Dzurinda vyhovel Radičovej

Črtajúci sa mocenský spor o pozície v ministerskej rade vlády pre záležitosti Európskej únie premiérka Iveta Radičová a minister zahraničia Mikuláš Dzurinda zažehnali. Pôvodne mal rade šéfovať Dzurinda, predsedníčka vlády si však vydobyla zmenu.

05.01.2011 06:48
Radičová, Dzurinda, premiérka Foto:
Spor o ministerskú radu vlády vníma opozícia ako skrytý mocenský boj medzi Mikulášom Dzurindom a Ivetou Radičovou.
debata (10)

„Premiérka a minister zahraničných vecí sa v rámci úpravy mechanizmu ďalšieho fungovania rady dohodli na dvojúrovňovom modeli,“ povedal hovorca premiérky Rado Baťo. Podľa neho politické rozhodnutia na najvyššej úrovni budú koordinované na úrovni premiérky. Pracovné otázky na úrovni štátnych tajomníkov a generálnych riaditeľov budú koordinované z úrovne ministra a rezortu zahraničných vecí. Pôjde napríklad o otázky aproximácie smerníc a nariadení.

Ministerská rada vlády pre záležitosti Európskej únie je koordinačný a poradný orgán vlády v záležitostiach euroagendy. Zmena štatútu rady vyplynula z jesennej zmeny kompetenčného zákona. Súčasná vláda už nemá vicepremiéra pre európske záležitosti a niektoré právomoci prešli na ministerstvo zahraničných vecí.

Mikuláš Dzurinda dal nedávno do pripomienkového konania návrh, že v ministerskej rade budú všetci členovia vlády okrem premiérky. Tá sa síce mohla na rokovaniach zúčastniť, ale bez hlasovacieho práva. Na rokovaniach Európskej rady v Bruseli však Slovensko zastupuje premiérka. Ohradila sa preto, aby na národnej úrovni rade predsedal minister zahraničia.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher zdôraznil, že ministerskej rade vlády v minulosti nepredsedal ani bývalý premiér Robert Fico, ani Mikuláš Dzurinda, keď bol premiérom.

Analytik Radovan Geist z portálu EurActiv.sk hodnotí už nanovo dohodnutý model ministerskej rady vlády ako omnoho logickejší. „Je prirodzené, že diskusiu na národnej úrovni bude koordinovať premiér,“ povedal. Pokiaľ ide o nižšiu úroveň, ktorá rieši problematiku na úrovni rady ministrov, tam si podľa Geista každá krajina vytvára vlastný systém.

Poslanec Smeru Dušan Čaplovič je presvedčený, že euroagenda mala zostať na Úrade vlády. Predpokladá, že do budúcnosti budú vznikať animozity. „Je to dvojaké riešenie ani ryba, ani rak. Bývalý model bol najlepší,“ povedal Čaplovič, ktorý mal v bývalej vláde ako vicepremiér na starosti aj európske záležitosti.

Spor o ministerskú radu vlády vníma ako skrytý mocenský boj medzi Dzurindom a Radičovou. Podľa neho sa stalo len to, čo predpokladal na jeseň pri schvaľovaní kompetenčného zákona. Dodal, že premiérka vtedy veľkoryso súhlasila so zmenami kompetencií pri koordinácii eurofondov a euroagendy.

Aj podľa politológa Miroslava Kusého je za konfliktom aj boj o pozície medzi Radičovou a Dzurindom. „Ministerstvo zahraničných vecí pre neho rozhodne nie je konečná stanica. Je prioritne domáci politik a keď už je vo vláde ako minister, chce akumulovať čo najviac mocenských pozícií,“ myslí si politológ.

10 debata chyba