spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Odpovede na globalizáciu
4.10.2005 | Zuzana Kusá |

"Hospodárska globalizácia rozbíja spojenie trhového hospodárstva, sociálneho štátu a demokracie, ktoré doteraz integrovalo a oprávňovalo západný model moderného štátu."


Na rozhádané 90. roky asi nikdy nebudeme hrdí. Nie že by nešlo o veľké veci. Snahou o jednoduché rozlíšenie sporných strán sme však veci zamotali až k paralýze myslenia. Pokusy uvažovať o tom, čo dnes označujeme ako globalizácia stíhali diagnózy zo xenofóbie. Tvrdilo sa, že príchod zahraničného kapitálu je vysvedčením o demokratickosti krajiny. Prináša novú kultúru ekonomického života a určite koniec korupcie.

Spôsoby nadnárodných podnikov dnes poznajú aj kresťanské odbory. Vedia, že vyvážajú pracovné miesta a aj daňové povinnosti tam, kde sú najnižšie náklady a sociálno-právna ochrana zamestnancov. Možno vedia aj to, že rozdiely medzi chudobnými a bohatými sa zväčšujú, zisky firiem rastú vďaka novým technológiám a úsporám živej práce a stále väčší počet ľudí nemá šancu zamestnať sa.

Hospodárska globalizácia rozbíja spojenie trhového hospodárstva, sociálneho štátu a demokracie, ktoré doteraz integrovalo a oprávňovalo západný model moderného štátu. Z tohto pohľadu Beck vidí v neoliberáloch likvidátorov západu, aj keď vystupujú ako jeho reformátori. Beck rozlišuje medzi mnohorozmernou globalizáciou a globalizmom, ktorý hlása diktát trhu pre všetky oblasti spoločnosti. V neoliberalizme vidí aj znovuzrodenie marxizmu ako tentoraz dobrovoľne prijímané presvedčenie, že politika, veda aj kultúra sa musia podriadiť ekonomickému primátu.

Výsmešné prirovnania nemajú odozvu. Aj ušľachtilých ľudí priťahuje viera, že neregulované hospodárstvo a globalizácia trhov vyrieši problémy ľudstva. Uchvacuje aj tým, že netreba tlačiť k láske k blížnemu: čím menej sa ľudia budú deliť s druhými, tým skôr sa zachráni celé ľudstvo. Tomu ochotne uverí aj lazník. Čo mu môže ulahodiť väčšmi ako vyhliadka, že obyčajným sebectvom prispeje k bohatému prílivu, ktorý napokon zdvihne všetky lode a po kresťansky pohojdá aj tie najmenšie?

Metafora prílivu samozrejme úplne zavádza: zisk nie je voda, ktorá sa rozlieva všetkými smermi práve vtedy, keď nie je regulovaná. Národohospodárske štatistiky uplynulých desaťročí ukazujú, že rastúce bohatstvo nedvíha všetky loďky a s väčšou slobodou ekonomiky rástla polarizácia bohatstva..

Neglobalizuje sa len ekonomika. Globálna je informačno-technologická revolúcia, cirkulujúce životné štýly a univerzálne sa presadzujú nároky na ľudské práva. Je dôležité snažiť sa rozlišovať a chápať rôzne dimenzie globalizácie. Ekologická, kultúrna, hospodárska, politická a občiansko-spoločenská globalizácia majú rôzne logiky a navzájom sa neobmedzujú a neformujú. Ich osobitné skúmanie môže podľa Becka otvoriť priestor pre spoločenské konanie: ukázať, že byť proti ekonomickému globalizmu, ktorý sa nadraďuje nad environmentálne ohľady či ľudské práva, je vecou globálnej zodpovednosti. Alternatívou nie je národný protekcionizmus. Potrebujeme rozšírený koncept politiky, tvrdí Beck. Žijeme vo svetovej rizikovej spoločnosti, ktorá si musí pestovať technológie reflexie nedostatkov svojej konštrukcie a hľadať riešenia.

Beckove vízie z roku 1997 o tom , že trvalú nezamestnanosť by mohlo riešiť aj ekonomické zviditeľnenie a zaplatenie dovtedy neplatenej práce pre starých, postihnutých, marginalizovaných či ekologického angažovania a táto občianska práca by mohla zlepšiť obývateľnosť miest a oživiť demokraciu, neznejú v roku 2005 pôvodne. Sú rámcovými podmienkami uchádzania sa o peniaze z európskeho sociálneho fondu a ďalších programov. Beckove myšlienky ovplyvnili technológie projektu vylepšujúcej sa Európy. Nie všetky. Mnohé zostávajú výzvami. Napríklad ohlásený paradigmatický posun od národno-štátnych spoločností k svetoobčianskej občianskej spoločnosti, v ktorej medzinárodné právo bude oslovovať jednotlivca priamo a ustanovovať právne viazanú svetovú spoločnosť jednotlivcov. Zápas o takúto požiadavku, ktorá nemá prečo byť sympatická nadnárodným koncernom ani národným štátom, potrvá.

Beckova svetová spoločnosť ľudských práv môže desiť rôzne národné a nadnárodné oligarchie, no nemala by byť nočnou morou obyčajného občana. Dôraz na to, že nositeľmi ľudských práv sú jednotlivci a nie kolektívne subjekty ako „národ“ či „štát“, nezbaví štát zodpovednosti za dobrobyt ľudí v krajine. Bude naopak vyžadovať viac zodpovedania sa, dovolí viac nárokov a pochybností. Svetová spoločnosť ľudských práv sa nebude páčiť tým elitám, ktoré poburuje vyhliadkou menej pohodlného vládnutia a menšej svojvôle už Európska ústava. Vyťahovaním bolestínskej karty obmedzenej národnej suverenity si vystavujú dosť trúchlivé vysvedčenie. Prezrádzajú, že ich dráždia práva a suverenita vlastného občana a obmedzená možnosť vykonávať nad ním archaickú pastorálnu moc. Kiež by to vysvedčenie bolo zrozumiteľné nielen akademikovi, ale aj lazníkovi, ktorý domácu vrchnosť uprednostňuje automaticky pred tou bruselskou. Aj keď len z prostého dôvodu, že sa na ňu dá ľahšie napľuť.

Beck Ulrich
Čo je globalizácia?
Preklad Peter Kubica
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2004

Text vyšiel v časopise Knihy a spoločnosť 7-8/2005





POZNÁMKY / vaše reakcie
Neoliberali
10.10.2005 08:53 | Michal MT

Z mladych neoliberalov mi naskakuje husia kozaô. Z ich obludnej zaslepenosti a nezodpovedmnosti ide hroza podobne, ako z neskolenych, ale nadovsetko presvedcenych komunistickych riaditelov a statnych cinitelov 50. rokov u nas.
Neponukaju realnu alternativu, o ktorej by sa dalo uvazovat a priet, len hesla, slogany a poucky. Absolutny volny trh ako absolutny liek na vsetko je blbost ako perpetum mobile. Je to to iste v medziach spolocnosti ako v medzoiach jedneho cloveka redukovat ho na zakladne pudy: zrat,rozmnozovat sa a vylucovat. A zabijat priebezne vsetko, co ho ohrozuje, alebo o com si mysli, ze ho ohrozuje - a kedy sa nebodaj pomyli, vyspovedat sa - ved ak fasisti v II. vojne boli casto veriaci, aj islamski fundakentalisti su fanaticki veriaci, aj kriziaci boli...
Stat z niecoho a na nieco vznikol a nezanikne, ani by nebolo dobre, kym nie su jednotlivci natolko silni = mudri, bohati a technologicky schopni - aby si riesili vsetko sami. Ale pri dnesnej vesmirnej civilizacii je to uz len fikcia, ide len o to, AKY STAT a AKY SVET, aby spolocnost mohla riesit nedostatky na miestnej i svetovej urovni. Samo sa nic nevyriesi, Samo zomrel niekedy v 7. storoci a s nim zanikol aj Slovansky kmenovy zvaz (ake by to bolo dnes krasne, keby sa Nemci, Anglicania, Francuzi a pod.l triasli pred silou 150-250 miliónoveho Slovanskeho zvazu...?)
odtrhnutí od reality
8.10.2005 08:13 | Noro Brázda

Liberál píše: "verim, ze este stat neznicil solidaritu, uctu k ludom a prirode...". Keď sa tak pozerám okolo seba, tak mám pocit, že tieto vecí ničí skôr trh než štát.

Mimochodom, ako by asi fungoval trh bez zákonov, súdov, polície? Ja sa obávam, že by ho v takom prípade veľmi rýchlo nahradilo právo silnejšieho.
liberal
7.10.2005 19:07 | brano

jasne, len si mi neodpovedal, ze ako si predstavujes socialne veci, zivotne prostredie ? jednoducho toto korporacie nezaujima. nebyt zasahov statu, tak ani jedna spolocnost nema trebars cisticku odpadovych vod a vypusta hocijaky odpad do ovzdusia. toto su pre spolocnost naklady, ktore neprinasaju zisky. akcionarov taketo veci nezaujimaju. v globalizacii plati len to, ze jedna spolocnost chce pohltit tu druhu a ani jedna z korporacii si nemoze dovolit mat trebars nizsie zisky za 3Q/2005 v porovnani z 3Q/2004. inac by ich akcie stracali na hodnote. firmy , ktore nikto nevlastni nemaju prakticky ziadnu zodpovednost voci nikomu...

trh nie je liekom na vsetko. nebyt statu, tak doteraz existuje detska praca /v 10-20 rokoch v USA uplne bezna vec. samozrejme aj inde/.

http://www.historyplace.com/unitedstates/childlabor/

7.10.2005 18:20 | liberal

Brano, dufam ze vizia silneho statu sa nenaplni. Ale verim, ze este stat neznicil solidaritu, uctu k ludom a prirode, a ludia sa sami dokazu o seba a o svet postarat aj bez diplomatickych uradnikov, tak ako to bolo kedysi v rodinnom zazemi. Trh je jedinou realnou metodou, ako urcit cenu statku pre spotrebitela. Vyhodene peniaze na prebytky by uzivili cely treti svet. Stat je diagnoza, trh je liek.
Zacat by sa to mohlo zrusenim statnych skol, potom OSN, EU, NATA a inych etatistickych spolkov.

7.10.2005 13:33 | brano

stat ma svoju ulohu a este len bude klucovym hracom. hlavne v globalizacii, ked par spolocnosti bude chcit ovladnut trh. slovensko veru od toho nema daleko...

ziadna spolocnost sa ti nebude starat o socialne veci, zivotne prostredie lebo to negeneruje zisky.

6.10.2005 22:32 | Noro Brázda

Čítajúc alebo počúvajúc prejavy mladých liberálov sa nemôžem zbaviť dojmu, že ide o extrémistickú ideológiu nie nepodobnú komunizmu.

6.10.2005 21:12 | liberal

jedine riesenie uvedenych problemov spociva v zruseni statu, resp. uzemnej samospravy. Uz ziadne dane a vyvlastnovanie, kazdy nech si nalozi svojim majetkom podla svojho najlepsie vedomia a svedomia. Smrt etatizmu, slava liberalizmu!
re:
5.10.2005 13:57 | brano

Odpoved na otazku globalizacie v danom prispevku postradam. Moj nazor je taky, ze globalizacia este len vypukne, a to vstupom Ciny do normalneho ekonomickeho trhu.

Ludske prava, socialne hodnoty ustupia ekonomickemu rastu a businessuv podstate, presne tak ako je to teraz pri oficialnych navstevach ciny.
Po uvolneni pohybu osob v Cine sa este len uvidi, ako to bude s krestanskymi odbormi. Na take pracovne nasadenie nie je navyknuty nikto a odchod do socialneho sektora tiez nie je definitivnym riesenim pre europsku civilizaciu.



Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


» Vaše reakcie (8)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Ekonomika, Kultúra, Politika, Svet

Regióny
Bratislava-Bratislava



[39247]








REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt