Gašparovič pred študentmi chválil Ficovu vládu, ako reaguje na krízu

Prezident Ivan Gašparovič deň predtým, ako smie zo zákona začať s predvolebnou kampaňou, mal diskutovať so študentmi Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity na tému "Lisabonská zmluva a budúcnosť technickej inteligencie". V prejave tému obišiel a venoval sa najmä hospodárskej kríze, činnosti vlády.

05.03.2009 18:03
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič počas prejavu k študentom na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
debata

Do auly na diskusiu s prezidentom prišli najmä učitelia a zamestnanci školy, študentov bolo výrazne menej. Prezident hneď v úvode upozornil, že sa im prihovára „z pozície pozitívneho slova“. S kritikou prišiel až na záver, keď na otázku, čo si myslí o súčasnej slovenskej architektúre, im vyčítal, že sa málo zapájajú do medzinárodných súťaží. „Vždycky niečo pekné, keď vidím, tak si sám idem pozrieť a častokrát tam zistím, že autorom je Čech. Neviem, čo to je, či je to viacej iniciatívy alebo či ste skromní a myslíte si, že by ste neuspeli,“ zamýšľal sa Gašparovič.

Ficova vláda reagoval na krízu promptne, pochvaľuje si Gašparovič

Kabinet Roberta Fica pochválil, že na krízu reagoval promptne. To, že ignoruje opozičné návrhy na riešenie krízy, akceptuje. „Na vláde je tá ťarcha zodpovednosti,“ obhajoval postup vlády Gašparovič. Vláda podľa prezidenta nerozhoduje sama o podobe opatrení. Tvrdí, že prvýkrát si vytvorila oponentúru a tou je Rada pre hospodársku krízu. Na škole sa prihovoril za jedno protikrízové opatrenie. Podľa neho urýchlene treba začať s výstavbou diaľnic. „Ja si myslím, že keď bude aj dvojnásobne drahšia diaľnica, peniaze sa vždycky nájdu, aj sa splatia. Ale keď sa začnú stavať diaľnice, to sú stovky nových pracovných miest,“ uviedol Gašparovič. 

Keď hovoril o kríze, rozoberal stredajší pokles na burze v Amerike, Obamovu obhajobu štátnej pomoci v čase krízy a minuloročné stretnutie s Georgeom Bushom v Bielom dome. Bush vraj pred ním priznal, že zlyhali kontrolné funkcie štátov. „Sám prezident povedal a to doslova povedal, títo sviniari sa nažrali, mňa bolí brucho. Myslel na veľké banky, na veľké nadnárodné korporácie, že proste sa zabudlo na to, že verejné zdroje sú o niečom inom a nielen o tom, aby ja som mal veľké zisky, aby som sa ja sám mal dobre,“ povedal prezident. 

„Celý svet obdivuje, čo sme dosiahli za 16 rokov od osamostatnenia,“ tvrdí Gašparovič. Podľa neho po roku 1989 sme boli na dne a v čase oddelenia sa od Česka, „Slovensko malo asi 37 miliónov dolárov devízových rezerv, to by nám bolo na pol dňa, ak by to republika potrebovala“. Za prehlbovanie úpadku považuje aj privatizáciu, no zároveň ju obhajuje. „Vždycky hovorím, že privatizácia – to bolo to najväčšie nešťastie, čo sa mohlo stať. Ale bez privatizácie by sme neboli dosiahli toto postavenie v demokratickom svete, ani úspechy,“ dodal prezident. Predseda HZDS Vladimír Mečiar ho prednedávnom obvinil, že stál za privatizáciou Nafta Gbely. 

Prezident sa v príhovore priklonil na stranu Roberta Fica, ktorý minulý rok viacerých historikov pohoršil výrokmi o „starých Slovákoch“. Gašparovič dnes povedal, že Slováci žili už pred 1 200 rokmi, počas tohto obdobia nesmeli hovoriť po slovensky. „Hoci za Cyrila a Metoda bola štvrtým liturgickým jazykom slovienčina,“ dodal prezident. Podľa neho Slováci však obstáli. „Za tých 1 200 ťažkých rokov si Slováci zachovali svoje územie, svoj jazyk, svoju kultúru, vieru a dneska sme uznávaným, otvoreným, čitateľným a zodpovedným štátom,“ vyhlásil Gašparovič, ktorého vo voľbách podporuje Smer i SNS. 

Lisabonskú zmluvu treba ratifikovať, tvrdí Gašparovič

Slovensko podľa Gašparoviča nesedí v kúte, jeho zahraničná politika je uznávaná na celom svete. Na akademickej pôde obhajoval predovšetkým postoj ku Kosovu, ktorého nezávislosť Slovensko odmieta uznať. „Nebyť Slovenska, Kosovo je už dávno uznané všetkými štátmi. Nechcem teraz povedať, že je to naša zásluha, že je to takto dobre alebo zle, podľa toho, kto ako to vyhodnotí,“ podotkol Gašparovič s tým, že Slovensko upozornilo na porušenie medzinárodného práva v prípade Kosova. 

K Lisabonskej zmluve sa dostal až vo chvíli, keď na ňu dostal otázku. Zopakoval, že ju treba ratifikovať, inak sa EÚ sama spochybní. Nebráni sa ani jej prípadným zmenám, ak sa ukáže, že sú potrebné. Podľa neho únia musí vyriešiť, či Európsky parlament bude naďalej fungovať v dvoch sídlach Bruseli a Štrasburgu. Gašparovič je za to, aby sa určilo len jedno sídlo, čo by mohlo ušetriť peniaze na sťahovaní.

Na otázku študentky, ktorá sa ho pýtala, či by sa na vysokých školách nemalo viac dbať o kvalitu než o kvantitu, reagoval: „Na tú vašu otázku môžem povedať dvoma slovami – áno, máte pravdu“. Sálou sa vzápätí ozval smiech a prezident pokračoval: „Naša ústava je ústava na sociálno-trhovej ekonomike postavená.“ Podľa neho ústava prikazuje, že štát sa musí postarať o zdravie, vzdelanie, bezpečnosť občanov či o životné prostredie a je na ňom, koľko peňazí dá školám.

debata chyba