Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hossa s Bondrom žiarili, Mezei sa zranil

Slovenskí hokejisti Marián Hossa a Peter Bondra pomohli zhodne gólom a asistenciou k triumfu Atlanty nad Pittsburghom 5:0. Smolu mal obranca Floridy Branislav Mezei, ktorý si zranil koleno. V nočných zápasoch NHL bodovali aj králi z Los Angeles Pavol Demitra a Ľubomír Višňovský. Obaja si proti Detroitu pripísali po jednej asistencii.

10.11.2005 07:18
debata

Veľkou oporou Atlanty bol v zápase s Pittsburghom brankár Mike Dunham. V súboji ambicióznych tímov, ktorým však nástup do sezóny nevyšiel, nepustil za chrbát ani jednu z 26 striel a položil základy úspechu. Skóre zápasu otvoril na začiatku druhej tretiny pri vylúčení Maria Lemieuxa slovenský útočník Hossa, keď zúžitkoval prihrávku Rusa Slavu Kozlova a dal svoj siedmy gól v sezóne.

Hossa bol aj pri druhom góle Thrashers a bodoval tak v 11 z 15 odoh­ratých zápasov v drese Atlanty. Cenný triumf domácich poistil v závere svojim ôsmim presným zásahom v sezóne Peter Bondra, ktorý už predtým asistoval pri góle nováčika Jima Slatera.

Tréner Atlanty Bob Hartley si pochvaľoval najmä disciplínu svojich zverencov, ktorí dovolili súperovi odohrať len tri presilovky. „Je to kľúčový faktor. Presilovky totiž rozhodujú zápasy. Častá hra v oslabení nedovolí vytvoriť si tlak,“ povedal Hartley. Tučniaci nezachytili najmä nástup do druhej tretiny, keď v prvých desiatich minútach ani raz nevystrelili.

Pittsburgh za­končil svoj päťzápasový trip, počas ktorého trikrát vyhral, a vracia sa na domáci ľad. „Mali sme dobrú sériu vonku, ale dnes sme nehrali dobre. Boli sme celý zápas o krok pomalší a nevyužili sme šance,“ smútil tréner Ed Olczyk. Prvý shutout v sezóne zaznamenal brankár Mike Dunham, ktorý kryl 26 striel súpera. Štyri strely na neho vyslal Žigmund Pálffy, ale zo zápasu si odniesol len tri mínusové body. V závere duelu sa hosťom zranil brankár Sebastian Caron, ktorého musel nahradiť Jocelyn Thibault.

Ofenzívne divadlo videli diváci v Joe Louis Arene v Detroite. Dramatický zápas s Los Angeles nakoniec rozhodol pre domácich v predĺ­žení český útočník Robert Lang, ktorý po perfektnej prihrávke obrancu Andreasa Lilju strelil svoj šiesty gól v sezóne. „Dostal som puk a hneď som vystrelil. Nič špeciálne, nič krásne,“ s chladnou hlavou opisoval svoj gól Lang. Jeho zásah dal zabudnúť na viaceré chyby Red Wings.

Domáci totiž v závere viedli o dva góly, ale nedokázali to udržať a králi si vynútili nadstavbu. Najskôr po prihrávke Pavla Demitru znížil Craig Conroy a o vyrovnanie na 4:4 sa postaral Alexander Frolov. Kings prestrieľali svojho súpera 41:39. „Mali sme veľa šancí, škoda, že sme ich viac nepremenili. Bol to však zaujímavý zápas a sme radi aspoň za bod,“ povedal obranca LA Aaron Miller. Ďalší zápis za asistenciu zaznamenal aj Ľubomír Višňovský a so spoluhráčom z Los Angeles Demitrom tak naďalej dominujú štatistikám Slovákov v NHL. Do bránky Detroitu sa po zranení vrátil Manny Legace, defenzívny hráč mesiaca október. Svoj prvý gól v sezóne strelil kapitán a ikona Red Wings Steve Yzerman. Bol to jeho prvý zásah od marca 2004.

Na Floride rozhodol o triumfe New Yorku Rangers až v samostatných nájazdoch český mladík Petr Průcha. Domáci panteri po zápase smútili, pretože triumf v riadnom hracom čase mali na dosah. Tri sekundy pred vypršaním šesťdesiatej minúty však vyrovnal na 3:3 Dominic Moore a poslal zápas do predĺženia. „Celý zápas drieme, hráme dobre a potom všetko padne tri sekundy pred koncom. Je to demoralizujúce,“ smútil útočník Panthers Stephen Weiss.

Trio slovenských hokejistov v drese Floridy nebodovalo, každý z nich si však prežil svoj príbeh. Najhoršie dopadol obranca Branislav Mezei, ktorý po náraze Ryana Hollwega musel už v prvej tretine so zraneným kolenom odstúpiť. O jeho prípadnej absencii rozhodnú až lekárske testy. Juraj Kolník dostal dôveru v nájazdoch, ale Švéda Henrika Lundqvista neprekonal, no a Jozef Stümpel v druhej tretine poriadne zohrial trestú lavicu. Najskôr si odpykal dve minúty za podrazenie a potom štyri sekundy po návrate na ľad musel na lavicu hanby za lakeť znova. Rangers dve presilovky po sebe nevyužili.

Čierna séria St. Louis pokračuje. Blues prehrali v Columbuse 1:3 a vytvorili negatívny rekordný zápis v histórii klubu, keď natiahli svoju sériu prehier na deväť duelov. Dvomi gólmi skolil bluesmanov Čech David Výborný. Plusový bod a jedno vylúčenie zaznamenal v drese Blue Jackets slovenský obranca Radoslav Suchý.

Naopak na víťaznú vlnu sa posadili hokejisti Caroliny. Hurikán tentokrát zmietol Buffalo, kde vyhral 5:3. Útočník Hurricanes Eric Cole sa postaral o prepis historických udalostí v NHL, keď ako prvý hráč absolvoval v zápase dve trestné strieľania. Prvý nájazd premenil, v druhom si vylámal zuby na brankárovi Martinovi Bironovi. Mrzieť ho to veľmi nemuseli, Carolina vyhrala ôsmy zápas po sebe.

Sumáre nočných zápasov:

Buffalo – Carolina 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)

Góly: 5. Kotalík (Campbell, Vanek), 50. Vanek (Kotalík, Kalinin), 53. Vanek (Tallinder, Connolly) – 15. Whitney (Cole, Stillman), 19. Zigomanis (Staal, Stillman), 35. Kaberle (Cole, Stillman), 49. Cole z tr. strieľania, 60. Williams (Wallin).
Strely na bránku: 44:22. Brankári: Biron – Gerber. Vylúčenia 3:4, presilovky 2:1, oslabenia 0:1. Diváci: 13 106.
Hviezdy zápasu: Vanek, Cole, Kotalík

Atlanta – Pittsburgh 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Góly: 26. HOSSA (Kozlov, Kovalčuk), 34. Savard (HOSSA, Hävelid), 37. Kozlov (Kovalčuk), 51. Slater (Savard, BONDRA), 58. BONDRA (Savard).
Strely na bránku: 40:26. Brankári: Dunham – Caron (58. Thibault). Vylúčenia 3:6, presilovky 1:0, oslabenia 0:0. Diváci: 14 046.
Hviezdy zápasu: Savard, Dunham, Kozlov

Florida – NY Rangers 3:4 po nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 18. Stewart, 21. Weiss (Krajíček, Luongo), 34. Jokinen (Van Ryn, Weiss) – 5. Rucchin (Straka, Jágr), 22. Straka (Jágr, Nylander), 60. Moore (Rucchin), rozh. nájazd Průcha.
Strely na bránku: 41:40. Brankári: Luongo – Lundqvist. Vylúčenia 6:11, presilovky 1:1, oslabenia 0:0. Diváci:
Hviezdy zápasu: Průcha, Jágr, Luongo

Columbus – St. Louis 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 18. Výborný (Malhotra, Žerdev), 23. Výborný (Žerdev, Malhotra), 43. Marchant – 60. Stempniak (Čajánek, Boguniecki).
Strely na bránku: 23:25. Brankári: Denis – Lalime. Vylúčenia 9:4, navyše: Chimera, Shelley – Mayers, Downey na 5 min, Klesla – Brewer na 5+DKZ, presilovky 0:1, oslabenia 0:0. Diváci: 16 058
Hviezdy zápasu: Výborný, Denis, Žerdev

Detroit – Los Angeles 5:4 pp (1:1, 1:0, 2:3 – 1:0)

Góly: 9. Yzerman (Schneider, Cleary), 33. Franzén (Cleary, Chelios), 41. Holmström (Fischer, Schneider), 54. Holmström (Dacjuk, Zetterberg), 62. Lang (Lilja, Shanahan) – 4. Cammalleri (Frolov, VIŠŇOVSKÝ), 45. Roenick (Armstrong, Corvo), 54. Conroy (DEMITRA), 57. Frolov.
Strely na bránku: 39:41. Brankári: Legace – LaBarbera. Vylúčenia 6:4, presilovky 0:1, oslabenia 1:0. Diváci: 20 066
Hviezdy zápasu: Lang, Holmström, Cleary