Fico chystá dokazovanie majetku

Len prázdne reči zostanú zrejme z predvolebných sľubov vládnych strán, ako sprísnia pravidlá pre politikov.

28.07.2006 08:10
debata

V návrhu vládneho programu sa totiž neráta so zúžením poslaneckých výhod, so znížením príspevkov pre politické strany ani so zmenou zákona o konflikte záujmov, ktorý umožňuje politikom utajiť majetkové pomery. Výnimkou je len záväzok vlády, že sa postará o to, aby platil zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Ako to chce premiér Robert Fico (Smer) urobiť, však nie je jasné. Zákon totiž rieši Ústavný súd, na ktorý ho podala skupina poslancov vrátane HZDS. Strana Vladimíra Mečiara považovala za protiústavné, že v prospech štátu má prepadnúť majetok ľudí, ktorí nevedia dokázať, ako ho nadobudli. Ak im Ústavný súd vyhovie, zákon musí parlament zmeniť.

Mečiar asi ustúpil Ficovi, keď sa dokazovanie majetku dostalo do pracovnej verzie programu. „Asi to tam zostane,“ pripustil podpredseda HZDS Viliam Veteška.

Programové vyhlásenie neráta s ďalšími úpravami politického života či zmenou volebného systému. „Ak tam chýbajú, možno to chápať tak, že strany koalície sa nevedeli na nich dohodnúť,“ myslí si politologička Darina Malová. Iné vysvetlenie je podľa Malovej to, že riešenie týchto problémov v súčasnosti nepatrí medzi hlavné ciele lídra koalície Roberta Fica (Smer).

Podľa Miroslava Číza zo Smeru sa program môže ešte meniť. Jeho konečnú podobu totiž určia lídri vládnych strán cez víkend. Smer pred voľbami sľuboval odstrániť politickú korupciu okrem iného aj tým, že časť poslancov bude volená väčšinovo. Voliči by tak mali možnosť z viacerých poslancov vo svojom obvode vybrať jedného a odvolať ho počas štvorročného obdobia. S takou zmenou volebného zákona ani s nijakou inou návrh programu neráta.

Vládni politici tiež tvrdili, že im neprekáža zúženie imunity, ktorá chráni poslancov pred trestným stíhaním. Veteška ešte nedávno vyhlásil, že mu neprekáža, aby sa ochrana poslanca vzťahovala len na jeho výroky v parlamente. Ani so zrušením tejto poslaneckej výsady však koalícia neráta.

Obavy z toho, že vláda, ktorej súčasťou je SNS, uberie z menšinových práv, má odstrániť Úrad pre menšiny. Kabinet tvrdí, že vytvorí všetky podmienky na jeho zriadenie, nijaké podrobnosti však neuvádza. Nie je jasné, aké bude mať právomoci ani ktorý člen vlády ho bude riadiť. ,,Práva úradu budú dôležité. To, že vznikne, automaticky neznamená, že bude aj dobre fungovať," povedal podpredseda SMK Gyula Bárdos.

debata chyba