Fico a Mečiar si robia prieky

Vládne strany sa rozhádali pre opozíciu. Smer a SNS totiž odmietli návrh Vladimíra Mečiara, aby polícia preverila, ako sa poslanci opozície dostali k materiálom o Štefanovi Harabinovi. Ten ich na revanš nazval nedôveryhodnými partnermi a časť HZDS na truc zabrzdila cestný zákon.

10.09.2008 05:06
Mečiar Foto:
Šéf HZDS Vladimír Mečiar
debata

„Keďže SNS a Smer sa ukázali ako nedôveryhodní partneri, oznamujem vám, že viac o tomto návrhu hlasovať nebudeme,“ vyhlásil Mečiar a stiahol návrh na prešetrenie pravosti dokumentov, ktoré mali potvrdiť Harabinove kontakty s údajnou hlavou albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim. Opozícia ho chcela za to odvolať.

Časť poslancov HZDS ako odvetu prekazila opätovné schválenie cestného zákona, ktorý má sprísniť pravidlá na cestách a uľahčiť štátu vyvlastňovanie pozemkov pod diaľnicami. Na prelomenie prezidentovho veta chýbalo šesť koaličných hlasov, jeden z nich patril aj Mečiarovi.

Mečiar tvrdil, že nešlo o pomstu HZDS voči Smeru. „Absolútne vylučujeme, že by šlo o nejaký úmysel,“ vyhlásil Mečiar. HZDS podľa neho počítalo s tým, že o zákone sa bude hlasovať až popoludní. Na prelomenie prezidentovho veta chýbali aj hlasy SNS. „Bolo to individuálne zlyhanie, nie zámer,“ povedal šéf klubu Rafael Rafaj.

„Dúfam, že to nebol trucpodnik,“ povedal šéf klubu Smeru Miroslav Číž. Mečiar podľa neho musel vedieť, kedy sa hlasuje. „Niekoľkokrát som na to počas schôdze upozornil,“ dodal.

Číž tvrdí, k cestnému zákonu sa parlament môže vrátiť už na októbrovej schôdzi, v st­redu by sa ním mala zaoberať vláda. A to napriek tomu, že zákon s rovnakým obsahom môžu poslanci dostať na stôl až o pol roka. Podľa Číža však šesťmesačná lehota neplatí pre prezidentom vrátené zákony.

Ústavný právnik Peter Kresák vylúčil Čížov názor. Rokovací poriadok podľa neho nerobí rozdiel medzi riadnym zákonom a vetovaným. „Zákon, ktorý parlament raz zamietol, môže prerokovať až o pol roka,“ dodal. V prípade, že parlament prísnejšie pravidlá na cestách v októbri schváli, začnú platiť od januára, ako sa plánovalo.

Pri obhajobe Harabina ostal v utorok Mečiar sám. Premiér Robert Fico, ktorý ministra najprv obhajoval, odkázal, že nebude tolerovať protižidovské narážky, akými minulý týždeň spolu s Harabinom častovali podpredsedu KDH Daniela Lipšica.

„Nie je možné, aby politik povedal na pôde Národnej rady SR niečo, čo zaváňa antisemitizmom, hoci len na päť kilometrov,“ povedal Fico. Podľa neho vo vláde nemá miesto nik s takýmito názormi. „Nemôže byť ani koaličným partnerom strany Smer,“ zdôraznil Fico vo Zvolene, kde si bol pripomenúť pamätný deň holokaustu.

Pravosť policajného prepisu rozhovoru Harabina so Sadikim včera potvrdil aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Prepis rozhovoru je súčasťou dohľadového spisu prokuratúry,“ konštatoval Trnka. Mečiar ho, naopak, označoval za podvrh.

Trnka súčasne vylúčil trestanie politikov, ako ho navrhoval šéf HZDS. „Nikto nepôjde do basy, to je vylúčená vec,“ poznamenal.

Vicepremiér Dušan Čaplovič tvrdil, že Smer nepodporil HZDS, pretože nechcel Mečiarovi asistovať pri napádaní opozície. „V programovom vyhlásení vlády sme nemali, že budeme urážať politických protivníkov,“ povedal.

Podľa Čaploviča však roztržka, pre ktorú sa odkladá schvaľovanie cestného zákona, nebude mať vplyv na vzťahy v koalícii. „Nič sa nedeje,“ zdôraznil.

Pokračovanie koalície potvrdil aj Mečiar. „Ide sa ďalej,“ povedal. Pripustil však, že nejde o jediný problém, ktorý má so Smerom. Partneri sa totiž stále nedohodli na rozpočte na budúci rok. HZDS v ňom chce získať pre poľnohospodárov viac peňazí.

Predseda SNS Ján Slota postoj národniarov nevysvetlil. „Nemám náladu odpovedať na otázky,“ uviedol.

V koalícii bol po vládnej kríze z decembra minulého roku, keď HZDS hrozilo odchodom z vlády, pokoj.

debata chyba