Michal Kováč oslavuje 75. narodeniny

Exprezident Michal Kováč v piatok oslávi 75 rokov. Ako prezradil, nakoniec sa rozhodol, že zorganizuje stretnutie, na ktoré pozval svojich nástupcov Rudolfa Schustera i Ivana Gašparoviča, ale aj predsedu parlamentu, premiéra, niektorých ministrov i poslancov.

04.08.2005 15:12
debata

Na oslave by sa mali stretnúť i bývalí Kováčovi spolupracovníci z kancelárie prezidenta ako aj jeho spolužiaci. „Bude to taká miešaná, rôznorodá spoločnosť,“ uviedol Kováč.

Vecné dary oslávenec neočakáva. „Myslím si, že to nie je to dôležité, čo očakávam,“ dodal exprezident. Skôr bude rád, ak na ďakovnej bohoslužbe, ktorá sa uskutoční v novom kostole v Dúbravke pred oslavou, vyprosia ľudia preňho i pre všetkých ústavných činiteľov hojnosť zdravia, veľa múdrosti a veľa rozvážnych činov. Ako vysvetlil, „dobrodenia z činov ľudí, ktorí spravujú veci verejné, sa totiž veľmi intenzívne prejavujú v celej spoločnosti, a to tak dobre ako aj zle.“ Bývalý prezident pridal ešte jedno prianie. „Želal by som si, aby každý vo svojom vnútri, vo svojom srdiečku myslel na to, čo by ešte dobré pre Slovensko mohol vo svojom živote urobiť.“

Na svoje pôsobenie v politike nespomína Kováč v zlom. Nikdy neoľutoval, že do politiky vstúpil, hoci o tom nikdy nesníval. „Nikdy ma ani nenapadlo, že by som raz mohol tak aktívne ovplyvňovať našu situáciu, ako sa to v skutočnosti udialo,“ prezradil prvý prezident samostatného Slovenska.

Ako veľké pozitívum vníma, že po voľbách v roku 1998 vznikla nová vláda bez Vladimíra Mečiara a jeho HZDS. Myslí si, že pre Slovensko to bolo veľmi ťažké obdobie, pretože medzinárodná verejnosť pochybovala o úprimnosti snažení vtedajších politických predstaviteľov. Dôležité však bolo, že napriek rozmanitosti vládna koalícia mala jednotnú politiku smerom k zahraničiu, čo partnerov za hranicami Slovenska nakoniec presvedčilo. Následne sa síce krajine nepodarilo dostihnúť všetko zameškané, ale Kováč oceňuje, že SR vstúpila do Európskej únie spoločne s Českom, Poľskom i Maďarskom. „To je naozaj veľká zásluha toho, že pri moci nebol Mečiar a jemu podobní ľudia, ale ľudia demokraticky zmýšľajúci,“ konštatoval.

Hoci exprezident v piatok oslávi 75. narodeniny, veľa oddychu si neužije. Naďalej sa snaží pracovať vo svojej nadácii a so spolupracovníkmi pripravuje viaceré akcie. Okrem iného chce zriadiť sieň slovenskej demokratickej štátnosti v hradnom areáli, či skompletizovať pamäte, v ktorých by zaznamenal aj svoje najzaujímavejšie prejavy. Vysvetlil, že tieto vystúpenia by najvhodnejšie dokumentovali, o čo v období jeho pôsobenia v prezidentskom úrade na Slovensku išlo.

Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša, okres Humenné. Do aktívnej politiky vstúpil počas pôsobenia vlády národného porozumenia, na čele ktorej stál Milan Čič, Kováč v nej pôsobil ako minister financií, cien a miezd. Od júna 1990 bol poslancom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR, po voľbách v roku 1992 sa stal poslancom Snemovne ľudu FZ ČSFR a na prvom zasadaní FZ ho zvolili za jeho predsedu. Funkciu vykonával až do zániku federácie 31. decembra 1992. Je nositeľom mnohých zahraničných i domácich vyznamenaní. Národná rada SR ho 15. februára 1993 zvolila za prezidenta Slovenskej republiky, inaugurovaný bol 2. marca 1993. Funkciu vykonával päť rokov.

debata chyba