Fronc kúpil knihy, ktoré školy nepotrebujú

Ministerstvo školstva nakúpilo bez verejnej súťaže knihy za takmer 1,4 milióna korún. Ide o beletriu svetových a slovenských autorov, ktorú chce poslať do stredoškolských knižníc. O nákupe rozhodol minister školstva Martin Fronc bez toho, aby zistil, či školy také knihy potrebujú.

13.10.2005 00:00
debata

Vyše 31-tisíc kníh tvorí 50 diel dvadsiateho storočia, z nich mnohé už v knižniciach sú, pretože vyšli v predchádzajúcich obdobiach. Stredné školy, ktoré o rozdeľovaní kníh ani nevedeli, tvrdia, že by uprednostnili inú literatúru. „Predovšetkým odbornú, ako aj povinné čítanie,“ spresnila zástupkyňa riaditeľa gymnázia v Nitre Marta Turanová. Podľa nej by školy skôr privítali peniaze, za ktoré by si mohli sami zaobstarať, čo im chýba. „Knižnicu dopĺňame len cez nadáciu alebo rodičov,“ zdôraznila.

Fronc považuje nakúpenie práve týchto diel za správny krok. Ministerstvo knihy kúpilo od firmy Petit Press priamo, bez verejnej súťaže, čo Fronc zdôvodnil tým, že ich nemali iní dodávatelia, ako aj výhodnou ponukou. Tvrdí, že ušetril 4,5 milióna korún, keďže v bežnom predaji stála knižka 189 korún a rezort za ňu dal asi 44 korún. „Minister školstva musí podporovať vzdelanosť a kultúrnosť nášho národa,“ uviedol. Ešte predtým Fronc vysvetľoval, že aj kúpou týchto kníh sa podarí naplniť jeden z cieľov reformy vzdelávania.

Podľa riaditeľa Obchodnej akadémie v Námestove Karola Kanovského však študenti diela, ktoré pre nich ministerstvo vybralo, čítať ani nebudú. „Viac by prospelo, keby nakúpili napríklad encyklopédie,“ poznamenal. Gymnáziu v Rožňave zase chýbajú knihy, ktoré by podporili výučbu cudzích jazykov. Podľa riaditeľa Jozefa Matisa už 15 rokov nemajú prostriedky na obnovu knižnice, ktorú vybudovali ešte pred rokom 1989.

Podľa Transparency International Slovensko by si školy také knihy mali vyberať samy. „Keď im knihy posiela ministerstvo, neodráža to potreby jednotlivých škôl. Každá potrebuje niečo iné,“ konštatovala Emília Sičáková-Beblavá z organizácie. Nepovažuje za dobré, keď ich vyberajú ministerskí úradníci a neprihliadajú na požiadavky škôl.

Vydavateľstvo Petit Press potvrdilo, že knihy, ktoré od nich zobralo ministerstvo, sa im nepodarilo predať na trhu. Z celkového nákladu im podľa Petra Župu, ktorý má celý projekt na starosti, predali asi polovicu. Ako dodal, ministerstvo neodkúpilo všetky zvyšné knihy. Ako došlo k dohode o spolupráci s Froncom, Župa nemal informácie. „Bola to záležitosť vedenia,“ dodal. Podľa členky predstavenstva vydavateľstva Edity Slezákovej sa naň ministertsvo obrátilo s výzvou samo. „Nebola to naša iniciatíva,“ spresnila.

debata chyba