Fico: Vláda vycicala štátne podniky

Súčasná vláda vycicala štátne podniky a keď už zistila, že to ďalej nejde, púšťa sa cestou ich privatizácie. Kvôli tomu sa teraz aj za cenu podozrivých zmlúv s nezávislými poslancami snaží udržať pri moci. V diskusnej relácii STV O päť minút 12 to v nedeľu uviedol líder strany Smer - SD Robert Fico.

25.09.2005 15:32
debata

Za 7 rokov vládnutia kabinet Mikuláša Dzurindu podľa Fica privatizoval za 350 miliárd Sk štátny majetok s oveľa vyššou hodnotou. „Kde sa ukázal efekt tejto privatizácie?“ pýta sa Fico. Výsledkom predaja strategických podnikov je podľa neho strata kontroly zo strany štátu. Okrem toho vždy po ich privatizácii došlo k razantnému rastu cien tovarov a služieb, ktoré tieto podniky ponúkajú. „Či to boli Telekomunikácie, SPP a garantujem, že podobná situácia nastane aj po predaji Slovenských elektrární,“ myslí si Fico, podľa ktorého vláda nemá mandát na lacné rozpredávanie majetku.

Šéf Smeru sa opätovne vyslovil za zachovanie kontroly štátu nad strategickými podnikmi, pretože podľa neho nie je možné, aby štát stratil zdroje príjmov svojho rozpočtu. 

Privatizácia strategických podnikov bola podľa argumentov predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu odobrená vo vládnom programe v roku 1998 aj 2002. Jedným z jej efektov bolo aj zbohatnutie niektorých ľudí. „Pán Flašík tak zbohatol, že nevie, čo má robiť. Obieha teraz po parlamente, lebo podľa môjho názoru zacítil korisť,“ tvrdí Dzurinda. 

Z výnosov z privatizácie vláda podľa neho splatila časť dlhov, ozdravila bankový sektor a významnú sumu odložila na reformu dôchodkového zabezpečenia a časť použila aj na rozvojové projekty. Správnosť privatizácie Dzurinda ilustroval na príklade zisku SPP, ktorý sa z 8 miliárd Sk v roku 1999 zvýšil na súčasných zhruba 27 miliárd Sk.

debata chyba