Fico: Premiérka nevedie krajinu!
30.12.2010 07:58
akt. 05.02.2019 01:46

Fico: Premiérka nevedie krajinu!

Uložiť článok
Rok 2010 priniesol jeho strane radosť aj sklamanie. Vyhrala parlamentné aj komunálne voľby, napriek tomu nie je súčasťou vládnej koalície. Tvrdí, že to bol ťažký rok, ale zvládli ho. Nie je však presvedčený o tom, či nasledujúci rok zvládne súčasná vláda, ktorej predpovedá kritické obdobie. Predseda opozičného Smeru-SD a podpredseda NR SR Robert Fico hovoril okrem iného v bilančnom rozhovore pred TASR o jej možnom rozpade.

Môžete rok 2010 hodnotiť ako úspešný pre Smer-SD napriek tomu, že ako víťaz parlamentných volieb nedokázal zostaviť vládu? Asi by som ťažko mohol povedať, že rok bol neúspešný, ak sme vyhrali voľby do NR SR aj komunálne voľby. Víťazstvo bolo presvedčivé v jednom aj v druhom prípade. Preto zhodu okolností, ktorá zapríčinila, že Smer-SD nie je vo vláde, nemôžeme považovať za čosi, kvôli čomu máme vyvodzovať nejakú vnútornú zodpovednosť. Pre mňa to bol úspešný rok aj preto, lebo keď sme krajinu odovzdávali v júni v čase vrcholiacej hospodárskej krízy, podarilo sa nám do bodky dodržať to, čo sme ľuďom sľúbili, že nebudeme riešiť krízu na ich úkor. Bohužiaľ, prišla pravicová vláda, ktorá sa rozhodla úplne zmeniť postoj ku kríze, nejde cestou verejných investícií, ale cestou zdražovania a prenáša celú ťarchu na ľudí. Ja nemôžem na rok 2010 povedať nič zlé, ale bol to ťažký rok.Bolo to pre vás veľké sklamanie? Asi by som klamal, keby som povedal, že sa nás to nedotklo. Čakali sme za tvrdú prácu výsledok a ten prišiel, ale určitá miera sklamania pochopiteľne bola.  Na druhej strane sme to rýchlo zvládli, nadýchli sme sa za niekoľko hodín potom, ako sme sa dozvedeli, že vo vláde nebudeme a začali sme plánovať, čo a ako budeme robiť. Povedali sme si, že komunálne voľby sú naša absolútna priorita a naozaj sme dokázali to, čo sme chceli – takmer tisíc primátorov a starostov, obsadili sme veľké mestá. Bola to taká milá náplasť na to, že nie sme vo vláde.Nemrzí Vás napriek celkovému úspechu prehra vášho kandidáta Ľubomíra Vážneho v Banskej Bystrici?

Nemôžete všetko a všade vyhrať. Myslím si, že v Banskej Bystrici prijali správnu stratégiu v súboji voči Ľubovi Vážnemu. My sme možno trochu podcenili volebnú kampaň a spoliehali sme sa na to, že je dostatočne známy a  urobil veľa pre región. Ale toto sú prehry, s ktorými musíte v politike počítať. Ak však Banskú Bystricu postavím na jednu misku váh a na druhú stranu dám Košice, Žilinu, Bratislavu, Nitru, zastupiteľstvá v Trnave, dokonca aj v Trenčíne sme prijali správne rozhodnutie, tak tá miska váh, na ktorej je Banská Bystrica, prudko vyletí hore. A možno by Banská Bystrica z tej misky aj spadla.Smer-SD je v opozícii, vy ste podpredsedom parlamentu. Ako sa cítite na tomto poste v spoločnosti Sulíka, Hrušovského, Bugára a Horta?

Ak mám byť úprimný, ja sa snažím vedľa nich veľmi nesedieť. Medzi nimi je zvláštna atmosféra, čo zodpovedá kvalite vzťahov, ktorá teraz v koalícii vládne. Otvorene hovorím, že nikto nenapáchal za 20 rokov toľko škôd na slovenskom parlamentarizme ako súčasný predseda NR SR Richard Sulík. Nikto nevniesol toľko vulgarizmu a agresivity do parlamentu ako SaS . Naozaj sa musíme zamyslieť nad tým, čo s tým budeme robiť. Sme ľudia z mäsa a kostí,  ale môžete prísť po urážkach a udrieť niekoho  v parlamente? Nemôžete a ani nie som za takéto riešenie. Má význam sa postaviť a použiť rovnakú rétoriku? Len na to čakajú, kto ich udrie, aby potom chodili a ukazovali, že ich niekto zbil, alebo čakajú na to, aby sme im to vrátili tou istou rétorikou. To jednoducho nejde.  Po tom, čo predviedol  nedávno v NR SR jeden pán, jeho meno ani nebudem vyslovovať (poslanec SaS Igor Matovič prirovnal predsedu Smeru-SD k Hitlerovi a Stalinovi, pozn. TASR), som dostal obrovské množstvo esemesiek, emailov, telefonátov, čo s tým budeme robiť, že nie je možné akceptovať  takéto správanie na pôde NR SR. Koalíciu od začiatku  trápia problémy, z ktorých môže opozícia ťažiť a zbierať politické body. Myslíte si, že ste ich dokázali dostatočne využiť a upozorňovať na ne .

Smer-SD nechcel byť agresívnou opozíciou a to sme si povedali veľmi zreteľne hneď po tom, ako sme odišli z vlády. Postavili sme sa do pozície tvrdej opozičnej strany, ale nie agresívnej. Myslím si, že sme toto svoje pôsobenie zvládli. Klub je stabilný, je to partia ľudí, ktorá ťahá spoločne, sme strana, ktorá je v ktoromkoľvek okamihu pripravená, ak by došlo k rozpadu vlády, byť súčasťou rokovania o zostavení novej vlády.

2fotky v galérii Fico zamraceny

Ste spokojný s iniciatívou vašich poslancov v NR SR?

Určite áno. Uvedomme si, že politický súboj sa zúžil iba na dva tábory - Smer-SD kontra vládna koalícia. Určité pomery, ktoré momentálne vládnu v SNS, trošku ochromujú činnosť tejto politickej strany navonok. To tak ale väčšinou býva, keď si strana rieši vnútorné veci a potom chýba energia na politiku smerom navonok. Len desať percent energie môže strana venovať sebe, ak venuje viac, nemá šancu byť úspešnou politickou stranou. Toto v Smere-SD naplno rešpektujeme.

A ako to vyzerá so spoluprácou v rámci opozície?

Komunikujeme so SNS pokiaľ ide o hlasovanie v niektorých veciach, využívame pritom bežné komunikačné kanály. Ale inak si ide každá politická strana svojou vlastnou politickou cestou. Komunikácia s ĽS-HZDS je limitovaná tým, že nie je v parlamente. Takisto veľmi pozorne sledujeme, čo sa v ĽS-HZDS deje a ako bude tento vývoj pokračovať. Zaujíma nás to, pretože si myslím, že ĽS-HZDS je strana, ktorá by opäť mohla byť v NR SR a ja im to, samozrejme, želám. Kauza hayekovci sa dostala do finálnej fázy, voľba generálneho prokurátora je odložená a tým načas zažehnaná koaličná kríza, koalícia dokázala schváliť štátny rozpočet. Zdá sa, že zatiaľ všetko ustála. Ako vidíte vy, ako líder opozície, budúcnosť svojich politických protivníkov?

Ako veľmi krátku. Osobne sa domnievam, že je veľký potenciál rozkladu a rozpadu tejto vlády, čo je iba otázkou času. Som z toho prekvapený, pretože som očakával väčšiu mieru súdržnosti. Ak si uvedomíme, že už 4-5 mesiacov po parlamentných voľbách sa veľmi otvorene hovorí o tom, či premiérka bude, alebo nebude a či vláda vydrží, alebo nevydrží, to je to najhoršie, čo sa môže vládnej koalícii stať. Preto vidím rok 2011 ako veľmi kritický pre túto vládu. Prijala rozhodnutia, ktoré sa dotknú ľudí,  musia sa pripraviť na masívne zdražovanie. Ľudia vidia, v akom stave je vládna koalícia, ako sa hádajú. Ak dáte dohromady faktor úplného vnútorného rozkladu vládnej koalície, veľkých problémov, faktor agresivity a vulgárnosti, ktorý priniesla SaS do parlamentu, a k tomu pridáte reálny vplyv na život ľudí, tak ja nemôžem predpokladať, že by táto vláda mala na ružiach ustlané. Ak k tomu pripočítame náš primeraný opozičný tlak, tak si myslím, že rok 2011 bude veľmi, veľmi ťažký. Je veľký predpoklad, že sa táto vláda rozpadne.

V akom časovom horizonte to predpokladáte?

Takto by som to nehodnotil, hovorím skôr o potenciáli, o tom, čo je vo vnútri, aký tam je stav. Nemyslím si, že by si koalícia začala viacej veriť. Po tom, čo sa udialo pri voľbe generálneho prokurátora, si nemôžu veriť. Z premiérky sa ukazuje vierolomný človek, ktorý nemá problém povedať čokoľvek a o dva dni to zmeniť. Ak som predseda vlády, postavím sa za svoje slovo aj za cenu, že budem za to niesť dôsledky. Ale nemôžem povedať ráno, že nebudem privatizovať, poobede privatizujem, ráno poviem, že nebudem zvyšovať dane, poobede zvyšujem dane.  Aj preto sme použili, určite sa jej to nepáči, ale nám sa to krásne rýmuje - premiérka-klamárka. Bude si musieť pani premiérka zvyknúť, že nebude fotená len so psíkmi na rukách. Aká je momentálne vaša komunikácia s predsedníčkou vlády?

Niekoľkokrát sme sa stretli, ale opakujem ešte raz, premiérka nemôže žiť v naivnej predstave, že vyžije len zo smotánky, kde pravidelne vystupuje v rôznych pozíciách. Že vyžije z toho, keď príde niekde s nejakou bradou. Premiérka musí predovšetkým riadiť tento štát a premiérka neriadi tento štát. Je plne v rukách štyroch predsedov politických strán, dokonca aj predsedov dvoch frakcií, ktoré sú k tomu pripojené. Nemôže prijímať rozhodnutia, nemá silu na odvolanie ministra, lebo najskôr jej to musí odsúhlasiť Koaličná rada. Ísť do vlády ako premiérka bez toho, aby konkrétne ovládala jednu politickú stranu, ktorá je v tej vláde najsilnejšia, je mimoriadne nezodpovedné a teraz sa to  preukazuje. Čo sa týka voľby nového generálneho prokurátora, s navrhovanou verejnou voľbou máte problém. Hovorí sa však aj o okliešťovaní jeho právomocí, či o tom, že by bol volený len na jedno funkčné obdobie. Aj s týmto máte problém?

Prečo sme sa o tomto nebavili pred voľbou generálneho prokurátora? Ako vznikli tieto nezmysly v podobe verejnej voľby a okliešťovania právomocí generálneho prokurátora? Nevzniklo to tak, že sa nevedia dohodnúť  a zrazu si každý kladie podmienky? Pre neschopnosť nejakých šiestich politických subjektov, ktoré tvoria vládu, teraz zmeníme celý svet?  Demokrati sa musia prispôsobiť demokratickým pravidlám. Ja si myslím, že už demokrati dávno nie sú. A ak sú aj nedemokrati, tak sa musia prispôsobiť demokratickým pravidlám. Nebudeme demokratické pravidlá prispôsobovať nedemokratom, takto by mal fungovať normálny režim. Ak prídu legislatívne návrhy?

Nemáme dôvod nič podporiť. Budeme tvrdo oponovať, argumentovať a využívať všetky legitímne prostriedky a cesty vrátane Ústavného súdu SR. Ale ja verím, že tento problém už vládna koalícia nebude mať. Ako vnímate vyjadrenia o tichom spojenectve medzi Smerom-SD a SDKÚ-DS?

Tak sa nenávidia vo vládnej koalícii, že im čokoľvek padne ako dobré, aby mohli zaútočiť jeden na druhého. Tak si vymysleli najnovšiu hračku, že SDKÚ-DS komunikuje so Smerom-SD  a za to sa navzájom vo vládnej koalícii tlčú. Nie sme strana, ktorá by niekoho vylučovala z možnej spolupráce, pretože to nie je zodpovedné. Veľká strana nemôže robiť politiku na tom, že sa voči niekomu vyhraňuje, môžete robiť politiku len tak, že ťaháte ku svojmu programu ďalšie politické subjekty. Preto, keď to niekto rozpráva, že existuje nejaké spojenectvo medzi SDKÚ-DS a Smerom-SD, je to úplný nezmysel, to je len politická hračka. Ale na druhej strane, keď sa ma niekto spýta, či bude Smer-SD vylučovať niektoré politické strany z možnej spolupráce do budúcna, odpovedám, to nie je možné. Každá strana, ktorá je v parlamente, má právo zúčastniť sa rokovania o zostavení vlády. Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský sa nechal počuť, že prichádza vraj čas na nový politický experiment v podobe koalície Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH. Čo na to hovoríte?

Predpokladám, že to takto nejako na slovenskej politickej scéne do budúcnosti dopadne.  Musí vzniknúť nejaká veľká koalícia, ak to tu má fungovať. Nebude to však jednoduché pre nikoho, ani pre nich, ani pre nás a nebude to vôbec jednoduché ani pre ľudí, ktorí by mohli mať problém pochopiť takéto niečo. Preto dávam absolútnu prednosť, ak sa táto vláda rozpadne,  a ja verím, že sa rozpadne pomerne rýchlo, novému rozloženiu politických síl cez parlamentné voľby. Tak by sa ukázalo, kto na čo má. Dávam prednosť dominantnému postaveniu Smeru-SD v novej vláde. Nebudem preto špekulovať o žiadnych koalíciách, ale zdá sa, že ten počet politických strán, ktoré sa dostanú do NR SR, sa zužuje. Potom je zbytočné sa čudovať, ako by mohol byť Smer-SD vo vláde s SDKÚ-DS, KDH  alebo SNS. S inými sa to nedá urobiť. Nemyslím si, že by nejaká politická strana mala šancu uhrať výsledok, ktorý by jej zagarantoval automaticky nadpolovičnú väčšinu. Hovorili ste, že to nebude jednoduché pre ľudí.  Narážali ste na to, že slovenský volič je konzervatívny?

Voliči boli na Slovensku vždy naučení na určité typy koalícií vytvorené z jednej strany politického spektra.  Ale prichádza doba, kedy pravdepodobne do budúcnosti vznikne vláda, kde sa to premieša. A asi s tým musíme počítať, lebo ak s tým nebudeme počítať , tak sa automaticky vylučujeme z možnosti zostavovať vládu. A volič pravdepodobne bude musieť do budúcnosti akceptovať takúto spoluprácu. Teraz nezostavíme vládu, alebo budeme sa všetci na seba pozerať, že my nemôžeme ísť spolu, lebo ja neviem prečo?  Preto je veľkou chybou, ak niekto vylučuje kohokoľvek z možnej spolupráce. Smer-SD necíti politickú izoláciu?

A v čom? Ak sa rozpadne vláda, čo sa po čase rozpadne a bude treba zostaviť novú, tak vznikne len tak,  že Smer-SD sa dá dohromady s niekým, kto je vo vládnej koalícii. O akej izolácii alebo nedostatku koaličného potenciálu sa bude potom hovoriť?  Pravica dostala viac percent ako Smer-SD, keby mal Smer-SD viacej, tak stoja všetci pred dverami a žiadajú o účasť vo vláde, taký je politický život.  Sme medzinárodne uznaná strana, plne rešpektovaná v európskych spoločenstvách, takže to je taká slovná hračka určená pre účely slovenského voliča.

Padajú ale tvrdé slová, ako na nedávnom kongrese SDKÚ-DS. Ako ich vnímate?

Iba ako slovné hračky určené pre voličov, ktoré potom veľmi rýchlo zmenia.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Robert Fico, SMER-SD
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.