Dzurinda radí vláde, aby sa vrátila k reforme

V zdravotníctve sa podľa SDKÚ treba vrátiť k reforme, na dobré nadviazať, chybné opraviť a čo sa nestihlo, dopracovať. Uviedol to predseda strany a expremiér Mikuláš Dzurinda a šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný.

17.04.2007 11:13 , aktualizované: 14:02
Mikuláš Dzurinda Foto: ,
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda
debata

Podľa Novotného je súčasný postup ministerstva zdravotníctva zlý, lebo kým sa neskončí transformácia, koncové nemocnice budú vždy v strate. Minister Ivan Valentovič podľa Novotného klamal, keď tvrdil, že ministerstvo nemalo zoznam nemocníc určených na rušenie.

Podľa Dzurindu je počínanie vlády v oblasti zdravotníctva bezradné. Treba sa podľa neho vrátiť k reforme a vzťahy medzi poisťovňami a poskytovateľmi podriadiť súťaživosti a konkurencii, na rozdiel od zmýšľania vlády, ktorá chce podľa Dzurindu v rezorte monopolizovať, čím ničí konkurenciu, motiváciu i kvalitu. SDKÚ preto predloží vlastný koncept reformy, o ktorom chce rokovať nielen s opozičnými, ale aj s neľavicovými vládnymi stranami.

SMK: Nemocnice vôbec netreba rušiť

Strana maďarskej koalície je proti rušeniu nemocníc a zastáva názor, že problémy v rezorte by sa mali riešiť zvýšením objemu peňazí. Ako uviedol predseda SMK Pál Csáky, minister zdravotníctva Ivan Valentovič nemá jasnú koncepciu ďalšieho smerovania zdravotníctva a len improvizuje. Predsedníctvo SMK chce preto na sobotňajšom zasadnutí v Lučenci hovoriť o možných „tvrdých politických krokoch“. Predstavitelia strany nevylúčili, že budú hovoriť o možnosti navrhnúť odvolanie ministra Valentoviča.

Vláda by podľa podpredsedu SMK pre zdravotníctvo Imre Hugyivára mala naplniť svoje sľuby a zvýšiť platy zdravotníckych pracovníkov. Namiesto toho však podľa Hugyivára Valentovičove kroky narúšajú fungujúci systém založený na pluralite zdravotných poisťovní a na dohodách medzi poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Namiesto zásahov do systému zdravotného poistenia a rušenia lôžok by minister mal podľa SMK iniciovať širšiu diskusiu o budúcnosti zdravotníckych zariadení. Zainteresované by v tejto diskusii mali byť zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ako uviedol Hugyivár, predchádzajúca vláda už reformu zdravotníctva vykonala a problémy by sa teraz mali riešiť navýšením zdrojov v zdravotníctve. „Zdravotníctvo už nie je čierna diera a peniaze investované do takto fungujúceho systému nie sú vyhodené peniaze,“ skonštatoval Hugyivár. Podľa SMK rušenie nemocníc nie je správne a zdravotné poisťovne nemajú ani možnosť neuzatvárať zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami. Neexistuje totiž zoznam zdravotníckych zariadení zaradených do verejnej minimálnej siete.

SMK podľa Csákyho bude pozorne sledovať osud zdravotníckych zariadení najmä na juhu Slovenska. Preto predstavitelia SMK a SDKÚ-DS navštívili nemocnicu vo Veľkom Krtíši, ktorá sa ocitla na neoficiálnom zozname neefektívnych nemocníc. Ako skonštatoval člen republikového predstavenstva Richárd Hamerlik, veľkokrtíšska nemocnica prešla reštrukturali­záciou, zredukovala počet lôžok aj pracovníkov. Z vlastných zdrojov investuje do zlepšenia svojho vybavenia, nebolo ju treba oddlžovať ani dotovať. Ako Hamerlik zdôraznil, nemocnica vo Veľkom Krtíši odosiela iba 3,7 % svojich pacientov do nemocníc vyššieho typu.

Podľa Csákyho, SMK nesúhlasí ani so zámermi ministerstva povinne poistiť všetkých poistencov štátu vo verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Csáky potvrdil, že ak takýto zákon parlament schváli, SMK sa pripojí k iniciatíve KDH napadnúť ho na Ústavnom súde SR.

Valentovič odmieta kritiku opozície

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič dôrazne odmieta výroky opozície. Minister považuje podľa hovorkyne Silvie Balázsikovej považuje doslova za trúfalosť, aby tí zástupcovia predchádzajúcej vlády rozprávali o tom, že sa treba vrátiť k ich reforme a pokračovať v transformácií zdravotníckych zariadení. Podľa ministra totiž práve oni zdevastovali slovenské zdravotníctvo, z nemocničných komplexov odobrali lukratívne časti a teraz volajú po jeho dofinancovaní.

Strany súčasnej opozície podľa ministra počas svojho obdobia vládnutia spravili zo zdravotného poistenia obchod s poistencami a nesprávne nastavenou legislatívou umožnili podvodné prepoisťovanie poistencov. Z prostriedkov verejného zdravotného poistenia taktiež umožnili vytvárať zisk, ktorý sa môže použiť aj na iné účely, ako je nákup zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne môžu podľa ministra vinou legislatívy z predchádzajúceho obdobia míňať na svoje prevádzkové náklady neobmedzený finančný balík z vybratého poistného. „Zaťažili pacientov pre mnohých neúnosnými poplatkami a pripravili reformu zdravotníctva, ktorú odmietlo 70 % občanov SR,“ uviedol Valentovič.

Vyhlásenia opozície považuje minister za výsmech do očí poctivých občanov. Opozícia podľa neho stráca pevnú pôdu pod nohami a potrebuje niečím zaujať. „Keďže jej lídrom došli témy, vrhli sa na zdravotníctvo v snahe nazbierať na tejto agende cenné politické body,“ konštatuje minister. Valentovič si však myslí, že namiesto politických bodov tieto nekompetentné vyjadrenia prinesú opozícii skôr politické fiasko.

„Občania tohto štátu sa opozičných katastrofických prognóz a scenárov nemusia obávať, všetky pripravované kroky ministerstva zdravotníctva majú jediný cieľ, ktorým je kvalitná a všetkým rovnako dostupná zdravotná starostlivosť. Občania sa už za krátku dobu pôsobenia Ivana Valentoviča vo funkcii ministra zdravotníctva mali možnosť o tom presvedčiť,“ uzatvára ministerstvo svoje vyhlásenie.

debata chyba