Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hossa v premiére asistoval, no Detroit prekvapujúco prehral. Budaj pohorel

Obhajcovia Stanley Cupu, hokejisti Detroitu Red Wings, vstúpili do novej sezóny 'ľavou' nohou, keď na vlastnom ľade prehrali s Torontom 2:3. V tíme domácich odohral svoj premiérový zápas slovenský hokejista Marián Hossa, ktorý si na svoje konto pripísal jednu asistenciu. Zo Slovákov bodovali aj Zdeno Chára a Marek Svatoš.

10.10.2008 07:49
Detroit Red Wings Foto:
Pod strechu Joe Louis Areny pribudla pamätná zástava na počesť posledných víťazov Stanley Cupu.
debata

Hráči Toronta dokonale pokazili predzápasové oslavy domácich, ktorým pribudla pod strechu Joe Luis Areny ďalšia pamätná tabuľa, oznamujúca, kto vyhral posledný ročník Stanley Cupu. Tento moment akoby domácich uspal, pretože po celý zápas nevedeli nájsť svoju pravú tvár: „Je to neakceptovateľné. Viac sa snažili, mali väčšiu túžbu a chuť z hry,“ čertil sa na jednej strane na svojich hráčov tréner Red Wings Mike Babcock a na druhej pochválil hru súpera.

Toronto sa ujalo vedenia v poslednej minúte prvej tretiny, keď sa pri vylúčení Tomáša Kopeckého (previnil sa nedovoleným bránením) presadil počas presilovky český obranca Pavel Kubina. Aj druhý gól padol z hokejky hráča s javorovým listom na hrudi – po viacerých dorážkach sa k puku dostal Dominic Moore a v 36. minúte zvýšil na 2:0. O minútu na to po prvý raz v aktuálnej sezóne explodovala radosťou Joe Louis Arena. Po akcii, do ktorej sa zapojil aj Marián Hossa, predviedol perfektnú prácu pred bránkou Tomas Holmström, ktorý tečoval strelu obrancu Brada Stuarta a vrátil Detroit do zápasu.

Videosumár zo zápasu

Napriek strelenému gólu bola hra obhajcov Stanley Cupu ospalá, a tréner Babcock tak počas prestávky musel na svojich zverencov poriadne nakričať: „Zobuďte sa!“ Jeho slová však nepadli na úrodnú pôdu, keď v 48. minúte strelil tretí gól Toronta ruský nováčik Nikolaj Kulemin. Rodák z Magnitogorska zaznamenal svoj premiérový gól v NHL. Detroit ešte raz vrátil do stretnutia po asistencii Hossu Holmström, no na viac sa domáci už nezmohli, a v premiérovom zápase nového ročníka tak prehrali 2:3. „Nemyslím si, že to bolo spôsobené ošiaľom zo Stanley Cupu, Toronto zahralo výborný zápas a od poslednej sezóny sa zlepšilo,“ konštatoval brankár Red Wings Chris Osgood.

Marián Hossa pri svojej premiére v novom tíme odohral 17 minút a 36 sekúnd. Naskočil na 23 striedaní, na brankára Toskalu vyslal jednu strelu (navyše v úvode zápasu ho zastavil Colaiacovo v úniku faulom, no rozhodca nenariadil trestné strieľanie, ale len vylúčil obrancu Maple Leafs), zaznamenal asistenciu a plusový bod. Kouč Babcock sa po zápase vyjadril, že ideálne zapadol do útočnej formácie k Pavlovi Dacjukovi a Tomasovi Holmströmovi. Druhý Slovák v drese porazeného tímu Tomáš Kopecký odohral vyše 8 minút a prezentoval sa troma strelami.

Divokú prestrelku videli diváci v Pepsi Centre v Colorade, kde domáce lavíny hostili Boston. Zápas to bol výnimočný najmä pre Patrica Bergerona, ktorý sa na ľad vrátil takmer po roku. Útočníka Bruins v úvode lanskej sezóny v zápase s Philadelphiou takmer prizabil Randy Jones, keď mu spôsobil ťažký otras mozgu. „Už som sa nevedel dočkať,“ konštatoval Bergeron, ktorý svoj comeback oslávil dvoma asistenciami.

Momentka spred roka - po zákroku Randyho Jonesa...
Patrice Bergeron Momentka spred roka - po zákroku Randyho Jonesa zostal Patrice Bergeron na ľade ležať bez pohybu ako mŕtvy...

Bod za prihrávku si do štatistík pripísal aj kapitán Bostonu Zdeno Chára (keďže jeho tím vyhral, nemusia ho mrzieť ani tri mínusky). Bodovo sa presadil aj ďalší Slovák v zápase, domáci Marek Svatoš, ktorý vypracoval druhý gól svojho tímu. Duel nevyšiel brankárovi Avs. Petrovi Budajovi, ktorý inkasoval z 20 pokusov až päťkrát. „Dobre sme korčuľovali, aj v útoku to bolo dobré, no v našej hre je niekoľko miest, ktoré musíme zlepšiť,“ priznal kouč Colorada Tony Granato. Ten sa pred zápasom potešil skutočnosti, že do Siene slávy hokeja sa dostala jeho sestra Cammy. Spoločne s ňou sa medzi „nesmrteľných“ zaradili aj bývalý obranca Brian Leetch, brankár Mike Richter, a útočník Brett Hull.

Zápasu Vancouver – Calgary predchádzala emotívna rozlúčka s Lucom Bourdonom. Talentovaný hráč Canucks v máji zahynul počas nehody na motocykli. Hráči domácich mu poslali do neba ten najkrajší možný odkaz – víťazstvo a nie obyčajné. V kanadskom derby totiž kosatky vyhrali 6:0! „Nebolo to ľahké, najmä preto, že v publiku boli Lucovi rodičia. Keď som videl to video a jeho v drese Canucks, tlačili sa mi slzy do očí, toto víťazstvo patrí jemu,“ konštatoval gólman Luongo.

V drese Vancouveru si odkrútil úspešnú premiéru slovenský hokejista Pavol Demitra. Center, ktorý prišiel na západné pobrežie z Minnesoty, sa však bodovo nepresadil.

Dobrý vstup do sezóny zaznamenali aj hokejisti San Jose, ktorí v kalifor­nskom derby „surferov“ zdolali Anaheim 4:1. V domácom tíme stojí za zmienku hneď viacero skutočností – prvou je dvojgólový večer Jonathana Cheechooa, druhou dvojbodový zápis novej obrannej posily Roba Blakea a takisto debut jeho partnera Dana Boyla. Spomenúť treba i skutočnosť, že žraloci vyhrali už pod vedením nového kouča, keď Rona Wilsona (súčasný kouč Toronta) nahradil Todd McLellan.

Sumáre nočných stretnutí:

DETROIT – TORONTO 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 37. Holmström (Stuart, Dacjuk), 50. Holmström (MARIÁN HOSSA, Rafalski) – 20. Kubina, 36. Moore (Steen, Frogren), 48. Kulemin
Strely na bránku: 37:29. Brankári: Osgood – Toskala. Vylúčení: 2:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 20 066 divákov.
Hviezdy zápasu: Moore, Holmström, Kubina.

COLORADO – BOSTON 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)

Góly: 11. Hejduk (Stastny, Liles), 15. Wolski (SVATOŠ, Tucker), 27. McLeod (Sakic, Liles), 51. Leopold Hejduk, Salei) – 7. Kessel (P. Bergeron, Ference), 11. Wheeler (Krejčí, Kobasew), 41. Savard (CHÁRA, P. Bergeron), 46. Ryder (Savard, Axelsson), 58. Krejčí (Kobasew, Lucic)
Strely na bránku: 39:20. Brankári: BUDAJ – Thomas. Vylúčení: 2:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 18 007 divákov.
Hviezdy zápasu: Krejčí, Hejduk, Savard.

VANCOUVER – CALGARY 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Góly: 17. H. Sedin (D. Sedin, Kesler), 21. Bernier (H. Sedin, D. Sedin), 22. Burrows (Kesler), 43. Burrows (R. Johnson), 51. Öhlund (Pyatt, D. Sedin), 55. Rypien (Öhlund)
Strely na bránku: 37:29. Brankári: Luongo – Kiprusoff. Vylúčení: 8:11, z toho Bernier na 5 min – Phaneuf na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 18 630 divákov.
Hviezdy zápasu: Burrows, Luongo, Öhlund.

SAN JOSE – ANAHEIM 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 23. Cheechoo (Boyle, M. Michálek), 27. Cheechoo (J. Thornton, R. Blake), 47. Ehrhoff (M. Michálek, Setoguchi), 56. Setoguchi (Marleau, R. Blake) – 34. Rob Niedermayer (Montador, Pronger)
Strely na bránku: 41:28. Brankári: Nabokov – Giguere. Vylúčení: 2:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 17 496 divákov.
Hviezdy zápasu: Cheechoo, R. Blake, Setoguchi.

Kapitán Detroitu Nicklas Lidström si pred...
Pod strechu Joe Louis Areny pribudla pamätná...