Slovenský rozhlas aj televízia majú dni spočítané

Problém nepozerateľnej a po uši zadlženej Slovenskej televízie chce vláda vyriešiť jej zlúčením so Slovenským rozhlasom. Reformu mieni uskutočniť v expresnom tempe. Nová verejnoprávna inštitúcia má vzniknúť už o dva a pol mesiaca.

12.10.2010 10:49 , aktualizované: 18:07
Slovenský rozhlas Foto:
Budova Slovenského rozhlasu.
debata (186)

S návrhom na zlúčenie, o ktorom v programovom vyhlásení vlády nie je zmienka, nečakane prichádza minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). V pondelok mu ho odobrila Koaličná rada, čo znamená, že riaditeľ televízie Štefan Nižňanský a riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková si môžu začať baliť veci vo svojich kanceláriách. Krajcer tvrdí, že do istej miery má aj spoločenskú podporu.

Názov novej inštitúcie verejnej služby bude Slovenský rozhlas a televízia alebo opačne Slovenská televízia a rozhlas. Poradie podľa ministra v tejto chvíli nie je podstatné. Koncesionárske poplatky na budúci rok ešte ostávajú, inštitúcie sa navyše zatiaľ nebudú ani sťahovať zo svojich sídel – SRo z pyramídy na Mýtnej ulici, STV z komplexu v Mlynskej doline.

„Nejde o lex Nižňanský, ide naozaj o začiatok reformy verejnoprávnych médií na Slovensku,“ odmietol Krajcer, že by hľadal iba spôsob, ako vymeniť riaditeľa STV, ktorého drží televízna rada.

Neštandardné zrýchlené legislatívne konanie, v ktorom pôjdu príslušné zákony do parlamentu, si podľa neho vynútil „katastrofálny stav ekonomiky a financií Slovenskej televízie, za ktorý nesie plnú zodpovednosť vedenie STV a Rada STV“.

Politici získavajú opäť priamu kontrolu nad médiami. Generálneho riaditeľa novej inštitúcie majú už v decembri zvoliť poslanci parlamentu, ktorí už v minulosti túto kompetenciu mali, potom však prešla na mediálne rady.

Krajcer hovorí, že treba skončiť s pokryteckým modelom, keď sa dnes rada hrá na nezávislosť, a pritom sú jej členovia nominovaní politickými stranami. „Všetci dobre viete o telefonátoch z Úradu vlády. Ja som počas pôsobenia vo funkcii ministra ani raz nezdvihol telefón a nezavolal nikomu z vedenia STV, ani to robiť nebudem,“ uviedol.

V súvislosti s možnými kandidátmi na šéfa novej zlúčenej inštitúcie sa v kuloároch zatiaľ spomína meno doterajšieho riaditeľa TV Markíza Václava Miku, ktorý komerčnú televíziu opustil pred pár dňami. Mika pre server mediálne.sk nevylúčil, že by sa mohol stať riaditeľom. Ponuku však zatiaľ nedostal.

Predchodca Krajcera v ministerskom kresle Marek Maďarič (Smer) vidí za návrhom snahu vládnej koalície odvolať súčasné vedenie STV. „Je v tom politika, je v tom jednoznačný zámer zmocniť sa verejnoprávnych médií,“ uviedol.

Maďarič kritizuje najmä rýchlosť, s akou chce Krajcer médiá zlučovať. Tvrdí, že aj on sa zaoberal touto otázkou, ale „ak sa majú spájať dve inštitúcie, ktoré dlhé desaťročia samostatne pôsobia, majú čiastočne rozdielnu technológiu, v niečom sa prekrývajú, ale v mnohom sa aj líšia, tak tomu musí predchádzať evolučný postupný proces zbližovania“.

„Slovenská televízia a Slovenský rozhlas nie sú kocky lega, ktoré sa spoja tak, ako si to predstavuje pán minister,“ odkázal Maďarič.

Krajcerov návrh v parlamente zaskočil aj koalíciu. Člen mediálneho výboru Tomáš Galbavý (SDKÚ) priznal, že sú to preňho úplné novinky. Principiálne so zlučovaním súhlasí, nepozdáva sa mu však zrušenie oboch mediálnych rád bez náhrady. „Neviem si predstaviť, žeby neexistovala jedna mediálna rada, ktorá by kontrolovala verejnoprávne médium z pohľadu napĺňania verejnej služby v súlade so zákonom,“ reagoval poslanec.

Chýbala by vám športová Trojka a Rádio FM?

Vedenie Slovenského rozhlasu sa k návrhu nechcelo vyjadriť, kým ho nedostane na stôl. Riaditeľka Miloslava Zemková nedávno upozornila, že inštitúcie nemožno v súčasnosti riadiť rovnakým spôsobom. Podľa šéfa rozhlasovej rady Igora Galla by mohol rozhlas na zlúčenie doplatiť. Pre agentúru TASR uviedol, že to vníma ako riešenie kritickej situácie STV na úkor „zdravého SRo“.
STV cez komunikačné oddelenie odkázala, že prezentovaný návrh nijako nerieši problémy verejnoprávnych médií. „Zatiaľ to skôr vyzerá na obrovskú investíciu spojenú so zriaďovaním nového subjektu a kreovaním dozorných mechanizmov,“ reagoval hovorca Peter Susko.

Predstava, že rozhlas a televízia sa budú deliť napríklad o redaktorov či techniku, je podľa Suska „absolútnym nepochopením špecifík rozhlasovej a televíznej profesie“.

Hneď úvodná búrlivá diskusia ukázala, že okolo Krajcerovej mediálnej reformy môže byť ešte horúco. Ako jeden zo spôsobov šetrenia minister navrhol zníženie počtu okruhov. Okrem televíznej Trojky odporučil zrušiť Rádio_FM, ktoré má početných priaznivcov medzi mladými ľuďmi, teda voličmi SaS.

Kým predpoludním na tlačovke vysvetľoval, že relácie alternatívneho hudobného rádia by sa mohli presunúť na iné okruhy, popoludní už pripustil, že ak sa preukáže jeho efektívnosť, nezanikne.

186 debata chyba