Mikolaj si posvieti na školy, ktoré rozdali vysvedčenia skôr

Minister školstva Ján Mikolaj pohrozil školám, ktoré rozdali vysvedčenia ešte v piatok 26. júna, teda dva dni pred koncom školského roka. "Ide o všeobecne záväzný právny predpis, a na to sú mechanizmy, ako v prípade jeho porušenia postupovať," povedal na tlačovej besede Mikolaj.

29.06.2009 16:33
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Na školy pošle po skončení roka štátnu školskú inšpekciu, ktorá situáciu preverí spolu s krajskými školskými úradmi. Mikolaj označil za nekorektné, že niektoré základné a stredné školy svojvoľne skončili o dva dni skôr. „Samozrejme, tam je aj zákonník práce, tam nie je jednoduché neprísť dva dni do práce,“ dodal. Časť škôl požiadala o možnosť odovzdať vysvedčenia predčasne oficiálnou cestou, ich sa sankcie týkať nebudú.

Tento rok dostane koncoročné vysvedčenia vyše 700-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Školákov čakajú dvojmesačné letné prázdniny. Do lavíc sa vrátia v stredu 2. septembra.

Mikolaj: Academia Istropolitana českej VŠ len prenajíma priestory

Academia Istropolitana, ktorá je priamo podriadená ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi, nie je zodpovedná za to, že v jej priestoroch vyučuje Univerzita Palackého z Olomouca bez povolenia, povedal Mikolaj. Česká univerzita podpísala s Academiou Istropolitana zmlu­vu o prenájme priestorov ešte v roku 2003. „V rámci nájomnej zmluvy nikto neposudzuje, akú činnosť ten partner vykonáva, poskytuje len priestory na tú činnosť, ktorú tu tá škola má,“ tvrdí Mikolaj. Študenti si podľa neho sami musia pred prijímačkami zistiť, či škola, na ktorú sa hlásia, má akreditáciu alebo povolenie pôsobiť na Slovensku. Je to vraj na internete.

Ministerstvo pošle do AI kontrolu, ktorá má potvrdiť, či si Univerzita Palackého prenajíma priestory v Bratislave len na prijímacie pohovory, alebo aj na vyučovanie. „Ak zistíme, že pôsobila na Slovensku, vyučovala na Slovensku, vzdelávala a nemala oprávnenie, tak máme atribúty, ako túto školu pokutovať, alebo ich zakázať alebo si požiadajú o právo pôsobenia,“ uviedol Mikolaj. Pre študentov vraj nebude mať situácia žiadne následky. „Akurát vysoká škola môže dostať pokutu, že vzdelávala, respektíve využívala miestnosti na Slovensku, ale dopad na študentov to nebude mať žiadny,“ ubezpečuje minister.

Podľa šéf rezortu školstva česká univerzita potrebuje len súhlas ministerstva školstva na vykonávanie činnosti. Ak bude udeľovať zahraničné tituly, ktoré nemajú uznanie na Slovensku, akreditáciu nepotrebuje. Podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) sa však Univerzita Palackého už teraz správa ako akreditovaná škola v SR, pretože od študentov vyberá ročné školné 15-tisíc českých korún (asi 600 eur). Ak by bola len zahraničnou univerzitou pôsobiacou na Slovensku, musela by sa riadiť pravidlami domácej krajiny a v Česku sa školné vyberať nesmie.

debata chyba