Fico zlacnil teplo vo svojej Bratislave

Pod nominantmi Smeru v štátnej Bratislavskej teplárenskej sa zatriasli stoličky. Výpoveďami im pohrozil premiér Robert Fico.

02.10.2008 07:01
Robert Fico Foto:
Slovenský premiér Robert Fico
debata

Druhá najväčšia tepláreň na Slovensku totiž pre drahý plyn zvýšila od septembra ceny tepla v bratislavských častiach Karlova Ves a Dúbravka o 28 percent. Tepláreň to mesiac tajila. Pravda na to predvčerom upozornila hovorkyňu Smeru, ktorá po hodine oznámila, že premiér konal a zdražovanie sa ruší.

„Robert Fico zásadne nesúhlasí s návrhom Bratislavskej teplárenskej na zvýšenie cien tepla o 28 percent a pohrozil všetkým štátnym nominantom v tejto spoločnosti, že budú musieť odísť z jej orgánov v prípade, ak budú pokračovať v takejto cenovej politike,“ reagovala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová-Rýsová. V mestskej časti Karlova Ves, kde premiér stopol zdražovanie, Fico zhodou okolností roky žije v byte s manželkou.

Tepláreň zrušila aj plánované skokové októbrové zdražovanie pre Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov. Na príkaze Fica tepláreň stratí štvrť miliardy korún, keďže vzhľadom na drahý plyn bude teplo po zvyšok roka predávať pod cenu. Ak by Fico nezasiahol, vyššie ceny by sa dotkli asi 200-tisíc Bratislavčanov. V trojizbovom byte by sa im mesačné platby zdvihli asi o 300 korún (10 eur). Prudkému nárastu cien tepla sa však v posledných týždňoch nevyhli státisíce ľudí po celom Slovensku.

Splnením Ficovho príkazu v Bratislavskej teplárenskej bol poverený šéf Výkonného výboru Fondu národného majetku Vladimír Kocourek (Smer). Fond má v teplárni sto percent akcií. Kocourek nedávno tvrdil, že výhodou fondu je, že vie dobre spravovať svoje spoločnosti. Kocourek už má od Fica ,,žltú kartu" za schvaľovanie miliónových odmien práve pre manažmenty teplární.

Bratislavská tepláreň už potvrdila, že namiesto zdraženia gigajoulu tepla pre Bratislavu-Západ na 844 korún (28,02 eura), bude naďalej odberateľom účtovať len 646 korún (21,44 eura). „Napriek tomu, že regulačný úrad schválil našu žiadosť o zvýšenie cien, zatiaľ tieto ceny nebudeme uplatňovať,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Jarmila Galandáková. Kde firma nájde štvrť miliardy korún na dotovanie tohtoročných cien tepla, zatiaľ nie je jasné. Možné je aj krátenie údržby či investícií do znižovania tepelných strát v rozvodoch, na čo firma vlani dala 174 miliónov korún. Tepláreň má na účte miliardu za predané pozemky v centre mesta.

Súkromní teplári ceny umelo dotovať nemienia. Pre prudký nárast cien plynu zdražovala francúzska Dalkia teplo v bratislavskej Petržalke a časti Dúbravky už na jar tohto roka o viac ako pätinu na 795 až 863 korún (26,39 až 28,65 eura). Dvojciferný nárast cien tepla v priebehu roka zaznamenali aj v Bardejove, Prešove, Banskej Bystrici, Brezne, Poprade, Lučenci, Rožňave, Senci, Trenčíne a ďalších mestách.

Zo štátnych výrobcov zdražovala aj Tepláreň Košice, ktorá je najväčšia na Slovensku. S cenou išla hore o osem percent na 665 korún (22,07 eura) za gigajoule. Prudšiemu zdraženiu sa tepláreň vyhla vďaka tomu, že kúri najmä uhlím a nie drahým plynom. Na lacnejšie palivá ako uhlie či drevo sa orientujú aj ďalšie veľké štátne teplárne v Žiline či vo Zvolene. Štátna Trnavská teplárenská zase profituje z lacného tepla z blízkej jadrovej elektrárne.

Deväť z desiatich výrobcov tepla však spaľuje plyn. Podľa člena Predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Marka Hargaša by preto mala tohtoročná cena priemerne dosiahnuť asi 800 korún (26,56 eura) za gigajoule. Vlani to bolo 650 korún (21,58 eura). Podľa Hargaša však na budúci rok môžu ceny tepla klesnúť. „Stane sa tak v prípade, ak sa pokles cien ropy z posledných dní udrží trvalejšie,“ pripúšťa Hargaš.

Vláda si na rok 2009 sľubuje nižšie ceny tepla aj vďaka novým regulačným opatreniam. Kabinet vo všeobecnom hospodárskom záujme nariadil Slovenskému plynárenskému priemyslu, aby dodával plyn pre teplárne za prijateľné ceny. Výsledkom majú byť sociálne únosné ceny tepla, až kým sa nezvýšia príjmy ľudí. SPP zámer vlády napadol.

debata chyba