Ficova cesta do Maďarska je v nedohľadne

Slovenský premiér sa cesty do Budapešti toto leto nedočká. Jeho maďarský partner mu odkázal, že po prijatí slovenskej novely zákona o štátnom jazyku si potrebuje znova premyslieť nielen obsah a čas spoločnej schôdzky, ale aj jej zmysel. Bratislava pritom rátala s tým, že Robert Fico navštívi Maďarsko na budúci týždeň.

03.07.2009 08:42
Fico, Bajnai Foto:
Stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica s maďarským kolegom Gordonom Bajnaiom malo byť na budúci týždeň. Budapešť aj pre jazykový zákon termín zatiaľ nepotvrdila.
debata

„Maďarsko potrebuje príslušný čas na prípravu stretnutia,“ citoval Gordona Bajnaia denník Népszabadság. „Slovenský jazykový zákon je na viacerých miestach v rozpore s literou i duchom základnej zmluvy oboch krajín a viacerých medzinárodných zmlúv,“ dodal maďarský premiér.

To, že oficiálna návšteva Roberta Fica v Budapešti sa pred letnými politickými prázdninami neuskutoční, pripúšťa aj šéf slovenskej diplomacie. „Nebudem prekvapený, keď sa prijatie jazykového zákona využije ako zámienka na to, aby sa návšteva odložila,“ povedal podľa agentúry SITA Miroslav Lajčák, ktorý považuje za nenormálne medzi „dobrými susedmi“, že maďarský premiér bol naposledy oficiálne na Slovensku v roku 1999 a slovenský v Maďarsku v roku 2001.

Budapešť tvrdí, že návštevu premiéra Fica neodvolala. „Pozvanie je v platnosti, ale v súčasnej situácii, v tieni jazykového zákona, si treba premyslieť, čo je správne,“ uviedol pre Rádio Kossuth hovorca vlády Domokos Szollár. Prečo sa Maďarsko so schôdzkou neponáhľa, to premiér Bajnai naznačil pochybnosťami o tom, či by v terajšej situácii mohla byť plodná. „Maďarsko – slovenské stretnutie premiérov nie je cieľ, ale prostriedok na to, aby sa vyriešili problémy,“ citoval ho Népszabadság.

Maďarsko trvá na tom, že návštevu slovenského premiéra neodkladá, lebo jej termín nebol oficiálne potvrdený. O tom, že schôdzka Fica a Bajnaia by sa mohla konať ešte pred letnými prázdninami, sa šéfovia diplomacií dohodli v máji. Slovenský minister spomenul aj pravdepodobný dátum: siedmeho alebo deviateho júla. „Hovorilo sa o viacerých termínoch, ale na konkrétnom dátume sa strany nedohodli. Maďarsko s vytýčením termínu chcelo počkať do hlasovania o slovenskom jazykovom zákone,“ vysvetlil hovorca Szollár.

debata chyba