Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. februára 2007

Enel by mohol chcieť za Gabčíkovo až 50 miliárd korún



Väčšinový vlastník Slovenských elektrární (SE), spoločnosť Enel, by si v prípade, že Slovenská republika odstúpi od zmluvy o prenájme vodných elektrární Gabčíkovo mohla uplatňovať ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) - Väčšinový vlastník Slovenských elektrární (SE), spoločnosť Enel, by si v prípade, že Slovenská republika odstúpi od zmluvy o prenájme vodných elektrární Gabčíkovo mohla uplatňovať odškodnenie až do výšky 50 miliárd korún. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy to uviedol splnomocnenec vlády pre vodné dielo Gabčíkovo Dominik Kocinger. Podľa jeho názoru nevýhodná zmluva, ktorú s Enelom podpísala predchádzajúca vlád, obsahuje záväzok SR zaplatiť spoločnosti ušlý zisk z prevádzkovania gabčíkovských elektrární za obdobie 30 rokov v prípade odstúpenia od zmluvy. V minulom roku bol zisk elektrární 1,2 miliardy korún, cena elektrickej energie však v najbližších rokoch bude stúpať, skonštatoval Kocinger.

Zmluva je jasne nevýhodná, vyhlásil v relácii štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko (Smer-SD). Upozornil tiež na analýzu ministerstva zahraničných vecí, že prenájom gabčíkovských elektrární je zásahom do vlastníckych práv Maďarskej republiky, ktorá je spoluvlastníkom vodného diela Gabčíkovo.

Exminister životného prostredia a poslanec SMK László Miklos obhajoval postup minulej vlády tým, že elektrárne nepredala, iba prenajala, čo podľa neho umožňovali právne analýzy, ktoré jej poskytol privatizačný poradca. Skonštatoval tiež, že vynechanie prenájmu Gabčíkova z privatizačnej zmluvy by malo priamy dosah na cenu, ktorú bol za Slovenské elektrárne ochotný Enel zaplatiť.

Právnik Marek Benedik z advokátskej kancelárie Havlát & partners, ktorá pri privatizácii SE poskytovala právne služby štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba uviedol, že v prípade odstúpenia SR od zmluvy vzniká Enelu právo na odškodnenie. Zmluva tiež podľa neho obsahuje niektoré nevýhodné ustanovenia pre slovenskú stranu. Vláda by podľa neho mala hľadať taký spôsob odstúpenia od zmluvy, ktorý by nezakladal nárok na vyplatenie sankcií.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po náleze vtáčej chrípky pri Moskve nariadili karanténu
<< predchádzajúci článok
Slováci budú diskutovať o budúcnosti Európy a únie