Fico podozrieva HZDS z podvodu

Za vlády Roberta Fica štát nielen prišiel o lukratívne pozemky, ale stalo sa tak zrejme v rozpore so zákonom. Kým sa Smer sporil s HZDS o kontrolu v Slovenskom pozemkovom fonde, zástupca hnutia Branislav Bríza uzavrel zmluvu o prevode pôdy, hoci na to nemal splnomocnenie. Podvod preveruje Generálna prokuratúra.

15.11.2007 06:00
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Premiér v stredu vyhlásil, že kšeft vo Vysokých Tatrách nie je jediným podozrivým obchodom nominanta HZDS. Bríza podľa Fica sfalšoval zmluvu o prevode 600-tisíc štvorcových metrov na Donovaloch, ktoré získala reštituentka z Komárna.

Hoci ju mal Bríza podpísať 10. apríla, o podklady potrebné na jej uzavretie požiadal až 9. mája, čiže v čase, keď už nezastupoval šéfa fondu Františka Hideghétyho (SMK). Fico, ktorý sa včera stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, tvrdí, že bude trvať na tom, aby sporný majetok prešiel späť pod štát.

„Po zistení týchto skutočností a po škandalóznom prevode milióna metrov štvorcových vo Vysokých Tatrách predseda vlády nevidí žiadnu inú možnosť pre ďalšie fungovanie koalície ako okamžité odvolanie predsedu správnej rady fondu pána Brízu,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.

HZDS napriek tomu naďalej stojí za Brízom. „Platí, čo sme povedali,“ odkázal Vladimír Mečiar po hovorkyni. Podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho sa hnutie chce so Smerom dohodnúť. „Nebudem prezrádzať, s čím pôjdeme na rokovanie,“ poznamenal.

Fico zatiaľ stretnutie s predsedom hnutia Vladimírom Mečiarom nepripravuje. Problém chce riešiť až po príchode ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS) z Južnej Ameriky. Jureňa sa z cesty vráti v nedeľu.

Podľa šéfa SNS Jána Slotu premiér zatiaľ nezvolal ani Koaličnú radu. Aj Slota si myslí, že riešením situácie je Brízov odchod. „Ak má charakter, tak to urobí sám od seba. Ale asi sa niekto chce vo fonde držať zubami-nechtami,“ povedal.

Dôvod na to, aby sa vymenilo celé vedenie fondu, ako to chce Mečiar, Slota nevidí. K predčasným voľbám podľa neho nedôjde, hoci pripustil, že napätie medzi Smerom a HZDS trvá v koalícii už dlhšie. „Nie je to vec, ktorá vznikla včera večer,“ dodal.

Bríza sa ani v stredu nechystal odstúpiť. „Nemám prečo,“ reagoval. Bríza sa obhajoval, že neporušil žiadny predpis. „Neporušil som žiadnu legislatívu,“ tvrdí.

Podozreniam z klientelizmu sa bráni aj firma GVM, ktorá vďaka Brízovi prišla k pozemkom vo Veľkom Slavkove v Tatrách. Spolumajiteľ spoločnosti Milan Bališ vydal vyhlásenie, v ktorom presviedča, že nejde až o taký výhodný obchod. „Cena týchto pozemkov je teraz do 50 korún za meter štvorcový,“ konštatoval Bališ. Podľa opozície, ktorá kvôli kauze žiada hlavu ministra Jureňu, je to až 1 500 korún.

Bališ sa nehlási ani k HZDS, hoci pripúšťa, že sa s Mečiarom osobne pozná. „Naposledy sme sa streli pred jeho operáciou,“ povedal.

Podozrivé prevody preveroval aj parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo. Šéf výboru Ján Slabý zo SNS tvrdí, že všetky prevody boli v poriadku. „Zistilo sa iba porušenie jednej internej smernice. Ale to bola iba menšia technická chyba,“ povedal.

Problém vidí Slabý v zákone, ktorý upravuje reštitúcie. „Ten bol prijatý účelovo, aby sa dali robiť takéto veci,“ poznamenal. O tom, že by štát mohol získať rozdelené pozemky späť, pochybuje.

Bríza sa dostal dočasne k moci v pozemkovom fonde vďaka tomu, že Smer a HZDS sa celé mesiace nevedeli dohodnúť na tom, kto ho ovládne. HZDS chcelo na čelo fondu dosadiť svojho človeka, kreslo šéfa sa napokon podarilo obsadiť Smeru.

debata chyba