Na zmluvu o výhrade svedomia nie je čas

Zmluvu o výhrade vo svedomí s Vatikánom považuje premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda za vecne i obsahovo neobyčajne komplikovanú tému. Prijať zmluvu do jesenných parlamentných volieb sa podľa neho preto už nestihne.

08.01.2006 16:19
debata

„Domnievam sa, že na takúto ťažkú tému už nebude jednoducho čas,“ povedal predseda vlády v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Podľa premiéra ide u tejto dodatkovej zmluvy s Vatikánom o citlivú otázku, ktorá si žiada diskusiu a text prijateľný pre veriacich rôznych konfesií i ľudí, ktorí sa nehlásia k vierovyznaniu. „Máme povinnosť uzatvoriť takúto zmluvu, ja som si toho vedomý, je len otázka času a rozsahu, na akom sa zhodneme,“ povedal.

Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský považuje prijatie zmluvy za prioritu svojej strany. Koaličných partnerov bude žiadať o podporu prijatia zmluvy ešte do konca súčasného volebného obdobia. Zdôraznil, že obsah tejto zmluvy nikoho nediskriminuje a neškodí SR. „Nemôžem súhlasiť s tým, že bude niekedy v budúcnosti lepšie prostredie v slovenskej verejnosti na to, aby takúto zmluvu v plnom rozsahu rešpektovali všetci občania SR. Tak, ako sú kontroverzné aj iné reformy, tak je kontroverzná aj táto zmluva,“ povedal.

Prezident Ivan Gašparovič vníma dodatkovú zmluvu so Svätou Stolicou ako vážnu a dôležitú vec. „Tiež si myslím, že nejde o nejakú diskrimináciu, pokiaľ by išlo o túto zmluvu, treba ale hľadať dohodu, ktorá by nerozdelila našu spoločnosť na dve časti,“ povedal. Za potrebné považuje úsilie, aby občania pochopili, čo z tejto zmluvy vyplýva.

V súvislosti s vládnymi reformami prezident kritizoval reformu zdravotníctva, ktorá sa podľa neho minula účinkom a sledovala len privatizáciu zdravotníctva. „Treba ju poriadne zrekonštruovať,“ povedal prezident k reforme ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Za najhorší krok označil premenu zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti.

Podľa predsedu parlamentu Hrušovského bola totálna zmena v poskytovaní zdravotnej starostlivosti nevyhnutná. Pripúšťa, že ľudia majú obavu, či nie je systém nastavený príliš komerčne. „Ja si myslím, že nie, ale treba to citlivo veľmi zvážiť a nie jedným dychom odsúdiť,“ povedal s tým, že v prípade chýb treba systém korigovať.

Vzájomné vzťahy v uplynulom období považujú všetci traja ústavní činitelia za štandardné a korektné.

debata chyba