Fico nevylučuje ďalšie úpravy druhého piliera

Premiér Robert Fico, minister financií Ján Počiatek a ministerka práce Viera Tomanová vo štvrtok rokovali so zástupcami dôchodkových správcovských spoločností.

13.11.2008 10:51 , aktualizované: 13:12
Fico Foto:
Predseda vlády Robert Fico.
debata

Hlavnou témou rokovania bol II. pilier, ktorý sa otvorí od 15. novembra do konca júna budúceho roka.

Vláda sa so zástupcami DSS zhodli na tom, že v druhom pilieri stále existuje skupina ľudí, pre ktorých je tento systém sporenia nevýhodný. Premiér trvá na tom, že ide o ľudí s nízkym príjmom a v určitej vekovej kategórii, ktorí nemajú možnosť našetriť si na dôchodky. Malo by ísť o ľudí starších ako 45 rokov. Podľa zástupcov DSS výška príjmu u sporiteľa nehrá hlavnú úlohu.

Vláda a DSS sa zhodli aj na súčasnej finančnej situácii vo svete a jej vplyve na výnosy v rastových dôchodkových fondoch, ktoré sú momentálne stratové. „Vývoj na trhoch vo svete dosahuje čísla až mínus 50 a viac percent, tak tie čísla, ktoré máme, sú stále dobré a potvrdzujú to, že systém je nastavený správne,“ povedal Peter Socha, šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Na stretnutie reagovala aj najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS. Krátkodobý pokles hodnoty úspor v druhom dôchodkovom pilieri je podľa jej predsedu Mikuláša Dzurindu pre sporiteľov menej nebezpečný, ako „vymazanie“ úspor občanov navždy. Ako zdôraznil, prvý, štátny priebežný dôchodkový pilier je dlhodobo finančne neudržateľný. Zamestnávateľské zväzy sa podľa Dzurindu vyjadrili, že po tom ako 100-tisíc sporiteľov už druhý pilier opustilo a podľa odhadov vlády ďalších 150-tisíc ho má opustiť, majú zamestnávatelia po takomto posilnení prvého piliera do budúcnosti „zarobené“ na vyššie odvody a ľudia na nižšie dôchodky.

Podľa premiéra má vláda k druhému pilieru výhrady, nikto ale nemá záujem ho rušiť. Zároveň si Fico myslí, že bola chybou absencia spoločenskej dohody na vytvorení dvojpilierového systému.

Vláda nevylučuje ďalšie opatrenia v súvislosti s dôchodkovým sporením. „Predpokladám, že sa minimálne ešte dva-trikrát budeme musieť stretnúť pokiaľ sa rozhodneme, či už spoločne alebo to urobí vláda bez konsenzu s DSS, prijať určité opatrenia,“ uzavrel premiér.

Mikuláš Dzurinda okrem iného informoval, že opozícia sa v parlamente pokúsi presadiť návrh, aby vláda nemohla na budúci rok minúť peniaze ľudí, ktorí počas prechodného obdobia odídu z DSS.

debata chyba