Dzurinda: Sloboda je stále ohrozená

Občianska sloboda je aj takmer 20 rokov po revolúcii, ktorá v roku 1989 priniesla pád totalitného režimu v bývalom Československu, ohrozovaná. Zhodli sa na tom niekdajší slovenský premiér a šéf najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ Mikuláš Dzurinda a český predseda vlády Mirek Topolánek, ktorí si prišli novembrové revolučné udalosti uctiť na bratislavské Námestie SNP.

16.11.2007 18:36
Mikuláš Dzurinda Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda
debata

„V strednej Európe a aj na Slovensku sa dvíha extrémizmus, je často viac nepokoja ako pokoja, sme svedkami niektorých vládnych opatrení, ktoré smerujú proti slobodnému, nezávislému, súkromnému,“ vyhlásil Dzurinda. Bývalý premiér patrí medzi kritikov súčasného predsedu vlády Roberta Fica. Ten sa hlási k politickej ľavici, a okrem iného vyčítal predchádzajúcej vláde, že príliš uvoľnila pravidlá pre podnikanie súkromných spoločností v zdravotníctve či sociálnych veciach.

Obavy z oslabovania možností slobodného rozhodovania sa ľudí zdôraznil aj český premiér Topolánek. „Niekedy sa pýtam, či sme sa poučili z toho, čo sa stalo v roku 1948 a 1989. Niekedy mám pocit, že nie,“ povedal. Práve v roku 1948 sa na zhruba štyridsať rokov dostala k moci komunistická strana. „Vyrastajú noví ‚červení‘, ktorí túžia po rovnosti komunistickým spôsobom,“ dodal. 

Predvečer výročia 17. novembra, ktorý spustil vlnu demonštrácií vedúcich k pádu socialistického zriadenia, sprevádzali Dzurindu a Topolánka aj ďalší slovenskí opoziční lídri Pál Csáky z SMK a Pavol Hrušovský z KDH. „Som šťastný, že tu môžeme stáť a že sme občanom mohli ponúknuť krajší život,“ poznamenal Hrušovský. 

Štátny sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu sa na Slovensku aj v Česku pripomína pri príležitosti výročia tvrdého policajného zásahu proti vysokoškolským študentom v Prahe. Zhromaždenie vysokoškolákov vtedy rozohnali policajti a zranili pri tom takmer 600 ľudí.

debata chyba