Dzurindovej diplomacii nestačia vlastní odborníci

Aj keď má ministerstvo zahraničných vecí vlastný odbor verejného obstarávania, chce si prizvať na pomoc aj súkromné firmy.

19.11.2010 05:47
Dzurinda, SDKÚ, minister zahraničných vecí Foto:
Ministrovi zahraničných vecí Mikulášovi Dzurindovi by mali pri príprave verejného obstarávania cestovných dokladov radiť externí konzultanti.
debata (72)

Externí konzultanti by rezortu mali radiť pri príprave verejného obstarávania cestovných dokladov pre viaceré štátne orgány, za čo by mali dostali odmenu do výšky 2 500 eur. O spolupráci momentálne rokuje so spoločnosťou CFCU, ktorej konateľka Tatiana Behrová v súčasnosti pôsobí aj ako poradkyňa premiérky Ivety Radičovej.

Verejné obstarávanie, ktoré pripravuje rezort diplomacie, sa týka zabezpečovania služieb cestovných dokladov, najmä leteniek, pre viaceré ústredné orgány štátnej správy. „Posledné verejné obstarávanie, vyhlásené ešte bývalým vedením ministerstva, nebolo podľa Úradu pre verejné obstarávanie v súlade so zákonom,“ zdôvodnil hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher. Ministerstvo chce preto úplne zmeniť prístup k obstarávaniu cestovných dokladov, aby bol ich nákup efektívnejší a lacnejší. Už by napríklad nevíťazil iba jeden dodávateľ, ako to bolo doteraz, ale viacerí, ktorí pri konkrétnych letenkách budú súťažiť o najlepšiu cenovú ponuku.

Zvláštny je však prístup k projektu. V rámci rezortu totiž funguje odbor verejného obstarávania, ktorý by mal pripravovať práve takéto veci. Na jeho čele už vyše mesiaca stojí Milan Pavlík, ktorý bol pred časom konateľom firmy zaoberajúcej sa práve verejným obstarávaním. Jeho vymenovanie do funkcie ministerstvo obhajovalo tým, že je expertom na problematiku verejného obstarávania. Prečo tento odborník teraz potrebuje pomoc, ministerstvo vysvetľuje tým, že ide o zložitý projekt. Preto ho konzultujú s odborníkmi zo všetkých ústredných orgánov štátnej správy vrátane Úradu pre verejné obstarávanie a expertov z externého prostredia. „Ministerstvo nemá momentálne zazmluvneného žiadneho externého konzultanta a v prípade, že sa tak stane, maximálna odplata bude do 2 500 eur,“ uviedol Schwarzbacher.

O spolupráci ministerstvo rokuje aj s firmou CFCU, ktorej vlastníčkou a konateľkou je Tatiana Behrová. „Obstarávanie služieb je najťažšie. Málokto sa v tom vyzná, preto sa v tejto oblasti bežne vyžadujú konzultácie. Nakupovanie leteniek je už dlhodobo nehospodárne,“ vysvetlila Pravde svoju účasť Behrová, ktorá je uznávanou odborníčkou na túto oblasť. Je aj školiteľkou Úradu pre verejné obstarávanie, no má i prepojenie na politikov. V rokoch 2004 až 2008 pracovala na ministerstve financií, dnes je poradkyňou premiérky Ivety Radičovej pre verejné obstarávanie.

Emília Sičáková-Beblavá z organizácie Transparency International Slovensko pripúšťa, že aj keď je Behrová expertkou, nevyhne sa podozreniu, ak si jej firmu rezort diplomacie vyberie priamo, bez súťaže. Podľa nej je však sporné najmä to, prečo ministerstvo potrebuje pomoc súkromnej firmy, keď má na to svojich ľudí, ktorí by podstatu problému a najvhodnejšie riešenie mali poznať lepšie.

„Prečo ministerstvo zahraničných vecí, ktoré pravidelne a veľa cestuje, nemá kapacitu pripraviť si takéto verejné obstarávanie samo? Keby to bolo niečo, čo nikdy nerobili, dalo by sa to pochopiť. Skúsenosti s obstarávaním cestovných dokladov však majú na ministerstve zahraničných vecí aj v iných rezortoch. Keď takú skúsenosť majú, prečo si ju chcú kúpiť od nejakej firmy?“ pýta sa Sičáková-Beblavá.

72 debata chyba