Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 SITA

Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 SITA Zdroj: SITA

Peter Sagan prekvapuje: Cestná cyklistika ma nudí

Michal Čarnoky • 17. aug 2016 o 08:00
Úradujúci majster sveta, päťnásobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France, najslávnejší cestný cyklista na svete. To všetko sú prívlastky, ktorými sa môže pýšiť dvadsaťšesťročný žilinský rodák Peter Sagan. Okrem toho je to aj skvelý šoumen, ktorý dokáže strhávať masy a marketingovo predať akúkoľvek značku. Koniec koncov, Sagan je značka sám o sebe.

Do Ria de Janeiro prišiel ako najpopulárnejší slovenský športovec na svete. Na olympijských hrách v Brazílii vzbudzuje pozornosť už len preto, že sa rozhodol nesúťažiť medzi „svojimi“ cestnými cyklistami, ale vybral si úlohu „outsidera“, keď sa po siedmich rokoch rozhodol vrátiť k horskému bicyklu, ktorý odštartoval jeho celú kariéru.

Má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu v profi pelotóne, je jednotkou v rebríčku UCI, samozrejme, opäť obhájil zelený dres na Tour de France, no prvýkrát v živote mal oblečený aj ten žltý, no a má aj nového zamestnávateľa. Vďaka nemeckému tímu Bora Hansgrohe a jeho sponzorovi a hrdému partnerovi Specialized sa stal najlepšie plateným cyklistom sveta.

V utorok popoludní absolvoval v Riu najprv tlačovú konferenciu v hlavnom tlačovom stredisku olympijských hier, aby o niečo neskôr zavítal do Slovenského domu. Otázok na jeho hlavu bolo veľa, Peter Sagan na všetky odpovedal otvorene a s dobrou náladou. Kiež by mu vydržala aj po nedeľňajších pretekoch.

To nikto nevie. Rozhodne nemám čo stratiť. Ak zajazdím dobre, bude to fajn. Ak zajazdím zle, zmierim sa s tým, ale nemám o čo prísť ,“ hovoril Sagan celkom vyrovnane.

Peter, ako sa ti páči v Riu, čo si zatiaľ všetko stihol? „Zatiaľ je tu celkom fajn. Pricestoval som len pred dvoma dňami. Ten prvý deň som toho veľa nestihol, iba večeru. Druhý deň tréning a masáž. Ten tréning som zatiaľ absolvoval v okolí svojho apartmánu, je to v miestach, kde sa vlastne išli cestné olympijské preteky. Sú tam aj nejaké technické úseky, takže dalo sa tam potrénovať aj na horskom bicykli. Prvý oficiálny tréning na našej súťažnej trati ma čaká v stredu, som naozaj zvedavý na to, ako bude táto trať vyzerať, pretože zatiaľ som ju videl iba na videu, takže veľa informácií o nej nemám.“

Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 1 SITA
Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 1 SITA

Si dobre naladený na olympijské preteky po dvoch víťazstvách v USA? „To by som nebral ako nejaké víťazstvá. Radšej by som to ani nespomínal. V rámci mojej prípravy som po Tour de France potreboval aj trochu vypustiť, no zároveň presmerovať svoje sústredenie na horské bicykle. Preto som išiel do zóny, ktorú poznám, čiže do horského prostredia v Park City. Podľa mňa je to veľmi dobré miesto na prípravu na takéto preteky, je tam veľa tratí na horský bicykel, veľa technických zjazdov a podobne. Dá sa tam toho veľa natrénovať. Tieto dva lokálne preteky, ktoré som tam absolvoval, boli nablízku, takže som si to vyskúšal. Aj keď konkurencia tam pre mňa asi nebola žiadna, myslím si, že je vždy lepšie ísť aspoň na nejaké preteky ako na žiadne. Nemal som veľa času na prípravu a tak som musel improvizovať. Myslím si, že lepšia príprava sa asi príliš nedala vymyslieť. Porovnal som sa s miestnym jazdcami, čo asi nič neznamená, no môže to byť potom na olympijských pretekoch o to zaujímavejšie, pretože nikto nemôže vedieť, čo odo mňa možno očakávať. Každopádne, obetoval som tomu veľa zo svojho voľného času, preto chcem tu v Riu zajazdiť čo najlepšie. Čo z toho napokon bude, to fakt nevie nikto. Uvidíme.“

Už na olympiáde v Londýne si chcel ísť na horskú cyklistiku. Je tak? „Pre mňa je to niečo výnimočné, pretože horákmi som začal ako dieťa, keď som prišiel k juniorom, získal som aj titul. No a keď som bol už prvý rok v kategórii do 23 rokov, kde sa už pomaly začínala veľká cyklistika, hneď ma vzali do Pro Tour do Liquigasu, takže horské bicykle som musel výrazne obmedziť, vlastne sa to vtedy ani nedalo vtesnať do tej profesionálnej prípravy. Teraz by zase nemalo byť reálne, že idem na olympijské preteky opäť v tejto disciplíne, no zároveň je to reálne, je to niečo výnimočné, čo sa len tak nestáva a ja som veľmi rád za túto príležitosť, ktorú mi dalo aj Slovensko, som rád, že tu môžem byť. Je to taký sen. V cestnej cyklistike som sa už stal majstrom sveta, ak by som sa raz stal aj olympijským víťazom, či už na horskom alebo cestnom bicykli, bolo by to jediné, čo by dokázalo tento titul prekonať. Ak však v Riu nemám zajazdiť dobré preteky, tak tu mám aspoň nazbierať skúsenosti do ďalších rokov. Uvidíme ako to dopadne.“

Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 2 SITA
Peter Sagan Rio 2016 tlacovka aug16 2 SITA

Špičkoví jazdci z horskej cyklistiky ako Kulhavý, Absalon alebo Schurter sa na teba už tešia. Ako ich vnímaš ty? Sledoval si ich výkony? Vieš čo od nich môžeš očakávať? „Neviem, kde by som ich mal sledovať. Z televízie? Je veľmi ťažké niečo od nich odkukať, keď človek počas celej sezóny nie je v tom prostredí, kde pôsobia oni, netrénuje s nimi, nejazdí s nimi preteky, takže o týchto favoritoch z horských bicyklov neviem v podstate nič. Vraciam sa do tej disciplíny po siedmich rokoch a som opäť nováčikom. Neviem, na čom budem.“

Čo bude podľa teba najväčší problém pri prechode z cestných na horské bicykle? „V prvom rade mám za sebou Tour de France, takže určite mám natrénované veľa, pretože sú to obrovské kilometre, ktoré som absolvoval. Zároveň si z toho treba oraziť a oddýchnuť, aby človek opäť dokázal niečo urobiť. Horská cyklistika sa s tou cestnou nedá porovnať. To, čo môžem laicky povedať je, že preteky netrvajú päť hodín, ale iba hodinu a pol, no a ide sa v totálnom tempe od štartu až do cieľa. Je to jednoznačne viac technické ako cestná cyklistika. O taktických prvkoch príliš veľa neviem. Zaujímavá je tu však rýchla zmena tempa. Najprv ide človek naplno, potom príde zákruta, má veľmi málo času na to, aby sa v nej pripravil na ďalší výpad, potom príde pre zmenu zjazd, ten môže byť aj technický, čiže zapája do akcie nielen nohy, ale celé telo. Čiže najväčší rozdiel vidím v tom, že počas pretekov na horskom bicykli je oveľa ťažšie zregenerovať ako na ceste. Tým, že sa tam ide neustále naplno, človek nemá prakticky žiadnu šancu vydýchnuť si.“

Čo sa ti na horskej cyklistike najviac páči? Prečo jej takto stále dokážeš dať prednosť aj pred tou cestnou, ktorou sa živíš? „Ja osobne sa na cestnej cyklistike nudím. Áno, dosiahol som v nej nejaké dobré výsledky a určite v nej chcem aj naďalej pokračovať, ale nevidím v tom nejakú zábavu alebo uspokojenie. Človek môže ísť päťhodinový pretek a potom prehrá o pár centimetrov, pretože niekto mal viac šťastia alebo pomoci. Na ceste ma trochu škrie taká nespravodlivosť, že nie vždy ten najlepší vyhrá. Keď si vezmeme Tour de France, každý deň to človeka stojí päť hodín práce. Dobre, možno v kopcoch sa na konci teší ten najlepší vrchár, ale inokedy je to často o niečom inom. Lenže v horských bicykloch človek skutočne môže nájsť záľubu. Môže sa mu páčiť možno trochu viac aj riskovať a podobne. Je to niečo úplne iné, nedá sa to príliš porovnávať. Je to asi ako keby ste porovnávali parašutizmus so surfovaním.“

Tvoj poľský kolega z Tinkoffu Rafal Majka bojoval na olympijských pretekoch o zlato, ktoré mu napokon tesne ušlo. Čo hovoríš na výsledok a víťaza Van Avermaeta? „Cestná cyklistika je niekedy aj o tom, že nie vždy ten najlepší vyhrá. No a o tom to bolo aj v týchto olympijských pretekoch. Podľa mňa bol Nibali v najlepšej forme, lenže potom škaredo spadol, čo už je nešťastie. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Rafal bol sám na čele, no prišiel o to vedenie tesne pred cieľom. Boli tam veľké zmeny v poradí a väčšinou kvôli smolným pádom. Čo môžem povedať k Majkovi? Určite je preňho pekné mať medailu z olympiády, no v danej situácii ho to asi mrzí, keď mal na dosah zlato. Ja osobne som sa už v januári rozhodol, že tieto cestné preteky nepôjdem, pretože sa mi zdali veľmi náročné na moje charakteristiky cyklistu.“

van avermaet, cyklistika, rio 2016
van avermaet, cyklistika, rio 2016

Po zlate Van Avermaeta sa hovorilo o tom, že si tam pokojne mohol byť vpredu aj ty. Iné hlasy zase tvrdia opak, pretože podľa nich mal Belgičan oveľa viac času na olympijskú prípravu, keďže väčšinu Tour de France tento rok vypustil. Čo k tomu môžeš povedať? „Ak ide o Tour de France, myslím si, že ja som z nej vyšiel v celkom dobre forme. Rovnako ako Van Avermaet. Najlepšie bol na tom asi Nibali. Som si však istý, že keby nebolo nehody Nibaliho a spol., ja by som vpredu s tými vrchármi určite nebol. Greg tam chytil únik pred kopcom a vyšlo mu to. Olympijské preteky sú o tom, že tam nikto nemá taký početný a silný tím, ako máme počas celej sezóny. Lepšie krajiny majú možno aj piatich ľudí, ale ani to často nestačí na to, aby dokázali ukontrolovať 200 kilometrov. Práve preto som sa v januári rozhodol, že táto trať je šitá práve pre tých najlepších vrchárov a nie pre mňa. Keď teraz niekto tvrdí, že som tam pokojne moholo byť namiesto Van Avermaeta, je to iba špekulácia. Nikto nevie, ako by sa vyvinuli preteky, keby som tam bol ja, to je prvá vec. Druhá vec je, že keby Nibali nespadol, asi by tá jeho trojica prišla do cieľa na čele. I keď o tom teraz môžeme polemizovať, môžeme polemizovať o mnohých veciach, ale poviem to takto. Pre mňa by výsledok na olympiáde v cestných pretekoch neznamenal nič, pokiaľ by som nemal medailu. Ak by som mal byť štvrtý, piaty či šiesty, nebol by to pre mňa žiadny výsledok. Na horských bicykloch to tak ale nevnímam. Rozhodol som sa pre to sám, je to pre mňa výnimočná situácia a sú to jediné preteky, ktoré môžem ísť pre radosť. Okrem toho sú to teraz na olympiáde najväčšie preteky na svete, čo je pre mňa ešte viac?“

Počas sezóny nemáš tak často šancu reprezentovať Slovensko. Bude teda pre teba táto olympiáda v národných farbách niečim špeciálnym, niečim navyše? „Aj keď Slovensko nereprezentujem často, ak už na to príde, sú to vždy tie najväčšie preteky. Titul majstra sveta, ktorý som získal minulý rok, bol pre Slovensko. Bol to pre mňa vtedy po dlhom čase veľký úspech, boli to majstrovstvá sveta. No a olympiáda? To by bolo ešte niečo viac!“

Peter Sagan MTB horska cyklistika aug16 Facebook
Peter Sagan MTB horska cyklistika aug16 Facebook

Rozhodol si sa nebývať v olympijskej dedine. Aké boli dôvody? „V prvom rade to bolo kvôli tímu Specialized, pretože sem do Ria aj kvôli mne doviezol celý tím mechanikov. No a aj preto, že všetci bývajú tam, kde som ja. Rozhodli sme sa takto aj na základe toho, že sa chcem viac sústrediť a v pokoji pripraviť na preteky medzi tými horskými cyklistami. V Londýne som býval v dedine a je tam veľa ľudí a veľa rušivých vplyvov. Jednoducho som aj zo sústredení takto zvyknutý, mať apartmán, dať si tam ráno v pokoji raňajky, nikam sa kvôli tomu nepresúvať, čiže bolo to najmä z takých mojich osobných dôvodov. Chcem sa proste čo najlepšie pripraviť na nedeľné preteky.“

Sú pre teba doterajšie výkony, úspechy a medaily slovenských olympionikov inšpiráciou pred tvojimi pretekmi? „Musím sa priznať, že som zatiaľ Slovákov na olympiáde nesledoval. Bol som teraz v zahraničí a mal som pomerne nabitý program, čo obsahuje balenie, cestovanie, tréningy a zase balenie a cestovanie. Ospravedlňujem sa za to, že som to doteraz príliš nesledoval, ale z toho, čo som sa dozvedel som veľmi rád, že sa nám podarilo vybojovať medaily, čo je super pre Slovensko. No ale uvidíme, ako sa nám ešte podarí zakončiť olympiádu.“