Fico: SMK stratila tvár

Predseda opozičného Smeru Robert Fico vidí hrozbu v tom, čo chce Mikuláš Dzurinda urobiť do konca funkčného obdobia. To sú miliardové majetky, ktoré potrebujú doprivatizovať. Lebo s každou privatizáciou je spojená provízia, povedal Fico.

23.09.2005 07:58
debata

Keď sa tak človek pozerá na to, čo sa stalo v parlamente, musí si povedať, že aj tá opozícia je neschopná, nie?
Opozícia nemá väčšinu v parlamente. Nemáme šancu presadzovať veci, v nijakom prípade by som preto nehovoril o neschopnosti opozície. Všetci tí, čo sa hlásia k opozícii, sa dali dohromady a urobili potrebné kroky v parlamente. Práve naopak, opozícia ukázala pomerne veľkú schopnosť, ale je to o číslach. A tie nesedia.

Nie je pravda, že ste mali koalíciu na tanieri?
Nikdy neboli hlasy. Veď ak konfrontujete moje kroky s mojimi vyhláseniami, viete, že vždy som povedal: máme hlasy na zablokovanie parlamentu, nemáme hlasy na pád vlády alebo na odvolanie ministra. Naplnilo sa to absolútne do bodky. Opozícia nikdy nedisponovala 76 hlasmi, ktoré by podporili odvolanie vlády alebo pád niektorého z ministrov. Sú tam však ľudia, ktorí boli pripravení prinajmenšom diskutovať o blokovaní parlamentu, aby sa vytvoril tlak na debatu o predčasných voľbách.

Ale tie navrhla minulý týždeň vládna SMK, aj keď teraz návrh rýchlo stiahla. Aké voľby?
Predčasné voľby sú predsa od samého začiatku v našej agende. Boli by určite reálnejšie, keby návrh na ich konanie podala SMK spoločne s KDH. SMK však cúvla, stratila svoju tvár a potvrdila, že súhlasí s kupovaním poslancov a nenormálnymi pomermi v parlamente. SMK dala prednosť privatizácii a províziám pred štandardným riešením vládnej krízy.

Prečo ste doteraz nezaraďovali KDH s SMK do jedného šíku s Mikulášom Dzurindom?
Pretože môžem potvrdiť, že nikto z nich nerokuje s opozičnými a nezávislými poslancami o kupovaní. Robia to len skupiny a ľudia, ktorí sú napojení na SDKÚ.

Ako je možné, že ste si nedokázali udržať svojho vlastného poslanca Bohumila Hanzela? V stredu vám tak pri kľúčovom hlasovaní chýbali dva hlasy.
Bolo to 77, potom 78. Bohuš Hanzel dlhodobo, veď to nie je prvý raz, urobil kroky, ktoré nie sú celkom v súlade s politikou Smeru. Pre mňa je dôležité, že je pripravený hlasovať za podstatné veci. Nepodporil ani Hortov návrh na vyradenie nášho návrhu na zastavenie privatizácie. Urobil aj verejné vyhlásenie, že podporí predčasné voľby.

Rokovali ste s nezávislými Krajčim a Gabrielom, ktorí potom podporili koalíciu?
S pánom Krajčim sme rokovali ako s predsedom Ľudovej únie. Stretnutie bolo na Smere.

Čo sa tam stalo?
Nestalo sa nič. Hovorili sme o našich záujmoch, ako Smer vidí budúcnosť, najmä cez predčasné voľby. On si to vypočul, potom išiel a urobil to, čo urobil.

Aj to sú tí, o ktorých tvrdíte, že sú uplatení?
Ak vám už nestačí príklad Džupu a Kolesára, už neviem, čo vám mám povedať.

Kto dal komu 15 miliónov?
Veď sme dali dva typické príklady kupovania. Jeden je športová hala v Poprade. Ak dostanete zo štátu nejaký objem peňazí, z neho môžete vždy desať percent uliať. Každý, kto robí s peniazmi, vám potvrdí, že to nie je problém. Automaticky z toho vychádza nejaká suma, ktorá sa blíži k hranici 15 miliónov. Zoberte si príklad Kie. Veď to je úplne na hlavu padnuté. Vláda do poslednej chvíle odmieta vyplatenie peňazí a zrazu ich vyplatí, keď je advokátom vlastníkov pôdy Abelovský a Drgonec. Dvaja, ktorých koalícia veľmi potrebuje, aby s ňou hlasovali. Čiže, ide sa formou zákaziek, právnych služieb, ďalších výhod. Potom k tomu ešte prišiel Džupa a Kolesár. Do večera najvernejší poslanci Mečiara sa zrazu ráno stali najvernejší predstavitelia koalície, ktorí ešte aj navyše chvália Mečiara. Tak to už je aj pre idiota veľa. Pani redaktorka tlačíte nás často do polôh, ktoré sú nemožné. To vy si vážne myslíte, že sa na také veci dáva písomné potvrdenie alebo že sa pritom používa kamera?

Uviedli ste, že vám o kupovaní povedal dobrý zdroj. Na tie dva príklady ste ho však nepotrebovali, keďže sú dávno všeobecne známe. Takže čo vám povedal?
Zdroj sme mali na informácie, pokiaľ ide o spôsoby rokovania, kto s kým rokoval, čo sa tam hovorilo. Nezávislí poslanci často rokujú tak, že povedia, aký majú problém. Napríklad pán Kolesár povedal, že má problém. Jeho problém je hypotéka. Choďte za ním a spýtajte sa ho, či mu niekto riešil hypotéku. Stačí?

Nie.
Uviedol som príklad Danka, Abelovského, Drgonca, Kolesára. Sám Džupa hovorí o svojich záujmoch v oblasti zdravotníctva. Veď už nerobte z nás opozičných poslancov idiotov. Vážne vás o to prosím. Stane sa vec, ktorá všetky podozrenia potvrdí, a vy za nami prídete a poviete, dajte dôkazy. Aké dôkazy ešte mám dať? To nie je pre vás dôkaz, čo sa stalo okolo Kolesára a Džupu?

Prečo nejdete na prokuratúru?
Ako sa dá niekto stíhať za to, že má zmluvu o poskytovaní právnej služby a dostane peniaze len preto, že o tom rozhodol štát? Je to čistý klientelizmus, nič iné. Nie je to trestný čin. Toľko rozumu majú, že to robia v podobe klientelistických praktík a tak, aby sa to nedostalo na stôl prokurátora. Čo hovorí verejná mienka, to ich už absolútne netrápi.

Nebol ten zdroj napríklad Pavol Rusko?
Nie. S Pavlom Ruskom sa nestretávame. Mám s ním takú istú komunikáciu, akú som mal, keď bol ministrom. Uvedomte si, že Slovensko je malé. Prekvapuje ma, že neskúmate odchod pána Kolesára a Džupu. A treba skúmať aj vyjadrenia pána Mečiara, či sa stretol, alebo nestretol s pánom Dzurindom, napríklad.

Ak viete, povedzte, či sa stretol.
Nechám to na vás, vy ste investigatívni novinári, nie ja.

Keď už, tak sa nestretli po prvý raz.
Hovorím, nechám to na vás. Som trpezlivý človek.

Prečo bol Smer voči Ruskovi taký zhovievavý?
Neboli sme zhovievaví. Ak by ho koalícia nebola odvolala, dali by sme návrh my.

Čo urobíte v tejto situácii v parlamente. Pokúsite sa o odvolanie ministrov, aj keď nemáte dosť hlasov?
Plávate po povrchu. Nejde o to, či bude v parlamente 76 alebo 77 hlasov a či sa budú prijímať bežné zákony. Ide o súboj dvoch pohľadov na spoločnosť. Prečo tak rýchlo vládna koalícia zakričala, keď vytlačila Pavla Ruska z koalície, že jej prioritou je urýchlenie privatizácie? Prečo podľa vás podstupujú také riskantné kroky, ktoré ich ohrozujú vo vzťahu k verejnosti? Veď príklad Džupa a Kolesár z pohľadu voličov, ktorí podporujú stredopravé strany, je zničujúci. To musí voličov, ktorí podporujú KDH, SMK alebo SDKÚ, a teraz vidia, o akých ľudí sa vláda opiera, deklasovať. Povedzte, kvôli čomu to robia? Nejde o to, či my môžeme alebo nie, ale o to, že koalícia potrebuje rýchlo dokončiť, čo naštartovala. Privatizácia Slovenských elektrární, Paroplynový cyklus, bratislavské letisko, Cargo, teplárne. To sú miliardové majetky, ktoré potrebujú doprivatizovať. Lebo s každou privatizáciou je spojená provízia. Musím však povedať aj písmeno b – Smer odmieta privatizáciu strategických podnikov. Pripomínam to len preto, že na nás útočia, že to chceme urobiť my. Všetci teraz prídete a pýtate sa, kedy dáme návrh na odvolanie ministra. Môžem sa na ministra, pardon za výraz, vykašľať, ide o to, aby sa zastavila privatizácia.

Ako teraz chcete dosiahnuť predčasné voľby, ktoré vedú k tomu, čo žiadate?
Len dopoviem, že chcem, aby sme hovorili o podstatných veciach a že nejde o to, či je opozícia schopná alebo nie.

Ako zastavíte privatizáciu, keď váš návrh neprešiel.
Veď privatizácia je predsa v rukách vlády. Jediné, čo môžeme urobiť, sú predčasné voľby. Hovorím, že médiá idú po povrchu. Myslíte, že ak odvoláme ministra, padne táto vláda? Nestane sa nič. Hodnota, ktorá drží koalíciu, je príliš veľká.

Aké budú teda vaše ďalšie kroky?
Čo mám robiť? Mám použiť praktiky, ktoré používa SDKÚ alebo ostatné strany, to je pre vás akceptovateľné?

Sám ste povedali, že podniknete všetky legitímne kroky, aby vláda skončila.
Dalo by sa to len vtedy, ak by sa SMK a KDH správali v súlade so svojimi vyhláseniami. Iná cesta neexistuje. Smer povedal, že podporí akýkoľvek termín predčasných volieb. Vidím hrozbu nie v tom, že Dzurinda vládne, ale v tom, čo chce do konca funkčného obdobia urobiť. O čom bude nová vláda rozhodovať, keď všetky ekonomické piliere budú v rukách cudzích vlastníkov? To predsa neprichádza do úvahy.

Je možné, aby ste zjednotili svoje stanovisko na predčasné voľby s HZDS?
HZDS tvrdošijne trvá na júnovom termíne, pretože vie, že je nepriechodný. Mohol by som si to vysvetliť aj tak, že HZDS sa cíti byť slabé a potrebuje čas na posilnenie svojich radov. Nad inými vysvetleniami radšej špekulovať nechcem.

Kedy ste naposledy hovorili s Vladimírom Mečiarom?
Mali sme aj tu v parlamente niekoľko stretnutí, na ktorých sme hovorili o situácii. Nechcem to teraz hodnotiť, pretože by to nebolo korektné. Myslím si však, že pohľad pána Mečiara na súčasnú politickú situáciu je veľmi nerealistický.

Povedal vám, že mu predčasné voľby nevyhovujú?
Nebudem to viac komentovať.

Dá sa v rámci opozície dohodnúť nejaký spoločný postup v NR SR?
Chyba, ktorá sa na Slovensku robí, je, že sa stavia do protikladu opozičný a vládny blok. Tak to nie je. My predsa nejdeme vytvoriť vládu zo strán, ktoré sú teraz v opozícii. Strany sa vyskytli v opozícii, tak sa snažia koordinovať postupy. Môžem hovoriť za Smer, ale nikdy nemôžem povedať, že vláda bude zložená zo všetkých, čo sú v opozícii.

Čo tým chcete povedať?
To, že sa vytvára čiernobiele videnie, ktoré nezodpovedá slovenskej realite. Na Slovensku opozícia nepredstavuje ucelený blok a takisto ani koalícia nepredstavuje ucelený blok. Zostavovanie vlády bude vedené inými kritériami, ako tým, kto bol v opozícii a kto v koalícii. S vysokou pravdepodobnosťou bude nová vláda kombináciou opozičných a vládnych strán.

Formuje sa blok Smer, SMK a KDH?
To nie je pravda. Neexistuje nijaký blok. Na mnohé ekonomické a sociálne otázky máme diametrálne odlišné názory. Ideme do volebného súboja ako sociálnodemokra­tická strana s naším programom. Z toho pohľadu vnímame napríklad KDH ako stranu, ktorá má úplne iné názory. Nechajme na voličov, nech rozhodnú, aký blok bude po voľbách.

Ale ešte k tomu HZDS, z vašej odpovede sa zdá, že ste ich vylúčili z povolebnej spolupráce.
Nevylúčili. Len som povedal, že pán Mečiar mal na terajšiu krízu nerealistické pohľady.

Prečo si rozumie lepšie s Mikulášom Dzurindom ako s vami?
Pretože sú si veľmi podobní. Obaja približne rovnaké obdobie vládli a vládnu. Praktiky, s ktorými sa stretávali, ich môžu spájať. Nechcem hodnotiť spoluprácu pána Mečiara a Dzurindu. Bol by som veľmi rád, keby o tom konečne hovorili novinári, aby to nebolo stále na nás.

S kým budete spolupracovať po nových voľbách?
Choďte von a spýtajte sa ľudí, koho budú voliť. Ja neviem. V tejto chvíli môžem iba potvrdiť, že Smer má jediný záujem – vytvoriť vládu s čo najmenším počtom strán, vládu, ktorá bude plne medzinárodne akceptovateľná. To podčiarkujem.

To znamená, že nie so SNS.
Plne medzinárodne akceptovateľná vláda je pojem, ktorý si vykladáte po svojom a ja si ho vykladám po svojom.

Ako si ho vykladáte?
Poznáte naše stanovisko, Smer nebude v tejto otázke dávať pred voľbami nijaké vyhlásenia.

Nemali by voliči dopredu poznať vaše mantinely?
Voliči rozhodnú vo voľbách, len hovorím, že Smer nebude dávať vyhlásenia o povolebnej spolupráci.

Čoho sa bojíte?
Absolútne ničoho. Strach je jediné, čoho sa bojíme. Poznáte ten výrok Kennedyho.

Čo váš postoj k HZDS?
Smer nebude dávať vyhlásenia o povolebnej spolupráci.

A ku KDH?
Nebudeme dávať vyhlásenia, ktoré sa týkajú povolebnej spolupráce.

Čo si myslíte o povolebnej spolupráci s SMK?
Opakujem, že máme záujem o vládu, ktorá bude plne medzinárodne akceptovateľná a ktorá bude mať čo najmenší počet členov.

Strana, ktorá má 35 percent, nie je schopná povedať, kto môže byť po voľbách jej spojenec?
Kto je dnes jediný sociálnodemokra­ticky orientovaný na slovenskej politickej scéne?

Vy.
Potom, prečo mi kladiete tú otázku o spojencovi?

Pretože voliči by mali vedieť, s kým je Smer ochotný vytvoriť vládu.
Nemáme prirodzeného spojenca, tak ako má napríklad KDH vo vzťahu k SDKÚ. Pokúsime sa o taký volebný výsledok, ktorý nám garantuje zostavovanie vlády, ale vlády, ktorá bude mať program orientovaný doľava, nie doprava. Voliči musia rozhodnúť. Nebudeme dávať dopredu vyhlásenia, je to aj netaktické.

Chcete sa vyhnúť chybám z kampane v roku 2002?
Áno, bola to hrubá chyba, ktorú sme urobili v roku 2002, keď sme povedali, s kým nie. Ale zase, budem úprimný a poviem ešte. Neviem si predstaviť, že by som sedel vo vláde napríklad s pánom Kaníkom. Ak by to tak malo byť, tak ja do takej vlády ako osoba nepôjdem. Hovorím príklad, dobre?

debata chyba