Fico: Korupcia je najmä o ľuďoch

Premiér Robert Fico kritizoval predošlý Ústavný súd SR za rýchle rozhodnutie o pozastavení platnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku, o ktorom definitívne doteraz nerozhodol. Verí, že súd v novom zložení sa k zákonu vyjadrí čo najskôr, aby sa mohol upraviť a vrátiť do života.

21.09.2007 11:14
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico považuje za úplnú drzosť požadovať od Slovákov ospravedlnenie.
debata

Na konferencii o korupcii v Bratislave konštatoval, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku je veľmi prísny a efektívny. Časť poslancov, ktorí zaň v parlamente hlasovali, však dala podnet na ÚS SR. Toto je podľa neho jeden z príkladov, že problémom boja proti korupcii nie sú zákony, ale ľudia.

Ako druhý príklad spomenul trestné stíhanie vo veci predaja Slovenského plynárenského priemyslu, ktoré sám inicioval v roku 2003. Fico si myslí, že neznáma osoba pri predaji 49 percent akcií SPP porušila pravidlá hospodárskeho styku a oznámila dvom spoločnostiam, že sú jedinými uchádzačmi. Tým sa znížila cena. O tri roky stíhanie zastavili podľa Fica s odôvodnením, že nový Trestný zákon neobsahuje ustanovenie pre takýto trestný čin. To sú podľa premiéra dva prípady ako zo známej knihy Hlava XXII. Vyzval preto účastníkov konferencie, aby diskutovali o ľuďoch a nie o paragrafoch.

Slovensko má podľa premiéra všetky štandardné nástroje boja proti korupcii typické pre Európsku úniu. „Formálno-právne sme určite dokonalí, o tom nemôže nikto pochybovať.“ V praxi sa to však vždy neprejavuje. Naďalej sa uprednostňuje represia pred prevenciou, hoci tá je lacnejšia a účinnejšia. „Zabúdame, že používanie Trestného práva na niektoré spoločenské javy je kontraproduktívne. Keď sa korupcia objaví v orgánoch činných v trestnom konaní, dielo skazy je dokonané.“

Premiér priznal, že korupciu na Slovensku máme a má svoje hlboké tradície. Pred rokom 1989 ju spôsobovala najmä nerovnováha medzi dopytom a ponukou. Dodnes sa z tohto obdobia zachovala napríklad kultúra drobných darov lekárom a zdravotníckemu personálu. Proces morálnej erózie spoločnosti sa podľa premiéra začal po roku 1989, keď sa spustila majetková transformácia, reštitúcie, malé a veľké dražby a prvá vlna privatizácie. „To bol raj pre úplatkárov,“ skonštatoval s tým, že k veľkým majetkom sa dostali najmä mladí nevzdelaní ľudia. „Začal sa proces morálnej erózie spoločnosti, z ktorej sme sa nedostali doteraz. Zo zbohatlíkov 90-tych rokov sú dnes často vážení bizmismeni,“ dodal premiér.

Primitívne formy korupcie zo začiatku 90-tych rokov sa postupne vytrácajú a nastupujú sofistikované formy v čase druhej vlny privatizácie, pri predaji strategického majetku štátu a verejných obstarávaniach.

Konferenciu Protikorupčné nástroje – prevencia a represia zorganizoval Úrad generálnej prokuratúry SR, parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, Veľvyslanectvá Spojených štátov a Veľkej Británie a Transparency International Slovensko. Medzi diskutérmi sú riaditeľ odboru boja proti korupcii úradu OSN, poradca ministerstva zahraničných vecí USA, riaditeľka parlamentného a ústavného centra Dolnej snemovne britského parlamentu, generálny prokurátor SR, predseda Špeciálneho súdu, prokurátor štátu Luisiana, špeciálny agent FBI a ďalší.

debata chyba