Krajcer nechce dávať pokuty za jazykový zákon

Minister kultúry Daniel Krajcer by nebol rád, keby niekto dostal pre jazykový zákon pokutu, a to napriek jeho platnosti.

15.08.2010 08:52
daniel krajcer, minister kultúry Foto:
Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer chce, aby sa konanie proti maďarským ochotníkom zaobišlo bez sankcie.
debata (16)

Rezort pripraví v súčinnosti s úradom vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny novelu, na základe ktorej sankcie zo zákona vypadnú. V súčasnosti sa pohybujú od 100 do 5000 eur.

Ministerstvo eviduje zhruba 30 podaní týkajúcich sa porušenia zákona. Pokuta hrozí maďarským ochotníkom z obce Klasov neďaleko Nitry za neúplný preklad pozvánky na predstavenie do slovenčiny a SMK za ich jednojazyčné billboardy. „Som zástancom toho, aby sa urobilo maximum pre to, aby sa konanie zaobišlo bez sankcie,“ uviedol.

Ochotníci by podľa neho nemali platiť pokutu. Pri nich, ako aj v prípade SMK sa mu ale nepozdáva politický rozmer, ktorý, ako pripomenul, nepochádza od bývalého ani súčasného vedenia ministerstva, ale z prostredia samotnej strany. „Je to nespochybniteľný fakt, čo mi trošku prekáža, pretože si myslím, že niektoré veci boli urobené zámerne,“ vysvetlil.

Podpredsedom miestneho Csemadoku v Klasove, pod ktorý divadlo Új Hajtás (Nový výhonok) spadá, je jeho člen Lajos Ladányi. Ten figuruje aj v Predsedníctve SMK, v minulosti zastupoval stranu v Národnej rade SR a z 20. miesta kandidoval v júnových voľbách do parlamentu. Zúčastnil sa na aprílovom neverejnom rokovaní so zástupcami ministerstva kultúry, ktorí vykonávali dohľad nad dodržiavaním zákona. Na jeho základe sa malo posúdiť, či pozvánka, ktorú divadlo poslalo tiež do obce Jelenec, kde žije viac ako 50 percent občanov slovenskej národnosti, mala, a do akej miery, obsahovať aj informácie v slovenčine.

K tomu, či SMK nakoniec pokutu za billboardy dostane, sa Krajcer nevyjadril, keďže, ako poznamenal, nebude predbiehať vývoj príslušného správneho konania.

Tie začalo ministerstvo kultúry posudzovať koncom apríla. Bola na nich politická reklama iba v maďarčine. Podľa bývalého šéfa rezortu Mareka Maďariča tým SMK nerešpektovala právo občanov SR, ktorí nevedia po maďarsky, na zrozumiteľnosť zverejnených informácií. Ako zdôraznil, odmietanie používania štátneho jazyka sa dá hodnotiť aj ako nelojálnosť k SR.

Rozmiestňovanie predvolebných billboardov na niektorých územiach Slovenska poňala strana ako protest proti jazykovému zákonu. Ostatné letáky a materiály s programovými tézami SMK boli dvojjazyčné.

16 debata chyba