Neústavnosť Špeciálneho súdu napadol prvý obžalovaný. Sudca

Výsluchom troch svedkov pokračovalo na Špeciálnom súde (ŠS) v Banskej Bystrici odročené hlavné pojednávanie s bratislavským sudcom Igorom Škultétym, obžalovaným z brania úplatku.

21.05.2009 11:28 , aktualizované: 18:03
súd, sudca, spravodlivosť, rozsudok. Špeciálny... Foto:
Pojednávanie na Špeciálnom súde.
debata

Úvod pojednávania bol poznačený opakovanými protestmi a námietkami obžalovaného, ktorý sa odvolával na verdikt Ústavného súdu SR z 20. mája o Špeciálnom súde a tvrdil, že sudca pojednáva v rozpore s Ústavou SR. „Sedím tu ako obžalovaný nezákonne a som šikanovaný,“ vyhlásil Škultéty, ktorý je prvým slovenským sudcom, stíhaným za korupciu.

Na pojednávanie prišiel s polhodinovým meškaním a tvrdil, že poblúdil a súd ho mal informovať o presnej adrese pracoviska. Pritom vedel o mieste pojednávania od 21. apríla, keď sa v Pezinku konalo predchádzajúce. Požadoval odročenie, pretože nemal zachovanú lehotu na prípravu. Namietal i skutočnosť, že sudca neopodstatnene určil miesto pojednávania v Banskej Bystrici, hoci predtým sa viackrát pojednávalo v Pezinku. Nesúhlasil ani s rozhodnutím sudcu zápisnicu z pojednávania diktovať asistentke, pričom paralelne sa vyhotovoval zvukový záznam.

Sudcovi skákal do reči, až mu ten pohrozil poriadkovou pokutou. Nakoniec pokutu dostal brat obžalovaného, ktorý neprišiel vypovedať ako svedok. Námietku zaujatosti vzniesol i na adresu špeciálneho prokurátora, pretože sa na chodbe pred pojednávacou miestnosťou „družne bavil s predvolanými svedkami.“ Pretože Škultéty namietal nielen predsedu Špeciálneho súdu Michala Trubana ako v tejto veci konajúceho sudcu, ale i všetkých sudcov ŠS, ten vypočul svedkov a pojednávanie odročil na neurčito.

Bratislavského sudcu obžalovali, že v auguste 2002 od vysokoškolského učiteľa práva požadoval úplatok stotisíc korún za to, že zmierni trest jeho synovi ako páchateľovi lúpežného prepadnutia. Docent odovzdal sudcovi 70 tisíc korún. Sudcu následne zadržala polícia.

Obžalovaný sudca tvrdí, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené. Proces so sudcom sa začal na ŠS v septembri 2008. Ešte predtým Okresný súd v Malackách v máji 2004 ho uznal vinným a uložil mu dvojročný trest. Krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil. Za pravdu mu dal aj Najvyšší súd SR, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov. Vec sa dostala späť prokuratúre, ktorá prípad podala už na Špeciálny súd.

====== **====== Špeciálny súd podporil aj premiér

** ======

=====

Premiér Robert Fico rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, ale zdôraznil, že je za zachovanie Špeciálneho súdu. Navrhuje novelu ústavy. Opozícia vzápätí avizovala návrh nového ústavného zákona o Špeciálnom súde a požiada Fica o rokovanie.

„Špeciálny súd má svoje miesto v sústave slovenského súdnictva. Som za to, aby existoval, ale na základe ústavnej právnej normy,“ niekoľkokrát Fico zdôraznil svoj postoj. Odmietol útoky na Ústavný súd a opätovne vynadal opozícii do farizejov za to, že keď vládla, prijala zmätočný zákon o Špeciálnom súde a v stredu za rozhodnutie Ústavného súdu obvinila súčasný kabinet.

Fico navrhuje dve alternatívy – okamžitú novelú ústavy v článku 143 o sústave súdov s jasným navodením, že môžu existovať aj mimoriadne súdy, aleb prijatie osobitného ústavného zákona o zriadení Špeciálneho súdu. Bližšia mu je prvá alternatíva.

S koaličnými partnermi sa o Špeciálnom súde zatiaľ nebavil, ale pripomenul, že táto téma nie je premetom programového vyhlásenia vlády. „Nemáme veľa času, v najbližších hodinách musíme naprávať chyby opozície, pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní. Ak výjde nález Ústavného súdu v Zbierke zákonov, tie časti zákona, ktoré sú protiústavné, strácajú účinnosť a v praxi to narobí problémy. Musíme zabezpečiť, aby ani na 24 hodín nenastalo bezvládie,“ dodal Fico.

====== ====== Opozícia: Požiadame Fica o rokovanie

======

=====

Boj s mafiou nemôže byť opozično-koaličným sporom," povedal na tlačovej konferencii opozície predseda KDH Pavol Hrušovský. „Požiadame Roberta Fica o rokovanie. Sami navrhujeme riešenie tak, aby Špeciálny súd pokračoval ďalej – pripravíme ústavný zákon o zriadení Špeciálneho súdu, hoci sme si vedomí, že opozícia nemá potrebných 90 hlasov.“

Opozícia tiež chystá na budúci týždeň protestné zhromaždenie občanov. „Za Fica upadá ekonomika i právnosť, na Slovensku vládnu nielen finančné skupiny, ale aj mafia,“ dôvodil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Zákon nie je chybou opozície, napokon, jeho protiústavnosť prešla len tesne pomerom hlasov 7:6. Je to osobné zlyhanie siedmich sudcov Ústavného súdu,“ dodal Dzurinda.

Podľa slov opozičných lídrov budú trvať všetky tri strany vrátane SMK na riešení, aby sa postavenie špeciálnych sudcov neoslabilo.

====== **====== Špeciálny súd je v rozpore s ústavou

** ======

=====

Vznik Špeciálneho súdu je protiústavný – tak znelo stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý namietol, že príplatky špeciálnych sudcov porušujú zásadu rovnosti medzi sudcami a zásadu nezávislosti súdnictva zase porušujú bezpečnostné previerky.

Aj keď ústavní súdcovia k svojmu verdiktu dodali, že ich nález by sa nemal dotknúť právoplatných rozsudkov, viacerí právnici sa zhodujú, že odsúdení sa budú môcť domáhať obnovy konania či prepustenia.

debata chyba