Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Paráda. Hantuchová, Cibulková i Hrbatý idú ďalej

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do 2. kola dvojhry na olympijských hrách v Pekingu, keď zdolala nepríjemnú Japonku Ai Sugijamovú 6:2, 7:5. Uspela aj Dominika Cibulková, ktorá vyradila Francúzku Parmentierovú 6:1, 7:5.

11.08.2008 07:34 , aktualizované: 10:14
Daniela Hantuchová Foto:
Daniela Hantuchová.
debata

Stretnutie na tvrdom povrchu DecoTurf II v areáli Olympic Green Tennis Center rozbehla slovenská tenisová jednotka ešte v nedeľu výborne, keď pred dažďovou prestávkou viedla 6:2 a 3:0. V pondelkovej dohrávke zvýšila vedenie v II. sete už na 5:2, potom však dovolila skúsenej 33-ročnej súperke vyrovnať na 5:5. Záver setu však zvládla, keď pri servise Japonky využila v poradí štvrtý mečbal.

V boji o postup do osemfinále si 25-ročná Slovenka premiérovo vo svojej kariére zmeria sily s 18-ročnou Dánkou poľského pôvodu Caroline Wozniackou (22.), čerstvo držiteľkou titulu z úrovne WTA Tour v Štokholme.

Japonka Ai Sugiyamová si na Danielu Hantuchová... Foto: SITA
Ai Sugiyamová Japonka Ai Sugiyamová si na Danielu Hantuchová verila, ale podľahla jej Slovenka ju zdolala v dvoch setoch.

„Som veľmi šťastná, aj keď z toho tepla dosť unavená. Keby som si mala vybrať z tých troch zápasov, ktoré som proti Sugijamovej odohrala v tomto roku, tak by som chcela vyhrať práve tento na olympiáde a – splnilo sa mi to. Pre mňa je to vzhľadom na predchádzajúcu hernú prestávku a pomalší rozbeh veľmi dôležité víťazstvo. Dnes som našla na súperku správny recept. Päta ma už nebolí, aj keď nie je ešte úplne v poriadku,“ uviedla v prvej reakcii Hantuchová.

Popradská rodáčka Hantuchová pri svojej druhej účasti pod piatimi kruhmi (aj v Aténach 2004 sa prebojovala do 2. kola, ale nestačila v ňom na Švajčiarku Patty Schnyderovú) potvrdila proti niekdajšej stabilnej deblovej partnerke Sugijamovej výrazne lepšie postavenie v dlhodobom svetovom rebríčku. Výsledok nielen pre svoju jednoznačnosť však znesie označenie ako nečakaný.

Dvanástka renkingu totiž proti 33. hráčke počítačového poradia upravovala bilanciu zo vzájomných súbojov na 4:6, pričom na „harde“ vonku dosiahla vôbec prvý úspech pri šiestom pokuse. Tridsaťtriročnej veteránke sa revanšovala za deprimujúcu prehru 3:6, 1:6 (z 3:0) zo 17. júla 2008 v kalifornskom Stanforde.

Dvojhra žien – 1. kolo:
Daniela Hantuchová (10-SR) – Ai Sugijamová (Jap.) 6:2, 7:5

Držiteľka kompletnej zbierky trofejí z miešanej štvorhry na grandslamovej úrovni Hantuchová od polovice apríla takmer štvrť roka nútene pauzovala pre únavovú zlomeninu pätnej kosti pravej nohy. Po návrate do diania mala pred OH na konte len jeden triumf v oficiálnom zápase. Aj v čínskej metropole koučom Ángelom Giménezom vedená klientka barcelonskej Akadémie Sánchez / Casal ťahala sériu troch prehier (so 42., 38. a 43. tenistkou rebríčka), minulý týždeň sa odhlásila z turnaja v Montreale a sebakriticky uznala, že pred sebou má dlhú cestu nazad.

Víťazka troch turnajov WTA Tour vo dvojhre Hantuchová v nedeľu príjemne prekvapila konsolidovaným výkonom od úvodných fiftínov. Začala čistou hrou pri svojom podaní (podarilo sa jej to potom aj v druhom dejstve), odskočila na 2:0 a po dažďovom intermezze upravila na 5:0. Sugijamová sa síce cez zhodu vyhla „kanáru“ a hladko dosiahla brejk na 2:5, ale vzápätí nezvádla vlastný servis: celkovo treťou dvojchybou sama premenila súperkin prvý setbal. V pokračovaní Slovenka znova unikla na 2:0 víťazným forhendovým úderom z dvorca a brejk potvrdila, keď sa nenechala rozhodiť ani niekoľkými spornými verdiktmi čiarových rozhodcov.

Hantuchovej aktívnemu prejavu nechýbala uvoľnenosť ako z najelpších fáz jej výkonov pri prieniku do semifinále januárových Australian Open v Melbourne. Elegantnými švihmi a dostatočnou dĺžkou, úderovou istotou i pestrosťou dostala Japonku pod sústavný tlak a bez zaváhania režírovala vývoj. Za stavu 6:2, 3:0 v jej prospech sa opäť prihlásilo počasie. Pondelkovú dohrávku začala Slovenka opäť vo veľkom štýle a zvýšila náskok až na 5:2. Za stavu 5:3 potom nepremenila pri svojom podaní dva mečbaly a Japonky sa chytila šance. Predĺžila údery a neskôr vyrovnala na 5:5. Nezlepšila však prvý servis a za stavu 5:6 v poradí štvrtému mečbalu súperky pri svojom podaní už neodolala.

Cibulková cez Parmentierovú do 2. kola proti Pironkovovej

Do druhé kola ide aj Dominika Cibulková, ktorá výborne zvládla svoj olympijský debut. V 1. kole zvíťazila nad Francúzkou Pauline Parmentierovou 6:1, 7:5. V boji o postup do osemfinálového 3. kola si zmeria sily s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou, nad ktorou vedie v bilancii vzájomných súbojov sľubne 2:0. Dvadsaťročnú 44. hráčku počítačového poradia zdolala predvlani vo štvrťfinále bratislavského turnaja ITF Ritro Slovak Open 7:6 (6), 6:4 a v tejto sezóne v januári vo finále kvalifikácie v Sydney 6:2, 1:6, 6:4.

Devätnástka svetového rebríčka WTA Tour Cibulková, predminulý týždeň finalistka na „jednotkovom“ podujatí v kanadskom Montreale, sa ako šestnásta nasadená v areáli Olympic Green Tennis Center na tvrdom povrchu DecoTurf II suverénne revanšovala Parmentierovej, 46. v renkingu, za vlaňajšiu prehru 2:6, 2:6 z uzbeckého Taškentu vyvolanú vtedajšími okolnosťami – únavou a presunom po dosiahnutí semifinále v čínskom Guangžou. Tentoraz však favorizovaná zverenkyňa Vladimíra Pláteníka povolila Francúzke, nedávno víťazke „trojkového“ turnaja na antuke v rakúskom Bad Gasteine, zisk prvého gemu až za stavu 4:0 a v druhom sete vyriešila minikrízu, keď súperku pustila z 5:2 na 5:5 – rovnako ako Daniela Hantuchová Japonku Ai Sugijamovú. Koncovku však podľa vzoru spomenutej krajanky vyriešila vo svoj prospech.

Dominika Cibulková (16-SR) – Pauline Parmentierová (Fr.) 6:1, 7:5

Hrbatého obrat proti Belluccimu, ďalším súperom Blake

Dominik Hrbatý postúpil medzi najlepších 32 na olympijskom turnaji v Pekingu. V 1. kole zvíťazil nad takisto nenasadeným favorizovaným Brazílčanom Thomazom Belluccim, 85. v dlhodobom svetovom rebríčku ATP Entry, v premiérovom súboji s týmto ľavákom 2:6, 6:4, 6:2. Z konceptu ho nevyviedla úplná strata náskoku 4:1 v druhom sete ani dažďová prestávka za stavu 3:0 v rozhodujúcom.

„V prvom sete som bol viac – menej pod sústavným tlakom a nemal som veľa šancí. Uvedomil som si, že musím viac riskovať a hrať aktívnejšie. Hneď som Bellucciho brejkol, potvrdil som to a súper zjavne znervóznel. Chytil som rytmus, lepšie som sa pohyboval a napriek smole pri brejkbale, keď Brazílčanovi pomohla páska, sa mi ho podarilo brejknúť ešte raz na zisk druhej časti. Tam sa to zrejme zlomilo v môj prospech. Pri krátkej dažďovej prestávke v treťom sete som mal určité obavy, aby som nestuhol, ale podarilo sa mi dobre sa vrátiť. Udržal som si podanie na 4:1 a odvtedy už to išlo,“ povedal Dominik Hrbatý.

Tridsaťročný Bratislavčan Hrbatý, ktorému tento týždeň patrí až 451. miesto v renkingu, si v 2. kole na tvrdom povrchu DecoTurf II v areáli Olympic Green Tennis Center zmeria sily s osmičkou „pavúka“ a sedmičkou počítačového poradia k 11. augustu, Američanom Jamesom Blakom. S držiteľom 10 titulov z hlavného okruhu a finalistom „výberového“ šanghajského Masters Cupu 2006 sa zatiaľ stretol raz. Pred piatimi rokmi na antuke v Monte Carle prehral 3:6, 6:3, 2:6.

Niekdajší 12. muž počítačového poradia Hrbatý, ktorý po dvoch operáciách pravej ruky a polročnej prestávke štartuje pod piatimi kruhmi na základe tzv. chráneného renkingu (70. pozícia), pri svojej tretej účasti vyrovnal doterajší osobný rekord v podobe prieniku do 2. kola pred štyrmi rokmi v Aténach. Pri sydneyskom debute sa lúčil už v úvodnom zápase.
Sedemnásobný a úradujúci domáci Tenista roka Hrbatý v pondelok proti Juhoameričanovi mladšiemu o 10 rokov nezachytil vstup (1:3) a ďalší brejk inkasoval v siedmom geme – 2:5. Skúsenému zverencovi Jaroslava Bulanta sa však vydaril nástup do druhej časti: odskočil na 3:0, ale zo stavu 4:1 povolil Belluccimu, v tejto sezóne víťazovi štyroch challengerových podujatí (bez výnimky antuka), vyrovnať na 4:4. Odvtedy však Slovák získal 5 gemov v rade. Pri skóre 2:6, 6:4, 3:0 z jeho pohľadu duel prerušili pre dážď. Po približne dvadsiatich minútach zápas na dvorci č. 7 pokračoval a Hrbatý dohrávku zvládol bez zaváhania.