Fico sa v Líbyi pokúsi vyriešiť dlh

Premiér Robert Fico pomáha podnikateľom vybavovať obchod už v druhej nedemokratickej krajine. Len necelé dva týždne po tom, ako sa vrátil z Číny, odletel do socialistickej Líbye. Ako dôvod svojej cesty Fico opäť uvádza obchodné styky. V Tripolise plánuje riešiť líbyjský dlh a spomenie aj kauzu bulharských sestier, ktoré tamojšie súdy posielajú na smrť.

21.02.2007 09:15
Robert Fico Foto: ,
Fico sa v Líbyi pokúsi vyriešiť dlh.
debata

Premiér sa stretne s kontroverzným líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím. O bulharských sestrách sa však zmieni na rokovaní so svojim líbyjským kolegom Bagdadim Mahmudim. „Zdôrazní, že Slovenská republika sa v tejto problematike stotožňuje s pozíciami Európskej únie,“ uviedli z tlačového odboru Úradu vlády.

Únia je s Líbyou v spore, pretože v krajine odsúdili päť bulharských sestier a jedného palestínskeho lekára na smrť za to, že údajne úmyselne nakazili deti vírusom HIV. Pôvodne premiérova hovorkyňa tvrdila, že o bulharských sestrách v Líbyi reč nebude, za čo Fico čelil kritike opozície.

Slovenská strana chce rokovať aj o záväzkoch. Arabská krajina dlhuje Slovensku 130 miliónov dolárov, čo je v prepočte takmer 3,4 miliardy korún. Spolu so Sýriou, Iránom, Irakom či Kubou však svoje záväzky neuznávala. Cesta do Líbye je prvým pokusom Ficovej vlády pohnúť s dlhom. Za predchádzajúcej vlády slovenské pohľadávky riešil štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. Zo súčasného vedenia rezortu pocestuje s premiérom štátny tajomník Peter Kažimír.

Fica bude sprevádzať aj desiatka vybraných podnikateľov. Slovnaft zastupuje generálny riaditeľ Oszkár Világi. „Cieľom cesty je preskúmanie možností spolupráce rafinérie s líbyjskými spoločnosťami v oblasti projektov ropného priemyslu,“ uviedla Hana Šimková, hovorkyňa Slovnaftu. Šéf slovenskej rafinérie by mal tiež zistiť možnosti prípadných ďalších zdrojov dodávok ropy pre Slovnaft a možnosti účasti firmy na projektoch ropného priemyslu v Líbyi.

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) sa podľa hovorkyne Jany Murínovej pokúsi nadviazať nové kontakty, pretože má desiatky požiadaviek zo strany slovenských podnikov, ktoré by chceli vyvážať do Líbye.

„S Líbyou Slovensko v minulosti aktívne spolupracovalo, čiže nepôjde o nadviazanie nových hospodárskych vzťahov, ale o pokračovanie spolupráce v istých oblastiach. Slovenskí technici, stavbári, či zdravotníci sú v Líbyi považovaní za jedných z najlepších odborníkov,“ vyjadrila sa Murínová. Agentúra vidí priestor v pokračovaní vzťahov v petrochemickom priemysle, a to nielen z hľadiska ponuky technológií, ale aj v oblasti výskumu a vývoja.

debata chyba