZDS, ktoré počas vládnutia v 90. rokoch minulého storočia dostalo Slovensko do medzinárodnej izolácie. Vedenie kresťanských demokratov sa niekoľko dní dní po voľbách nevedelo dohodnúť na tom, či KDH má odísť do opozície. Väčšina členov vedenia KDH nakoniec hlasovala za to, aby hnutie rokovalo so Smerom a SMK o vytvorení koalície; Smer sa však rozhodol zložiť koalíciu s ĽS-HZDS a SNS. Pre postoj vedenia KDH z funkcie podpredsedu hnutia odstúpil Vladimír Palko.

debata chyba