Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Hantuchová nedopustila prekvapenie, Beck postúpil po urputnom boji

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová zvíťazila v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne nad domácou 15-ročnou držiteľkou voľnej karty Laurou Robsonovou za 113 minút 3:6, 6:4, 6:2. Z postupu sa tešila aj Dominika Cibulková a Karol Beck, ten sa s Felicianom Lópezom poriadne natrápil v piatich setoch, ďalej sa nedostali Magdaléna Rybáriková a Lukáš Lacko.

Lukáš Lacko (SR) – Ivo Karlovič (22-Chorv.) 3:6, 6:7 (4), 3:6 za 1:37 h

V treťom i siedmom geme vstupnej časti nevyužila Hantuchová po tri brejkbaly. Sama stratila proti 488. hráčke seniorského svetového rebríčka WTA Tour podanie v druhej a šiestej hre. Odvrátenie setbalu v ôsmom geme jej napokon už nepomohlo. V druhom dejstve prehrávala Slovenka 2:3 s brejkom, ale obrátila na 4:3 a na príjme v desiatej hre ťažila z dvoch dvojchýb vlaňajšej miestnej šampiónky dievčat v rade.

V rozhodujúcom sete sa v piatej hre dostala sériou 4 fiftínov z 0:30 (vedenie 3:2) a vzápätí jej britská ľaváčka „premenila“ brejkbal na 4:2 dvojchybou. Zverenkyňa Larriho Passosa využila situáciu, presvedčivo potvrdila na 5:2 a v ôsmom geme jej súperka 14. dvojchybou využila druhý mečbal.

„Už to, že ide o ľaváčku, komplikuje úlohu. Aj bez ohľadu na tento fakt musím uznať, že jej podanie je veľmi dobré. Dala mi veľa es a umne menila umiestnenie servisu. Táto zložka hry jej fungovala. Ja som sa usilovala zachovať si koncentráciu a sústrediť sa na vlastnú hru. Nebol to však veru dobrý pocit nachádzať sa set a brejk dolu a dostávať to od dievčaťa mladšieho o jedenásť rokov. Pokúšala som sa teda nejako to predsa len ešte zvládnuť. Dosť dlho mi trvalo, kým som si zvykla na jej hru. Predtým som ju ani len nevidela. Nikdy si však na dvorci nepripúšťam myšlienku na prehru. Vždy si verím. Inak by ani nemalo zmysel ísť tam. S mojím typom hry je to väčšinou o mne. Ak robím tie správne veci, môžem zdolať kohokoľvek. Keď si počínam zle, môžem prehrať s hocikým,“ skonštatovala Hantuchová na pozápasovej tlačovej konferencii.

Dvadsaťšesťročná popradská rodáčka si v 2. kole zmeria sily so šestnástkou „pavúka“, Číňankou Ťie Čeng, vlaňajšou semifinalistkou, ktorá v All England Lawn Tennis and Croquet Clube na ceste medzi najlepšie štyri vtedy v 1. kole zdolala Dominiku Cibulkovú. Ťie Čeng vyhrala nad nenasadenou Nemkou Kristinou Barroisovou v dvoch tesných setoch 7:6 (2), 7:6 (4).

Hantuchová a ostro sledovaná Robsonová – aj prostredníctvom spoločnej fotografie s vojvodom z Kentu a hlavným rozhodcom Alanom Millsom – „pokrstili“ nový dvorec č. 2. Stará verzia mala prezývku „pohrebisko šampiónov“. V hráčskej lóži hostiteľky sedel aj niekdajší Slovenkin kouč Nigel Sears.

Magdaléna Rybáriková nečakane prehrala v 1. kole s takisto nenasadenou Taliankou Robertou Vinciovou za 68 minút hladko 3:6, 2:6. Dvadsaťročná hráčka urobila o štyri nevynútené chyby menej (17:21), ale táto vyznávačka ofenzívneho poňatia veľmi výrazne zaostala vo víťazných úderoch (22:35).

Šampiónka z nedávneho prípravného podujatia WTA Tour v Birminghame v úvodnej fáze síce znížila rebrejkom na 1:2, potom však znova stratila podanie, nevyužila šancu na návrat do setu v piatej hre a sama musela odvracať dve hrozby v šiestej. Talianka, ktorá mala proti zverenkyni Mojmíra Mihala bilanciu 0:2 z vlaňajšej antuky, v závere vstupného dejstva už nezaváhala. V druhom sete 26-ročná 53. hráčka renkingu Vinciová obrátila z 0:1 na 5:1 aj cez brejkbal v šiestej hre a v ôsmom geme pri vlastnom podaní premenila štvrtý mečbal.

„Mám natrhnutý sval na ramene a mám tam zápal. Myslela som si, že môžem uspieť aj s druhým servisom, ale nestalo sa. Každý deň som s tým ramenom chodila k lekárovi, takže je to oveľa lepšie, ale stále bolestivé,“ povedala Rybáriková.

Karol Beck postúpil do 2. kola dvojhry mužov po takmer štvorhodinovom boji, keď vďaka výbornému výkonu zdolal Feliciana Lópeza 1:6, 7:5, 6:3, 4:6, 10:8. Dvadsať­sedemročný Zvolenčan, ktorý sa objavil v hlavnej súťaži najslávnejšieho turnaja na svete iba vďaka zraneniu Cyperčana Marcosa Baghdatisa ako tzv. lucky loser, po nevydarenom prvom sete v ďalších dvoch dejstvách prevýšil súpera najmä variabilitou svojej hry ako aj celkovo ofenzívnejším poňatím.

Skúsený španielsky ľavák, ktorý bol v minulosti už dvakrát vo štvrťfinále Wimbledonu, získal koncovku štvrtého setu vo svoj prospech. V piatom dejstve bol Beck za stavu 5:3 a neskôr 5:4 blízko víťazstva. Neskôr čelil mečbalu súpera, ale napokon privodil rozhodnutie až 18. gem, keď po predchádzajúcom brejku Slovák na druhý pokus už dopodával zápas do víťazného konca.

„Bol to veľmi ťažký zápas a som rád, že som ho zvládol aj po psychickej stránke,“ uviedol slovenský tenista. „Po prvom sete som začal hrať agresívnejšie a lepšie som podával. Toto víťazstvo si veľmi cením, lebo to bol veľmi ťažký súper do 1. kola na tráve.“

Beck sa predstavil v hlavnej súťaži na wimbledonskej tráve po piaty raz a tretíkrát prešiel cez 1. kolo. Jeho maximom je zatiaľ 3. kolo z roku 2004. V bilancii s Lópezom sa ujal vedenia 2:1.

Dominika Cibulková zvíťazila nad Francúzkou Julie Coinovou 6:4, 3:6, 6:3. V 2. kole si zmeria sily s Poľkou Urszulou Radwanskou, predvlaňajšou miestnou juniorskou šampiónkou.

V úvodnom dejstve spočiatku mala štrnástka tohto podujatia a 13. hráčka svetového rebríčka WTA Tour Cibulková manko 0:2, ale premenila oba svoje brejkbaly a sama odvrátila 7 z 8 takýchto príležitostí súperky, záverečnú v desiatom geme. V druhom dejstve 26-ročná rodáčka z Amiens odskočila brejkom na 3:1, poradila si s dvoma hrozbami v siedmej hre, upravila na 5:2 a napokon sa jej nevypomstilo nevyužitie setbalu na príjme v ôsmom geme.

V rozhodujúcom sete favorizovaná semifinalistka parížskeho antukového Roland Garros 2009 Cibulková hneď unikla na 3:0 a mala možnosť ísť do poisteného brejku, podarilo sa jej to však až v šiestej hre – 5:1. Zverenkyňa Vladimíra Pláteníka potom síce nezvládla prvé podávanie na postup, ale pri reparáte už nezaváhala. Cibulková triumfovala na tomto špecifickom povrchu po prvý raz od osemfinále súťaže dievčat vo Wimbledone 2005 a úplne premiérovo v seniorskom veku.

„Súperka bola nepríjemná najmä tým, že veľmi dobre podávala. Ťažko sa mi ten jej servis čítal podľa nadhodu a ona stále striedala jeho umiestnenie. Podanie ju držalo. Naopak, z mojej strany bolo – neviem prečo – úplne zlé. Na tréningoch som sa mu venovala a pomerne mi to išlo, ale v zápase som servis vôbec necítila a nechodila som si za ním. Na tráve je to bez fungujúceho podania, samozrejme, oveľa ťažšie. Napokon rozhodlo, že moja hra zozadu bola veľmi dobrá a podržala ma,“ nechala sa počuť Cibulková.

Lukáš Lacko neuspel v 1. kole dvojhry, v súboji 21-ročný kvalifikant pri svojom debute v hlavnej wimbledonskej súťaži podľahol chorvátskemu favoritovi Ivovi Karlovičovi 3:6, 6:7 (4), 3:6. Piešťanský rodák ani vo svojom treťom vystúpení v hlavnej súťaži na turnaji veľkej štvorky nepreliezol do 2. kola, ale za svoje tohtoročné wimbledonské vystúpenie sa nemusí hanbiť. Z Londýna si aj vďaka úspešnej kvalifikačnej púti odnáša prémiu 10.750 libier a 25 bodov do rebríčka ATP.

Dvadsiaty druhý nasadený Karlovič podľa predpokladov ťažil zo svojho vynikajúceho servisu (celkovo 32 es, 93% využitie I. podania), no v druhom sete nebol Lacko ďaleko od jeho zisku. Vďaka skvelému podaniu dotiahol dejstvo až do tajbrejku a v ňom viedol nad najvyšším mužom na okruhu ATP (208 cm) 3:1.

Karlovič však otočil vývoj skrátenej hry na 7:4 a za stavu 2:0 na sety bol na koni. Chorvátsky „bombardér“ mohol prísť o svoj nezreturnovateľný servis v tretej hre tretieho setu. To by však musel Lacko využiť aspoň jeden z troch núkajúcich sa brejkbalov. Nestalo sa. Tridsaťročný rodák zo Záhrebu sa ujal vedenia 2:1 a keď neskôr v šiestom geme slovenského súpera po druhý raz v stretnutí brejkol, mal otvorenú cestu k víťazstvu. Za stavu 5:3 Karlovič čistou hrou ukončil zápas a pripísal si očakávané, aj keď nie jednoznačné víťazstvo.

Laura Robsonová počas zápasu s Danielou...