Od Tisovho narodenia uplynie 120 rokov

V slovenských dejinách zrejme niet postavy, ktorá vzbudzuje také kontroverzie a vášne ako niekdajší "vodca" vojnového Slovenského štátu Jozef Tiso. Katolícky kňaz dokázal dať Slovákom samostatný a na svoju dobu pomerne stabilný režim. Stalo sa to však za vysokú cenu rozbitia Československa, odstránenia demokracie, vazalstva voči nacistickému Nemecku a deportácií desaťtisícov slovenských židov. Od Tisovho narodenia uplynie v sobotu 13. októbra 120 rokov.

10.10.2007 11:22
Jozef Tiso Foto:
Proces s Jozefom Tisom trval necelých päť mesiacov.
debata

Postava vojnového prezidenta dodnes rozdeľuje i historikov. Kontroverzný Milan Ďurica v Tisovom životopisnom profile, ktorý vyšiel minulý rok, tvrdí, že katolícky kňaz a prezident Tiso nebol zodpovedný za protižidovské opatrenia a dokonca si zaslúži cirkevné blahorečenie. Arcibiskup Ján Sokol zas vyjadril obdiv k údajnému blahobytu za Slovenského štátu. Kritiku si vyslúžil najmä za to, že pri tom nespomenul, že slovenský „blahobyt“ bol vo svojej dobe zabezpečený najmä vďaka masovej produkcii zbraní a zabavovaniu židovských majetkov v rámci arizácie.

Väčšina historikov však Ďuricove názory odmieta, podobne ako presvedčenie, že sa Tiso po vojne stal obeťou víťaznej justície a „českej pomsty“. Zdôrazňujú, že protižidovská legislatíva zavedená na Slovensku po vzore nacistického Nemecka patrila k najprísnejším v Európe. Slovensko navyše uskutočnilo deportácie židov iniciatívne a vlastnými mocenskými prostriedkami: Tisova administratíva sa teda dobrovoľne podieľala na genocíde. Ako nemecký spojenec mala okrem toho podiel na násilných zmenách hraníc a príprave a vedení vyhladzovacej voj­ny.

Napriek svojim sporným krokom však zostal Tiso pre mnohých veľkým štátnikom, ktorý, aj keď problematicky, dokázal naplniť túžbu Slovákov po samostatnosti.
Jozef Tiso sa narodil 13. októbra 1887 v Bytči v rodine živnostníka. Po absolvovaní gymnázia v Žiline vyštudoval vo Viedni teológiu a bol vysvätený za kňaza. Potom pôsobil ako kaplán na rôznych miestach, napríklad v Rajci a Bánovciach nad Bebravou. Do prvej svetovej vojny, v ktorej spočiatku pôsobil ako poľný kurátor, vystupoval skôr ako Maďar. Od roku 1915 vyučoval teológiu v nitrianskom bohosloveckom seminári a na miestnom gymnáziu. V roku 1924 sa stal farárom a dekanom v Bánovciach nad Bebravou.

V politike sa začal angažovať bezprostredne po vzniku samostatného Československa – v roku 1918 vstúpil do Slovenskej ľudovej strany (od roku 1925 vystupovala pod názvom Hlinkova slovenská ľudová strana, HSĽS) a rýchlo sa vypracoval na jednu z jej vedúcich osobností. V polovici 20. rokov bol za HSĽS zvolený do Poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia a po vstupe svojej strany do Švehlovej vlády zastával v rokoch 1927 až 1929 post ministra verejného zdravotníctva a telesnej výchovy. V zákonodarnom zbore zasadal až do roku 1939.
Tiso bol vnímaný ako ideológ slovenskej nezávislosti a protičeského smeru. Po Mníchovskej dohode, ktorá koncom septembra 1938 zlikvidovala prvú Československú republiku, sa stal predsedom vlády autonómneho Slovenska a po skorej Hlinkovej smrti aj vodcom HSĽS. V novembri toho istého roku HSĽS pohltila svojich konkurentov a ustanovila sa za vedúcu politickú silu v krajine.

Situácia sa vyhrotila 9. marca nasledujúceho roku, keď bol Tiso na podnet Prahy odvolaný. Už o päť dní neskôr však Slovensko po jeho osobnom rokovaní s Adolfom Hitlerom vyhlásilo samostatnosť a Tiso sa postavil do čela nového štátu – najskôr ako predseda vlády a od októbra 1939 ako prezident. Do spravovania krajiny premietol svoje konzervatívne a protižidovské postoje.

Katolícko-stavovský Slovenský štát uzavrel v roku 1939 spojeneckú zmluvu s Berlínom a stál po jeho boku až do svojej okupácie nemeckými vojskami v roku 1944. V roku 1939 vyhlásil vojnu Poľsku a západným mocnostiam, neskôr aj ich ďalším spojencom a slovenskí vojaci sa zapojili do bojov na strane „Osi“.
Tiso opustil Slovensko v apríli 1945 a skrýval sa v Rakúsku a Nemecku. Tam ho zatkla americká armáda, ktorá ho vydala československej justícii. V následnom procese v Bratislave bol odsúdený na trest smrti obesením, jeho žiadosť o milosť bola zamietnutá. Tiso bol popravený pred 60 rokmi 18. apríla v Bratislave.

debata chyba