Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hossov gól Detroitu nepomohol, Budajova rada Coloradu áno

Slovenský hokejista v službách Detroitu Red Wings Marián Hossa si pripísal na konto 16. gól v priebiehajúcej sezóne NHL, jeho tím však poďľahol na domácom ľade Coloradu Avalanche 2:3. Brankár hostí Peter Budaj presedel celý zápas na striedačke, napriek tomu si aj on môže nárokovať určitú zásluhu na úspechu svojich spoluhráčov.

16.12.2008 07:54
Marián Hossa, Holmström Foto:
Gólová radosť Mariána Hossu s číslom 81.
debata

Lavíny mali vydarený nástup do stretnutia a stačili im len štyri strely k tomu, aby si vytvorili dvojgólový náskok. Skóre zápasu otvoril už v druhej minúte šikovnou kľučkou Wojtek Wolski a na 2:0 zvýšil počas presilovej hry Paul Stastny.

Prvého gólu Detroitu sa diváci v Joe Louis Arena dočkali až v polovici zápasu, keď skvele chytajúceho Andrewa Raycrofta prekonal po skrumáži pred bránkou švédsky útočník Tomas Holmström. Domáci sa však na vyrovnanie už nezmohli a v úvode poslednej časti opäť prehrávali dvojgólovým rozdielom.

Obranca červených krídel Brett Lebda v bránkovisku priľa­hol rukavicou puk a rozhodca automaticky nariadil trestné strieľanie. Úspešne sa ho zhostil zadák Jordan Leopold, no ešte predtým sa poradil na striedačke so slovenským gólmanom Petrom Budajom. „Opýtal som sa Budsa, či mám použiť moju fintu z rozkorčuľovania. Povedal mi, aby som do toho išiel,“ prezradil Leopold, ktorý prekonal Chrisa Osgooda ukážkovým blafákom s bekhendovým zakončením.

Šestnásty presný zásah Hossu v sezóne prišiel v 48. minúte. Slovenský kanonier sa bezprostredne po buly zmocnil puku a zo stredu ľavého kruhu ho pohotovo poslal za chrbát zaskočeného Raycrofta.

„S pribúdajúcimi minútami sa nám začalo viac dariť a boli sme oveľa lepším tímom,“ povedal Hossa, ktorý dal gólovú bodku za stretnutím. Po 30 odohratých dueloch má hviezdny krídelník na konte 31 bodov a je stále najproduktívnejším hráčom Detroitu. Coloradu chýbal v druhom zápase za sebou jeho krajan Marek Svatoš, ktorého trápi zranenie chrbta.

Až samostatné nájazdy určili víťaza súboja Los Angeles Kings – San Jose Sharks (2:3). Hrdinom stretnutia bol autor rozhodujúceho nájazdu Ryane Clowe, ktorý sa dokázal gólovo presadiť aj v riadnom hracom čase. Napriek tomu sa mu po skončení duelu neušlo ani jedno z ocenení pre hviezdy zápasu.

Domáca prehra môže kráľov mrzieť o to viac, že v priebehu stretnutia prišli o dvojgólový náskok. Na 2:2 vyrovnal v 36. minúte pri vlastnom oslabení Patrick Marleau. V drese Los Angeles nastúpil aj slovenský center Michal Handzuš, do štatistík si však body nepripísal.

Sumáre zápasov NHL:

DETROIT – COLORADO 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Góly: 30. Holmström (Rafalski, Dacjuk), 48. HOSSA (Zetterberg) – 2. Wolski (Arnason), 5. P. Stastny (Hejduk, Leopold), 42. Leopold (tr. strieľanie).
Strely na bránku: 36:27. Brankári: Osgood – Raycroft. Vylúčení: 5:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 19.154 divákov.
Hviezdy zápasu: Raycroft, Holmström, Smyth.

LOS ANGELES – SAN JOSE 2:3 po nájazdoch (2:1, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. Greene (O´Sullivan, Purcell), 10. Purcell – 14. Clowe (Boyle, Vlasic), 36. Marleau, rozhodujúci nájazd Clowe.
Strely na bránku: 28:25. Brankári: Ersberg (27. LaBarbera) – Boucher. Vylúčení: 2:6, z toho Ivanans – Shelley na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 16.005 divákov.
Hviezdy zápasu: Marleau, Greene, Boucher.