Hlinka nespájal, kým žil, nebude ani teraz

Takmer sto osobností sa už podpísalo pod petičnú výzvu proti pripravovanému zákonu o zásluhách Andreja Hlinku. Historik Ivan Kamenec tvrdí, že pripisovať niekomu zásluhy na vzniku štátotvorného národa je scestné.

27.09.2007 09:10
Historik Ivan Kamenec
debata

Má zmysel prijímať zákony vyzdvihujúce zásluhy historických osobností?
Vzťah k histórii sa nikde, s výnimkou totalitných štátov, nerobí cez zákony. Je to celé pomýlené bez ohľadu na to, či sa to týka Hlinku alebo hocijakej inej osobnosti z našich dejín. Je to podobné, ako keď si vláda slovenského štátu dala do ústavy vedúcu úlohu Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany, a potom to zopakovala aj komunistická vláda v roku 1960.

Je dobré, keď sa politici angažujú do histórie?
Tí, čo navrhujú a chcú prijímať tento zákon, by mali mať úctu k histórii. Ale oni ju nemajú. Vyberajú si z nej len hrozienka, ktoré sa im hodia. Ale história je komplikovanejšia, to nie je malá násobilka.

V petícii kritizujete Andreja Hlinku za príklon k nedemokratických metódam.
Hlinka rozhodne nebol svojím založením veľký demokrat ani príliš tolerantný človek. Nesedí ani to, že mu chcú poslanci prisúdiť titul otec národa.

Hlinka teda nebol osobnosťou, ktorá spájala národ?
Samozrejme, že mal zásluhy napríklad aj na vytvorení prvej československej republiky, lepšie povedané na tom, že sa k nej Slovensko pripojilo. To, že Hlinka chcel slovenský štát, však nie je pravda.

debata chyba