Fico: Medzi Smerom a KDH nie je rozdiel

Medzi politickými stranami Smer a KDH nie je žiaden rozdiel. V diskusnej relácii STV O 5 minút 12 to vyhlásil líder sociálnych demokratov Robert Fico s tým, že oba subjekty sú štandardné politické strany, medzinárodne akceptované a na scéne sú veľmi dlho.

20.11.2011 13:48
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (43)

Fico sa preto domnieva, že podmienky, za akých kto s kým pôjde do vlády, by mal určovať víťaz volieb a nie sedem- či osempercentné strany. Jeho spoludiskutér, predseda KDH Ján Figeľ, totiž na otázku, či si vie predstaviť povolebnú spoluprácu so Smerom, vyhlásil, že ju pripúšťa za veľmi čitateľných a vážnych podmienok. „Tu je taká móda, že najmenší kričia najviac. Poďme do legitímneho súboja, ponúknime verejnosti alternatívy a poďme sa uchádzať o voliča, ktorú z nich chce. Či chce zlepenec alebo istotu a stabilitu,“ apeloval Fico.

Na margo miernejšieho tónu medzi týmito dvoma stranami, ktorých predstavitelia sa pravidelne stretávajú v televíznych diskusiách, líder Smeru poznamenal, že ak si politici vymieňajú názory ostro, sú kritizovaní, že sa hádajú ako psy. „Ak sa stretnú a chcú diskutovať normálnou rečou, vtedy je to podozrivé. Ťažko vám vyhovieť. Nezostavujme vládu, tú zostaví ten, kto vyhrá voľby. Nikto nebude nikoho ani vylučovať, ani potvrdzovať,“ vyhlásil.

Aj u nás boli problémy s korupciou, priznal Figeľ

Figeľ zdôraznil, že na čele KDH stojí dva roky a strana sa po celý ten čas usiluje o zodpovednú politiku. „Sme otvorení na spoluprácu s každým, kto zmýšľa podobne hodnotovo a programovo,“ vysvetlil. Na otázku, či dokáže urobiť hrubú čiaru za korupčnými kauzami Smeru, ktoré kritizovalo aj KDH, Figeľ poznamenal, že to nie je o hrubých čiarach. „Na Slovensku sa za vyše 20 rokov demokracie trikrát stalo, že víťaz volieb bol víťazom de jure, ale nie de facto. Ak hovoríme o programových podmienkach, tak tie sú vyjadrením toho, čo potrebuje krajina. Boj s korupciou považujeme za kritérium aj cieľ. Zastaviť dlhovú krízu sa dá vtedy, ak sa nekradne,“ zdôraznil Figeľ.

Šéf kresťanských demokratov uznal, že problémy spojené s korupciou a klientelizmom boli aj v radoch KDH. „Ľudia nie sú anjeli. Je dôležité nastavovať pravidlá tak, aby sa ten priestor zužoval,“ myslí si.

Ficovi sa otázky moderátorky adresované Figeľovi a poukazujúce na korupčné kauzy Smeru nepozdávali. „Čo to tu hráte za hry? Vytvárate obraz, že je tu zločinecká strana Smer a je vydaná na milosť alebo nemilosť niekoho. My sme stabilná politická demokratická strana, a tak, ako za našej účasti boli problémy vo vláde, boli problémy aj za vlády KDH. Medzi stranami nikto nie je rovnejší, ani krajší. Vyprosujem si vytvárať taký obraz o Smere. My sme normálna veľká strana, ktorá sa uchádza o víťazstvo vo voľbách,“ podčiarkol.

Expremiér je presvedčený, že vládnutie nie je o tom, či niekto pobabre alebo nepobabre nejaký tender. „Ľudí zaujíma to, či keď pôjdu k lekárovi, ten tam bude sedieť, ľudí zaujíma, že sú na kraji chudoby,“ dodal.

Fico vyzval lekárov, aby sa vrátili k paci­entom

Štrajkujúci lekári, ktorí podali výpovede, by sa mali vrátiť k pacientom, tvrdí Fico. „Vyzývam ich na to, lebo ľudia sa veľmi boja. Je čas to ukončiť, veď ich principiálna požiadavka bola splnená – zastavila sa transformácia nemocníc,“ upozornil Fico. Na druhej strane sa domnieva, že súčasná vláda robí chyby. „My sme zvyšovali príspevok za poistencov štátu, vy klesáte. Nevediete dostatočný sociálny dialóg. Je hrubý omyl, ak si niekto myslí, že zo slovenského zdravotníctva sa dá urobiť systém na trhových pravidlách, to nejde, je to verejná služba,“ odkázal.

Figeľ zdôraznil, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zastavil hroziaci kolaps Všeobecnej zdravotnej poisťovne, zastavil niektoré trendy smerujúce k bezmedzenému zadlžovaniu a do toho prichádza protest lekárov. „Veľkodušne im ponúkol zvýšenie platov, ktoré nie je malé, 300 eur na lekára mesačne je silná ponuka v rámci rozpočtovej kapitoly bez navýšenia. Som zvedavý, ako zareagujú, ale mnohí zodpovední lekári takto nezmýšľajú a nekonajú. Ukazujú sa akoby dve kategórie lekárov na Slovensku,“ podčiarkol.

Figeľ uviedol, že požiadavka zvýšiť platbu za poistencov štátu na päť percent, ktorú sformulovala SNS a podmieňuje ňou podporu štátneho rozpočtu, je v tejto chvíli nereálna. „My potrebujeme systém, ktorý je udržateľný, do ktorého vstupuje na jednej strane výraznou gesciou štát tým, že platí a na druhej strane musí byť výstup toho, že zdravotné služby sú dostupné a kvalitné. Dá sa to,“ myslí si minister dopravy.

43 debata chyba