Dzurinda rátal, ale nenarátal

Mikulášovi Dzurindovi sa zrejme nepodarilo nájsť 76 poslancov na otvorenie schôdze. Už dnes bude ďalší pokus a koalícia nezískala ani jeden hlas navyše.

20.09.2005 00:00
debata

Nezávislí poslanci, na ktorých sa vládne strany spoliehali, sú stále neistí, bývalý člen SDKÚ Ivan Šimko dokonca podporu odmietol. Dzurinda po stretnutí so Šimkom o počtoch vôbec nechcel hovoriť. „Robím, čo môžem,“ povedal Dzurinda.

Koalícii tak stále chýbajú najmenej tri hlasy, minulý týždeň ju podporilo najviac 73 poslancov. Nezávislý Ivan Kiňo, ktorý bol v nemocnici, sa zatiaľ nevyjadril, ako bude hlasovať. Podľa informácií Pravdy sa však chystá do konca týždňa vzdať svojho mandátu, ktorý sa potom obsadí podľa kandidátky HZDS.

Vládu by mohli podržať ešte Ján Gabriel a Gustáv Krajči, ktorý naposledy na rokovaní Národnej rady nebol. Krajči uviedol, že sa rozhodne tesne pred hlasovaním. „Budem s ním o tom ešte hovoriť, som za to, aby sa schôdza odblokovala a aby sme aspoň umožnili nastúpiť náhradníkovi SMK,“ povedal Gabriel, ktorý chce s Krajčim rokovať o spoločnom postupe.

Získať podporu ďalších poslancov sa snaží aj klub okolo Ľubomíra Lintnera a Jirka Malchárka, do ktorého v pondelok vstúpil nezávislý Herman Arvay. Ten však aj doteraz hlasoval s koalíciou. „Rokujeme aj s inými, mená nepoviem, až keď budú istí. Sú to však ľudia, ktorí slepo nepočúvajú svojich lídrov,“ poznamenal Malchárek. Nechcel povedať ani to, či ide o nezávislých, alebo o členov opozičných strán.

Z opozície podporuje vládu zatiaľ len Bohumil Hanzel (Smer). „Budem sa prezentovať tak ako doteraz,“ vyhlásil.

Podľa Viliama Vetešku (HZDS) z ich klubu koalícii nepomôže nikto. „Budeme aj naďalej blokovať parlament, zatiaľ žiadny poslanec ani nenaznačil, že by chcel niečo iné,“ zdôraznil Veteška. Rovnaký postoj má aj Slobodné fórum a štyria poslanci za HZD. „My ho nemáme prečo meniť, práve naopak,“ konštatovala predsedníčka slobodných Zuzana Martináková.

Poslankyne okolo Pavla Ruska (ANO) nevidia dôvod, prečo by mali podporiť koalíciu. „Aj keď sme o tom diskutovali, naše názory sa nezmenili,“ zdôraznila Eva Černá. 
Ak sa aj koalícii podarí získať väčšinu, situácia, keď bol parlament zablokovaný, sa môže zopakovať. KDH, ale najmä SMK, ktoré minulý týždeň vyhlásili, že takto sa vládnuť nedá a žiadali predčasné voľby, svoje stanovisko už zmierňujú. Nie je ani isté, či SMK skutočne predloží ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, ktorý pripravuje.

Podpredseda SMK Gyula Bárdos síce uviedol, že jeho strana to myslí s návrhom zákona vážne, ale nepredloží ho, ak bude Národná rada prijímať vládne zákony a opozícia nezačne odvolávať ministrov. Ešte pred týždňom však líder SMK Béla Bugár tvrdil, že ani získanie väčšiny jeho strane nestačí. „Aj keby bol overený mandát nášmu poslancovi za nebohého pána Komlósyho a možno by sa našli ešte ďalší poslanci, stále budeme na hranici uznášaniaschop­nosti. Za takúto cenu vládnuť nemôžeme. Nechceme byť rukojemníkmi opozície a nezávislých,“ vyhlásil vtedy pre Pravdu Bugár.

debata chyba