Ján Filc

Ján Filc Zdroj: SITA

Neúčasť Slovenska na SP je odrazom stavu nášho hokeja, tvrdí Ján Filc

Juraj Hudák • 16. sep 2016 o 13:02
Je to už dvanásť rokov odkedy sa Slovensko predstavilo na Svetovom pohári v hokeji. V roku 2004 mali za náš tím nastupovať také esá ako Žigmund Pálffy či Peter Bondra. Očakávania preto boli obrovské. Napokon sme však za morom nedokázali uhrať ani bod.

Prečo to tak bolo prezradil v rozhovore pre ŠPORT.sk  vtedajší tréner našich hokejistov Ján Filc.

Pán Filc, ako si spomínate na Svetový pohár 2004? „Mali sme lepší začiatok ako koniec. Bolo také zaujímavé a tešili sme sa na to, lebo to bolo obdobie, kedy sme mali aj kvalitných hráčov. V prípravných zápasoch sa nám darilo výkonnostne aj výsledkovo. Potom však prišli zranenia kľúčových hráčov. Postupne nám vypadli Žigmund Pálffy, Michal Handzuš, Peter Bondra a Ivan Majeský.“

Bolo to dva roky po najväčšom úspechu hokejového Slovenska, no my sme napokon ten turnaj vôbec nezvládli. Kde boli hlavné príčiny? „Pred odchodom do Kanady sme museli dodržať predpis, ktorý nám nariaďoval päťdňovú prípravu pred začiatkom turnaja, čo sme aj dodržali. Neskôr sme sa však dozvedeli, že niektoré mužstvá to tak zrejme neurobili. Potom sa to prejavilo aj počas zápasov, v ktorých naša výkonnosť kondične klesala, kým u ostatných tímov to bolo naopak. Hoci sme hráčsku kvalitu mali, tak sme potom v tých zápasoch neuspeli.“

Na turnaji to vtedy nevyšlo, no mali sme tam svoj tím, čo sa už dnes povedať nedá. Myslíte si, že by sme v súčasnosti dokázali konkurovať najlepším? „Všetko to je o jednotlivých zápasoch. Mám pocit, že v jednom zápase áno, ale v rámci celého turnaja mám skôr taký pocit, že nie. Momentálna úroveň kvality a počtu hráčov z NHL by nedosahovala potrebnú úroveň na to, aby sme ostatným konkurovali. To, že tam nemáme svoj vlastný výber je len odrazom stavu, v akom sa slovenský hokej nachádza.“

Svetový pohár ste zažili na vlastnej koži. Čím je výnimočný a iný? „Je to komerčný turnaj, ktorý robí Severná Amerika. Je to postavené na pravidlách, ktoré vyhovujú im a oni určujú všetko. Samozrejme, investujú do toho aj dosť peňazí, ale zase s očakávaním návratnosti. Je to fajn, je to spestrením a má to v hokejovom kalendári miesto, aj keď porovnávať to s hodnotou olympijských hier sa to veľmi nedá. Určite je to však obohatením, ale hlavne pre Severnú Ameriku.“

jan filc pohlad
jan filc pohlad

Budete ho sledovať? „Všetci ľudia, ktorí majú radi hokej, si radi pozrú tento turnaj. Ja nie som výnimka. Vždy je tam ale taký problém, že ide o začiatok sezóny a špičkoví hráči, ktorí majú skúsenosti s podobnými turnajmi, zrejme nebudú mať očakávanú formu. Na druhej strane ľudia uvidia naozaj tých najlepších hráčov sveta. Sú tam aj novinky v podobe európskeho výberu a mužstva Severnej Ameriky do 23 rokov, čo súvisí s tým, dať priestor aj ďalším hráčom, ktorí by sa tam inak nemohli odprezentovať. Druhá vec je, aká bude v konečnom dôsledku celá realizácia.“

Čo si teda myslíte o výbere Severnej Ameriky? „To je jedna z tých vecí, ktorá je veľmi dôležitá a vážna. Tá kategória hráčov do 23 rokov je prísľubom do budúcna a naozaj to je pre nich šanca sa ukázať na tej najvyššej úrovni a konfrontovať sa s tými najlepšími. Pre nich je to emotívne aj motivačne.“

Ako na vás vplýva Tím Európy? „To sa ukáže v priebehu turnaja. Zatiaľ sa ukazujú, že sú pomalší a starší, ale v konečnom dôsledku sa to môže na turnaji ukázať v pozitívnom slova zmysle. V prvých dvoch zápasoch im tá súhra veľmi nefungovala, ale ona sa v priebehu toho súťažného turnaja upraví a ten tím bude konkurencieschopný.“

Kouč Tímu Európy Ralph Krueger je vaším dobrým známym. Vymieňali ste si možno pred jeho odchodom na turnaj nejaké postrehy? „Nie, pretože on ako odišiel z Európy, tak sme stratili kontakt. My sme mali veľmi dobrý kolegiálny ba až kamarátsky vzťah. Preto budem kedykoľvek veľmi rád, ak by sme kontakt obnovili.“